Przedstawiamy wyniki głosowań klubów OGAE zrzeszonych w OGAE International. Jako koleni opublikowali swoje głosy członkowie z Belgii, Portugalii, Słowacji oraz z Łotwy. 

Jak co roku, członkowie klubów OGAE głosują na swoich ulubieńców i faworytów. Czasem końcowe wyniki mają swoje pokrycie w finałowych głosowaniach podczas Eurowizji, jednak częstokroć gust fanów jest zupełnie inny niżeli upodobania widzów oraz jurorów. Należy jednak pamiętać, że coroczne głosowanie nie jest w żaden sposób wiążące z faktycznym głosowaniem z poszczególnych krajów podczas konkursu.

W historii głosowań stowarzyszeń OGAE International Polacy nie radzili sobie dobrze. Jedyną reprezentantką, która otrzymała sporo głosów sympatii była Magdalena Tul – jej eurowizyjny utwór Jestem nadal grywany jest na wielu eurowizyjnych imprezach. Niestety, mimo popularności polskiej piosenki wśród fanów Eurowizji, wokalistka ostatecznie zajęła ostatnie 19. miejsce w półfinale w 2011 roku. W zeszłym roku Polska powróciła do uczestnictwa w największym muzycznym widowisku na świecie. Utwór Donatana i Cleo zatytułowany My Słowianie – We Are Slavic otrzymał łącznie 13 punktów od fanów i uplasował się na odległym 23. miejscu. W rzeczywistości polska reprezentacja zajęła 5. miejsce u telewidzów, a ostatecznie sumując głosy publiczności oraz jurorów Polacy zajęli 14. miejsce w Kopenhadze.

W historii głosowań klubów OGAE członkowie zazwyczaj nie typują faworytów do zwycięstwa, ma to bardziej charakter symboliczny i określa popularność danego utworu wśród fanów w poszczególnych krajach – dla przykładu: w głosowaniu OGAE w 2011 roku wygrała Kate Wolf z utworem What About My Dreams, która ostatecznie zajęła odległe 22. miejsce w finale, natomiast dwa lata temu ogromną popularnością cieszył się utwór Valentiny Monetty, Crisalide (3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE), który ostatecznie nie wszedł do finału, zajmując 11. miejsce w półfinale. W zeszłym roku głosowanie klubów OGAE wygrała Sanna Nielsen ze Szwecji (3. miejsce w finale konkursu), drugie miejsce zajął Kállay-Saunders z Węgier (5. miejsce w finale), brąz otrzymała Mei Finegold z Izraela (ostatecznie 14. miejsce w półfinale). Czy w tym roku gust członków zrzeszonych w jedynym oficjalnym fanklubie Eurowizji będzie miał przełożenie na punkty i ostateczny wynik podczas eurowizyjnego finału? Poniżej prezentujemy pierwsze głosy, które spływają z całej Europy. Tym razem głosy opublikowali członkowie z Belgii, Portugalii, Słowacji oraz z Łotwy.

OGAE BELGIA: 

1 punkt – Rosja

2 punkty – Izrael

3 punkty – Hiszpania

4 punkty – Estonia

5 punktów – Azerbejdżan

6 punktów – Australia

7 punktów – Słowenia

8 punktów – Szwecja

10 punktów – Włochy

12 punktów – Norwegia

OGAE PORTUGALIA: 

1 punkt – Australia

2 punkty – Belgia

3 punkty – Szwecja

4 punkty – Azerbejdżan

5 punktów – Słowenia

6 punktów – Estonia

7 punktów – Izrael

8 punktów – Hiszpaniaa

10 punktów – Norwegia

12 punktów – Włochy

OGAE SŁOWACJA

1 punkt – Włochy

2 punkty – Czechy

3 punkty – Norwegia

4 punkty – Belgia

5 punktów – Izrael

6 punktów – Estonia

7 punktów – Słowenia

8 punktów – Hiszpania

10 punktów – Azerbejdżan

12 punktów – Szwecja

OGAE ŁOTWA: 

1 punkt – Australia

2 punkty – Słowenia

3 punkty – Belgia

4 punkty – Wielka Brytania

5 punktów – Włochy

6 punktów – Azerbejdżan

7 punktów – Estonia

8 punktów – Norwegia

10 punktów – Rosja

12 punktów – Szwecja

Po trzydziestu dwóch głosowaniach top 5 wygląda następująco:

Włochy – 291 punktów

Szwecja – 275 punktów

Estonia – 216 punktów

Norwegia – 188 punktów

Słowenia – 177 punktów

Źródło: OGAE International, inf. wł., youtube.com, Sekcja Rozrywki OGAE Polska