Przedstawiamy wyniki głosowań klubów OGAE zrzeszonych w OGAE International. Jako koleni opublikowali swoje głosy członkowie z Andory, Malty, Rumunii oraz Czarnogóry. 

Jak co roku, członkowie klubów OGAE głosują na swoich ulubieńców i faworytów. Czasem końcowe wyniki mają swoje pokrycie w finałowych głosowaniach podczas Eurowizji, jednak częstokroć gust fanów jest zupełnie inny niżeli upodobania widzów oraz jurorów. Należy jednak pamiętać, że coroczne głosowanie nie jest w żaden sposób wiążące z faktycznym głosowaniem z poszczególnych krajów podczas konkursu.

W historii głosowań stowarzyszeń OGAE International Polacy nie radzili sobie dobrze. Jedyną reprezentantką, która otrzymała sporo głosów sympatii była Magdalena Tul – jej eurowizyjny utwór Jestem nadal grywany jest na wielu eurowizyjnych imprezach. Niestety, mimo popularności polskiej piosenki wśród fanów Eurowizji, wokalistka ostatecznie zajęła ostatnie 19. miejsce w półfinale w 2011 roku. W zeszłym roku Polska powróciła do uczestnictwa w największym muzycznym widowisku na świecie. Utwór Donatana i Cleo zatytułowany My Słowianie – We Are Slavic otrzymał łącznie 13 punktów od fanów i uplasował się na odległym 23. miejscu. W rzeczywistości polska reprezentacja zajęła 5. miejsce u telewidzów, a ostatecznie sumując głosy publiczności oraz jurorów Polacy zajęli 14. miejsce w Kopenhadze.

W historii głosowań klubów OGAE członkowie zazwyczaj nie typują faworytów do zwycięstwa, ma to bardziej charakter symboliczny i określa popularność danego utworu wśród fanów w poszczególnych krajach – dla przykładu: w głosowaniu OGAE w 2011 roku wygrała Kate Wolf z utworem What About My Dreams, która ostatecznie zajęła odległe 22. miejsce w finale, natomiast dwa lata temu ogromną popularnością cieszył się utwór Valentiny Monetty, Crisalide (3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE), który ostatecznie nie wszedł do finału, zajmując 11. miejsce w półfinale. W zeszłym roku głosowanie klubów OGAE wygrała Sanna Nielsen ze Szwecji (3. miejsce w finale konkursu), drugie miejsce zajął Kállay-Saunders z Węgier (5. miejsce w finale), brąz otrzymała Mei Finegold z Izraela (ostatecznie 14. miejsce w półfinale). Czy w tym roku gust członków zrzeszonych w jedynym oficjalnym fanklubie Eurowizji będzie miał przełożenie na punkty i ostateczny wynik podczas eurowizyjnego finału? Poniżej prezentujemy pierwsze głosy, które spływają z całej Europy. Tym razem głosy opublikowali członkowie z Andory, Malty, Rumunii oraz z Czarnogóry.

OGAE ANDORA: 

1 punkt – Niemcy

2 punkty – Izrael

3 punkty – Rosja

4 punkty – Hiszpania

5 punktów – Norwegia

6 punktów – Australia

7 punktów – Włochy

8 punktów – Estonia

10 punktów – Słowenia

12 punktów – Szwecja

OGAE MALTA: 

1 punkt – Australia

2 punkty – Holandia

3 punkty – Hiszpania

4 punkty – Izrael

5 punktów – Rosja

6 punktów – Słowenia

7 punktów – Azerbejdżan

8 punktów – Norwegia

10 punktów – Szwecja

12 punktów – Włochy

OGAE RUMUNIA: 

1 punkt – Niemcy

2 punkty – Azerbejdżan

3 punkty – Wielka Brytania

4 punkty – Albania

5 punktów – Hiszpania

6 punktów – Szwecja

7 punktów – Estonia

8 punktów – Słowenia

10 punktów – Norwegia

12 punktów – Włochy

OGAE CZARNOGÓRA: 

1 punkt – Grecja

2 punkty – Estonia

3 punkty – Szwecja

4 punkty – Włochy

5 punktów – Albania

6 punktów – Słowenia

7 punktów – Rosja

8 punktów – Macedonia

10 punktów – Hiszpania

12 punktów – Serbia

Po dwudziestu czterech głosowaniach top 5 wygląda następująco:

Włochy – 223 punkty

Szwecja – 215 punktów

Estonia – 154 punkty

Słowenia – 136 punktów

Norwegia – 126 punktów

Źródło: OGAE International, inf. wł., youtube.com, Sekcja Rozrywki OGAE Polska

13 KOMENTARZE

 1. przeglądam te strone od niedawna i jeśli tak funkcjonuje Eurowizja to ja dziekuje. W jaki sposób można oddac obiektywne glosy jeśli wyniki wstępne OGAE sa podawane przed Eurowizja. Już na samym początku widać faworytow. Zapewne większość zwolennikow tego konkursu ma swoich pretendentow do wygranej ale takie glosowanie bardzo niesprawiedliwie działa na caloksztalt. Eurowizja do ostatniej chwili powinna być zagadka muzyczna. To prawie jak wybory chorej polityki gdzie już przed wynikami znamy zwyciezcow. Muzyka powinna laczyc i odcinać się od takich klimatow bez prognoz i sondaży.

  • To są tylko głosowania fanów zrzeszonych w organizacjach OGAE… No ja nie sądzę, aby ktokolwiek się sugerował właśnie takimi głosowaniami podczas samej Eurowizji 🙂 . Każdy raczej głosuje na tą piosenkę, która mu się podoba, prawda? 🙂

  • Większość ludzi, która będzie oglądać i głosować podczas Eurowizji nie ma zielonego pojęcia co to jest OGAE ,nie przegląda rankingów i w dużej mierze słyszy piosenki po raz pierwszy, więc nie wiem za bardzo o co Ci chodzi 🙂

 2. Jeśli polska propozycja przejdzie do finalu, bedzie można mowic o sukcesie. Gdyby spojrzec na utwory od strony emocjonalnej , to niewatpliwie chwyta Estonia i Wlochy. Komercja powiewa Szwecja ale to przecież takie eurowizyjne…W tym roku zabrakło zdecydowanego faworyta, przez co tegoroczna Eurowizja może być bardzo ciekawa. Niektorzy pytaja co tak wyjątkowego jest we wloskiej piosence…no milosc kochani:) Czyz milosc nie jest wielka? Grande Amore….:) Piosenka calkiem ciekawa i zlozona, nie nudzi i ma historie. Glosy piękne i wpada w ucho ale i tak wierna pozostaje Estonii…niby prosta piosenka ale jakze naturalnie wymowna…

  • Zgadzam się co do włoskiej piosenki, jak dla mnie – niech wygra. Co do piosenki estońskiej, to nie jestem jej entuzjastą, aczkolwiek jest w porządku, da się wysłuchać, ale w sumie nic szczególnego. Jednak nie będzie to wielka tragedia, jeżeli osiągnie w finale jakieś miejsce w TOP 10 (o ile oczywiście w ogóle wejdzie do finału – Eurowizja lubi sprawiać niespodzianki, co udowodniła chociażby sytuacja z zeszłego roku, z piosenką Mei z Izraela 🙂 ).

  • Jeśli ktoś lubi programu typu talent show i sztuczne ,plastikowe emocje, to włoska piosenka jest dla takiej osoby idealna 🙂 jeśli chodzi o komercję, to biję ona po oczach właśnie u Włochów…każdy ma swoje, subiektywne odczucia.

 3. Wyjątkowo jednomyślni są w tym roku członkowie. Mnie również przypadły Włochy do gustu choć większe szczęście do wygranej wróżę Hiszpanii. Ale czuję, że może wygrać ktoś kogo zupełnie pominięto w tym głosowaniu.

 4. Norwegii mam już powoli dosyć, ale piosenka azerska jest przyjemna ,zrehabilitowali się po ubiegłorocznej wpadce. Mam wrażenie ,że Włosi i Norwegowie to nowa Wielka Brytania 2014…dla wielu faworyci, a skończą w połowie stawki lub niżej.

 5. Zaskakują mnie wysokie noty dla Norwegii i Azerbejdżanu. Moim zdaniem propozycje tych krajów nie wyróżniają się niczym specjalnym… Pierwsze miejsce włoskiej reprezentacji rozumiem, ten kontrowersyjny utwór może sprawić, że za rok spotkamy się w Rzymie lub Mediolanie. Aczkolwiek mam nadzieję, że wygra inna piosenka:)