Przedstawiamy wyniki głosowań klubów fanowskich zrzeszonych w OGAE International. Jako kolejni swoje głosy opublikowali członkowie z Włoch, Luksemburga, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz z klubu OGAE Reszta Świata. 

Jak co roku, członkowie klubów OGAE głosują na swoich ulubieńców i faworytów. Czasem końcowe wyniki mają swoje pokrycie w finałowych głosowaniach podczas Eurowizji, jednak częstokroć gust fanów jest zupełnie inny niżeli upodobania widzów oraz jurorów. Należy jednak pamiętać, że coroczne głosowanie nie jest w żaden sposób wiążące z faktycznym głosowaniem z poszczególnych krajów podczas konkursu.

W historii głosowań stowarzyszeń OGAE International Polacy nie radzili sobie dobrze. Jedyną reprezentantką, która otrzymała sporo głosów sympatii była Magdalena Tul – jej eurowizyjny utwór Jestem nadal grywany jest na wielu eurowizyjnych imprezach. Niestety, mimo popularności polskiej piosenki wśród fanów Eurowizji, wokalistka ostatecznie zajęła ostatnie 19. miejsce w półfinale w 2011 roku. W 2014 roku Polska powróciła do uczestnictwa w największym muzycznym widowisku na świecie. Utwór Donatana i Cleo zatytułowany My Słowianie – We Are Slavic otrzymał łącznie 13 punktów od fanów i uplasował się na odległym 23. miejscu. W rzeczywistości polska reprezentacja zajęła 5. miejsce u telewidzów, a ostatecznie sumując głosy publiczności oraz jurorów Polacy zajęli 14. miejsce w Kopenhadze. W zeszłym roku Monika Kuszyńska, która wraz z utworem In The Name of Love reprezentowała nasz kraj, nie otrzymała żadnego głosu od europejskich fanów, mimo to wokalistka zdołała awansować do finału.

W historii głosowań klubów OGAE członkowie zazwyczaj nie typują faworytów do zwycięstwa, ma to bardziej charakter symboliczny i określa popularność danego utworu wśród fanów w poszczególnych krajach – dla przykładu: w głosowaniu OGAE w 2011 roku wygrała Kate Wolf z utworem What About My Dreams, która ostatecznie zajęła odległe 22. miejsce w finale, natomiast w 2013 roku ogromną popularnością cieszył się utwór Valentiny Monetty, Crisalide (3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE), który ostatecznie nie wszedł do finału, zajmując 11. miejsce w półfinale. W 2014 roku głosowanie klubów OGAE wygrała Sanna Nielsen ze Szwecji (3. miejsce w finale konkursu), drugie miejsce zajął Kállay-Saunders z Węgier (5. miejsce w finale), brąz otrzymała Mei Finegold z Izraela (ostatecznie 14. miejsce w półfinale). Zeszłoroczne głosowanie było faktycznie najbardziej zbliżone do końcowych rezultatów podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Najbardziej przypadli do gustu fanów Włosi, czyli trio Il Volo, które ostatecznie uplasowało się na 3. pozycji (1. miejsce w głosowaniu publiczności). Zeszłoroczny triumfator, Måns Zelmerlöw, zajął drugie miejsce wśród fanów. Brąz przypadł duetowi z Estonii (7. miejsce podczas finału Eurowizji). Kolejne miejsce wywalczyli: Mørland & Debrah Scarlett z Norwegii (8. miejsce w ostatecznym głosowaniu w trakcie konkursu) oraz Słowenia, którą reprezentował zespół Maraaya (14. miejsce na Eurowizji).

Czy w tym roku gust członków zrzeszonych w jedynym oficjalnym fanklubie Eurowizji będzie miał przełożenie na punkty i ostateczny wynik podczas eurowizyjnego finału? Poniżej prezentujemy głosy, które spływają z całej Europy. Tym razem swoje top 10 opublikowali członkowie z Albanii, Armenii, Białorusi, Chorwacji, Danii oraz Grecji.

OGAE WŁOCHY: 

1 punkt – Węgry

2 punkty – Austria

3 punkty – Łotwa

4 punkty – Czechy

5 punktów – Bułgaria

6 punktów – Hiszpania

7 punktów – Cypr

8 punktów – Australia

10 punktów – Rosja

12 punktów – Francja

OGAE LUKSEMBURG: 

1 punkt – Włochy

2 punkty – Szwecja

3 punkty – Bułgaria

4 punkty – Węgry

5 punktów – Australia

6 punktów – Łotwa

7 punktów – Austria

8 punktów – Islandia

10 punktów – Francja

12 punktów – Rosja

OGAE RESZTA ŚWIATA: 

1 punkt – Chorwacja

2 punkty – Hiszpania

3 punkty – Ukraina

4 punkty – Azerbejdżan

5 punktów – Bułgaria

6 punktów – Słowenia

7 punktów – Węgry

8 punktów – Francja

10 punktów – Rosja

12 punktów – Australia

OGAE ROSJA: 

1 punkt – Islandia

2 punkty – Włochy

3 punkty – Bułgaria

4 punkty – Estonia

5 punktów – Francja

6 punktów – Łotwa

7 punktów – Czechy

8 punktów – Cypr

10 punktów – Szwecja

12 punktów – Węgry

OGAE PORTUGALIA: 

1 punkt – Czechy

2 punkty – Serbia

3 punkty – POLSKA

4 punkty – Rosja

5 punktów – Bułgaria

6 punktów – Austria

7 punktów – Australia

8 punktów – Włochy

10 punktów – Hiszpania

12 punktów – Francja

OGAE SŁOWACJA: 

1 punkt – Ukraina

2 punkty – Szwecja

3 punkty – Rosja

4 punkty – Hiszpania

5 punktów – Australia

6 punktów – Łotwa

7 punktów – Estonia

8 punktów – Czechy

10 punktów – Francja

12 punktów – Węgry

OGAE SŁOWENIA: 

1 punkt – Azerbejdżan

2 punkty – Macedonia

3 punkty – Serbia

4 punkty – Łotwa

5 punktów – Włochy

6 punktów – Australia

7 punktów – Austria

8 punktów – Irlandia

10 punktów – Francja

12 punktów – Rosja

OGAE HISZPANIA: 

1 punkt – Islandia

2 punkty – Chorwacja

3 punkty – Węgry

4 punkty – Bułgaria

5 punktów – Łotwa

6 punktów – Ukraina

7 punktów – Australia

8 punktów – Włochy

10 punktów – Rosja

12 punktów – Francja

OGAE SZWAJCARIA: 

1 punkt – Norwegia

2 punkty – Szwecja

3 punkty – Bułgaria

4 punkty – Włochy

5 punktów – Hiszpania

6 punktów – Austria

7 punktów – Łotwa

8 punktów – Australia

10 punktów – Rosja

12 punktów – Francja

TOP 5 wygląda następująco:

  1. 1. miejsce – Francja (146 punktów)
  2. 2. miejsce – Rosja (135 punktów)
  3. 3. miejsce – Australia (104 punkty)
  4. 4. miejsce – Włochy (63 punkty)
  5. 5. miejsce – Hiszpania (49 punktów)

Źródło: OGAE International

1 KOMENTARZ

  1. Też uważam, że w finale o zwycięstwo powalczy Sergey z Amirem – trudno przewidzieć ostateczny wynik, bo różnica pomiędzy nimi może okazać się minimalna. Dawno nie mieliśmy dwóch utworów o tak wyrównanych szansach:) Na pewno nie grozi nam nuda;)