Duet TWiiNS

63. Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 odbędzie się bez udziału Słowacji. Lokalny nadawca publiczny, telewizja RTVS, potwierdził, że nie wybierze swojego reprezentanta na przyszłoroczny konkurs organizowany w Lizbonie.

Słowacka telewizja wycofała się z konkursu w 2013 roku i od tamtej pory regularnie odmawia powrotu do stawki konkursowej. Władze RTVS tłumaczą swoją decyzję niesatysfakcjonującymi wynikami uzyskiwanymi przez reprezentantów Słowacji oraz słabą oglądalnością konkursu w telewizji.

Słowacja mogła zadebiutować w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, ale reprezentujący kraj zespół Elan nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej przed finałem konkursu odbywającym się w Millstreet. Debiut w finale widowiska stacja odnotowała w 1994 roku, a jej reprezentanci, grupa Tublatanka, zajęła 19. miejsce z utworem „Nekonečná pieseň”. Od tej pory kraj nie brał udział w Eurowizji aż do 2009 roku, z małymi wyjątkami w 1996 i 1998 roku. We wspomnianych latach słowaccy przedstawiciele zajmowali miejsca pod koniec stawki. Od 2009 roku kraj ten ani razu nie zakwalifikował się do finału, najbliżej awansu był duet TWiiNS, który w 2011 roku walczył o wygraną z piosenką „I’m Still Alive”.

63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 8, 10 i 12 maja 2018 roku w Lizbonie.

źródło: ESCToday; fot. Commons Wikimedia

2 KOMENTARZE

  1. To bardzo smutna wiadomość. Słowacja miała parę świetnych propozycji, np. w 1998, a zwłaszcza w 2010 roku. Bez Eurowizji nigdy bym ich nie usłyszał. Rzeczywiście była niedoceniana, ale lepiej zajmować niskie miejsca niż wcale nie brać udziału. Telewizja słowacka powinna przemyśleć decyzję i wziąć przykład z czeskiej, która wróciła mimo niezbyt rewelacyjnych wyników.

  2. Głuptaski, izolując sie od Europy. (***) Na Eurowizje nie jedzie sie aby wygrac, tylko aby sie zaprezentowac i wspolnie bawic. (***) W 2018 powinien reprezentowac Polske niejaki Jan Pietrzak, moze facet by sie nasycił i w koncu dał sobie i innym spokoj. //Komentarz edytowany ze względu na treści o charakterze agitacji politycznej. [Przemysław Jóźwik]