Przedstawiamy wyniki głosowań klubów fanowskich zrzeszonych w OGAE International. Jako kolejni swoje głosy opublikowali członkowie z Estonii, Norwegii, Belgii, Irlandii, Francji, Finlandii, Niemiec, Izraela oraz Wielkiej Brytanii. 

Jak co roku, członkowie klubów OGAE głosują na swoich ulubieńców i faworytów. Czasem końcowe wyniki mają swoje pokrycie w finałowych głosowaniach podczas Eurowizji, jednak częstokroć gust fanów jest zupełnie inny niżeli upodobania widzów oraz jurorów. Należy jednak pamiętać, że coroczne głosowanie nie jest w żaden sposób wiążące z faktycznym głosowaniem z poszczególnych krajów podczas konkursu.

W historii głosowań stowarzyszeń OGAE International Polacy nie radzili sobie dobrze. Jedyną reprezentantką, która otrzymała sporo głosów sympatii była Magdalena Tul – jej eurowizyjny utwór Jestem nadal grywany jest na wielu eurowizyjnych imprezach. Niestety, mimo popularności polskiej piosenki wśród fanów Eurowizji, wokalistka ostatecznie zajęła ostatnie 19. miejsce w półfinale w 2011 roku. W 2014 roku Polska powróciła do uczestnictwa w największym muzycznym widowisku na świecie. Utwór Donatana i Cleo zatytułowany My Słowianie – We Are Slavic otrzymał łącznie 13 punktów od fanów i uplasował się na odległym 23. miejscu. W rzeczywistości polska reprezentacja zajęła 5. miejsce u telewidzów, a ostatecznie sumując głosy publiczności oraz jurorów Polacy zajęli 14. miejsce w Kopenhadze. W zeszłym roku Monika Kuszyńska, która wraz z utworem In The Name of Love reprezentowała nasz kraj, nie otrzymała żadnego głosu od europejskich fanów, mimo to wokalistka zdołała awansować do finału.

W historii głosowań klubów OGAE członkowie zazwyczaj nie typują faworytów do zwycięstwa, ma to bardziej charakter symboliczny i określa popularność danego utworu wśród fanów w poszczególnych krajach – dla przykładu: w głosowaniu OGAE w 2011 roku wygrała Kate Wolf z utworem What About My Dreams, która ostatecznie zajęła odległe 22. miejsce w finale, natomiast w 2013 roku ogromną popularnością cieszył się utwór Valentiny Monetty, Crisalide (3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE), który ostatecznie nie wszedł do finału, zajmując 11. miejsce w półfinale. W 2014 roku głosowanie klubów OGAE wygrała Sanna Nielsen ze Szwecji (3. miejsce w finale konkursu), drugie miejsce zajął Kállay-Saunders z Węgier (5. miejsce w finale), brąz otrzymała Mei Finegold z Izraela (ostatecznie 14. miejsce w półfinale). Zeszłoroczne głosowanie było faktycznie najbardziej zbliżone do końcowych rezultatów podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Najbardziej przypadli do gustu fanów Włosi, czyli trio Il Volo, które ostatecznie uplasowało się na 3. pozycji (1. miejsce w głosowaniu publiczności). Zeszłoroczny triumfator, Måns Zelmerlöw, zajął drugie miejsce wśród fanów. Brąz przypadł duetowi z Estonii (7. miejsce podczas finału Eurowizji). Kolejne miejsce wywalczyli: Mørland & Debrah Scarlett z Norwegii (8. miejsce w ostatecznym głosowaniu w trakcie konkursu) oraz Słowenia, którą reprezentował zespół Maraaya (14. miejsce na Eurowizji).

Czy w tym roku gust członków zrzeszonych w jedynym oficjalnym fanklubie Eurowizji będzie miał przełożenie na punkty i ostateczny wynik podczas eurowizyjnego finału? Poniżej prezentujemy głosy, które spływają z całej Europy. Tym razem swoje top 10 opublikowali członkowie z Estonii, Norwegii, Belgii, Irlandii, Francji, Finlandii, Niemiec, Izraela oraz Wielkiej Brytanii. .

OGAE ESTONIA: 

1 punkt – Bułgaria

2 punkty – Belgia

3 punkty – Łotwa

4 punkty – Litwa

5 punktów – Cypr

6 punktów – Włochy

7 punktów – Rosja

8 punktów – Australia

10 punktów – Szwecja

12 punktów – Francja

OGAE NORWEGIA: 

1 punkt – Cypr

2 punkty – Hiszpania

3 punkty – Łotwa

4 punkty – Austria

5 punktów – POLSKA

6 punktów – Australia

7 punktów – Bułgaria

8 punktów – Włochy

10 punktów – Rosja

12 punktów – Francja

OGAE BELGIA: 

1 punkt – Włochy

2 punkty – Łotwa

3 punkty – Islandia

4 punkty – Szwecja

5 punktów – Bułgaria

6 punktów – Hiszpania

7 punktów – Austria

8 punktów – Australia

10 punktów – Rosja

12 punktów – Francja

OGAE IRLANDIA: 

1 punkt – Hiszpania

2 punkty – Islandia

3 punkty – Azerbejdżan

4 punkty – Austria

5 punktów – Łotwa

6 punktów – Włochy

7 punktów – Bułgaria

8 punktów – Rosja

10 punktów – Francja

12 punktów – Australia

OGAE FRANCJA: 

1 punkt – Węgry

2 punkty – Łotwa

3 punkty – POLSKA

4 punkty – Włochy

5 punktów – Australia

6 punktów – Cypr

7 punktów – Hiszpania

8 punktów – Bułgaria

10 punktów – Rosja

12 punktów – Austria

OGAE FINLANDIA: 

1 punkt – Ukraina

2 punkty – Australia

3 punkty – Szwecja

4 punkty – Cypr

5 punktów – Bułgaria

6 punktów – POLSKA

7 punktów – Hiszpania

8 punktów – Austria

10 punktów – Francja

12 punktów – Rosja

OGAE NIEMCY: 

1 punkt – Ukraina

2 punkty – Cypr

3 punkty – Szwecja

4 punkty – Włochy

5 punktów – Hiszpania

6 punktów – Łotwa

7 punktów – Australia

8 punktów – Rosja

10 punktów – Francja

12 punktów – Austria

OGAE IZRAEL: 

1 punkt – Hiszpania

2 punkty – Chorwacja

3 punkty – Serbia

4 punkty – Włochy

5 punktów – POLSKA

6 punktów – Australia

7 punktów – Austria

8 punktów – Rosja

10 punktów – Bułgaria

12 punktów – Francja

OGAE WIELKA BRYTANIA: 

1 punkt – Szwecja

2 punkty – Łotwa

3 punkty – Austria

4 punkty – Hiszpania

5 punktów – Islandia

6 punktów – Włochy

7 punktów – Australia

8 punktów – Bułgaria

10 punktów – Rosja

12 punktów – Francja

TOP 5 wygląda następująco:

 1. 1. miejsce – Francja (369 punktów)
 2. 2. miejsce – Rosja (342 punkty
 3. 3. miejsce – Australia (247 punktów)
 4. 4. miejsce – Bułgaria (160 punktów)
 5. 5. miejsce – Włochy (139 punktów)

Źródło: OGAE International

4 KOMENTARZE

 1. Polska uzbierała trochę punktów, co bardzo mnie cieszy:) Oby w Sztokholmie było podobnie albo jeszcze lepiej. Michał jest świetny i jego piosenka naprawdę mi się podoba, co wcześniej mogłam powiedzieć tylko o utworze Cleo i Ivana Komarenki:)

 2. Tak jak ktoś już wcześniej tu napisał Szpak będzie mógł liczyć tylko na głosy Polonii. Punkty z Australii i Norwegii gdzie mamy dużą grupę naszych rodaków. Mam nadzieje że w 2 półfinale ujrzę na ekranie awans Polski do finału, a później to już bez znaczenia obstawiam 15-20 miejsce,

  • Jestem przekonana, że Polska awansuje do finału:) Michał naprawdę ma ogromne szanse na dobre miejsce na Eurowizji. Jak napisał jeden z dziennikarzy Gazety Wyborczej – Michał ma świetny głos i na tego typu imprezie z pewnością się odnajdzie, ponieważ są to jego klimaty:)

   • Szpak wejdzie do finalu ale glosami Polonii. W finale miejsce nr 11-20, poniewaz jego piosenka jest cholernie nudna. Praktycznie nic sie nie dzieje, i wiele ludzi bedzie to uzywalo jako przerwe na herbate/kawe/toalete. Juz nawet w piosence Serhata wiecej sie dzieje 🙂