Eurowizja 2018: poznaj słoweńskich finalistów!

Ośmioro finalistów EMA2018 (fot. RTV SLO)

Ośmioro finalistów EMA2018 (fot. RTV SLO)

W ubiegłą sobotę zakończył się półfinał słoweńskich preselekcji EMA, z których odpadły m.in. dwie byłe reprezentantki: Tanja Ribic (Eurowizja 1997), ManuElla (Eurowizja 2016) oraz Polka: MILA. Kto powalczy w najbliższy weekend o możliwość reprezentowania swojego kraju w Lizbonie?

W sobotę stawka słoweńskich selekcji Evrovizijska Melodija skurczyła się z 16 uczestników do 8 wybranych za pomocą głosów telewidzów i jurorów. Poniżej przedstawione zostaną sylwetki finalistów w kolejności ich występów.

Lea Sirk – młoda wokalistka, która studiowała grę na flecie w Konserwatorium Muzycznym w Genewie, a szerszej publiczności zaprezentowała się w 3 sezonie popularnego programu „Bitwa talentów”, w którym dotarła do samego finału. Doświadczenie zdobyła biorąc udział w lokalnych festiwalach muzycznych. Temat Eurowizji nie jest jej obcy, ponieważ próbowała już swoich sił w preselekcjach w latach 2009 – 2011 oraz w roku 2017, a także była chórzystką Tinkary Kovac w czasie Eurowizji 2014 w Kopenhadze. Jej partnerem jest producent muzyczny Gaber Radojevic. W 2014 wydała swój debiutancki album pt. „Roza”. Konkursowy utwór Lei to Hvala, ne!” („Dziękuję, nie!”). Za kompozycję odpowiada sama wokalistka oraz Tomy DeClerque. 

Indigo – w skład grupy wchodzą Anja Pavlin, Valerij, Anze Cucek oraz Peter Penko.
O samym zespole istnieje bardzo mało informacji nawet w mediach słoweńskich. Indigo specjalizuje się głównie z muzyce folkowej. Ich konkursowa propozycja to Vesna” („Wiosna”), a odpowiadają za nią Anja Pavlin, Anze Cucek (członkowie formacji) oraz Maj Valerij.

INA SHAI – to pseudonim sceniczny Martiny Sraj, 25-letniej wokalistki i wielokrotnej uczestniczki krajowych festiwali. Jeszcze w trakcie edukacji wzięła udział w słoweńskiej wersji formatu „Mam Talent”. Sił w preselekcjach próbowała już w 2010 roku oraz w ubiegłej edycji. Wykonuje utwory z gatunku pop, soul oraz r&b. W 2016 wydała tzw. EP-kę (mini-album) pt. „Overload”. Za selekcyjne V nebo” („Na niebie”) odpowiada Hans Kristjan Aljas, Millo oraz sama Martina. Telewizja RTV SLO dopuściła zmianę języka w finale, dlatego INA wykona anglojęzyczną wersję pt. Glow” („Żar”).

BQL – faworyt fanów w zeszłym roku. W skład duetu wchodzą bracia Anej i Rok Piletic. Oddzielnie brali udział w lokalnej wersji „Mam Talent”. Do tej pory nie wydali żadnego albumu tylko kilka singli. W EMA 2017 zdobyli drugie miejsce, mimo iż wygrali głosowanie telewidzów. Za najnowszy utwór duetu – Ptica” („Ptak”) – odpowiada Rok Lunaček, Tina Piš oraz duet Maraaya (Eurowizja 2015). BQL typowani są do wygranej EMA. W finale wykonają anglojęzyczną wersję pt. Promise” („Obietnica”).

Marina Martensson – słoweńska wokalistka szwedzkiego pochodzenia (jej ojciec pochodzi z tego skandynawskiego kraju). Ma 31 lat, ale w Słowenii mieszka dopiero od 2013 roku. Wydała dwa albumy (ostatni – „My Tribute to King” w 2010 roku). Na rynku słoweńskim nie odniosła zbyt wielu sukcesów. Awans Mariny do finału wywołał duże zaskoczenie wśród fanów, którzy stawiali w gronie finalistów m.in. Nikę Zorjan. Wyświetlenia występów w serwisie YouTube mogą wskazywać na to, że mało znana wokalistka swój awans zawdzięcza jurorom (ok. 13 tysięcy wyświetleń dla Mariny, niemal 90 tysięcy dla Niki). Twórcam Blizu” („Blisko”) są Miha Koren, Vanja Papez, Denis Horvat, Miha Koretic i David Morgan.

Lara Kadis – młodziutka wokalistka urodzona w 2001 roku, śpiew kształciła w Singular Studio, pobiera również lekcje gry na fortepianie. W 2012 zdobyła drugie miejsce na festiwalu Brinjevka z utworem „Subidibidubidu”. Poza śpiewem Lara zajmuje się także komponowaniem utworów i nie inaczej jest w przypadku konkursowego Zdaj sem tu” („Teraz jestem tutaj”). Utalentowanej nastolatce w tworzeniu piosenki pomógł Martin Stibernik. Lara tak jak większość finalistów zostanie przy języku słoweńskim, ale nasuwa się inne pytanie – czy zostanie przy kiczowatej sukni księżniczki prosto z balu przebierańców?

Proper – grupa istnieje od 2014 roku, a w jej skład wchodzą: Luka Sesek (wokalista), Tine Lustek, Jan Gerl, Nejc Podobnik, Primos Podobnik. Formacja gra głównie utwory popowe, a do tej pory wydała kilka singli, w tym preselekcyjne Ukraden cvet” („Skradziony kwiat”), za które odpowiada dwóch członków zespołu: Tine Lustek i Nejc Podobnik.

Nuska Drascek – 37-letnia wokalistka z dużym doświadczeniem scenicznym. W 2008 występowała z chórem Perpetuum Jazzile. Od 2010 do 2011 roku brała udział w muzycznym programie „Parada”, w którym uczestnicy wykonują największe słoweńskie przeboje. W 2015 roku rywalizowała w lokalnej wersji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Występowała również w wielu produkcjach operowych i musicalowych. Debiutancki album pt. „Svet je tvoj oz” wydała w 2009 roku. Użyczyła również głosu głównej bohaterce, Elzie, w słoweńskim dubbingu „Krainy Lodu”, w którym zaśpiewała m.in. słynne Let It Go” („Mam tę moc”). Sił w słoweńskich preselekcjach próbowała już rok temu. W tym roku awans do finału zapewniła jej propozycja pt. „Ne zapusti me zdaj(„Nie zostawiaj mnie teraz”), stworzona przez Alesa Klinara, Anję Rupel i Mihę Gorse.

Finał EMA 2018 odbędzie się w sobotę 24 lutego w studiu numer 1 w Lublanie. O zwycięzcy zadecydują telewidzowie i jurorzy w systemie 50/50. W zeszłym roku preselekcje wygrał faworyt jurorów Omar Naber z utworem „On My Way”, z którym zdobył 17, przedostatnie miejsce w pierwszym półfinale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. Tegoroczny konkurs zorganizowany zostanie w Lizbonie dzięki zwycięstwu Salvadora Sobrala, a słoweński reprezentant wystąpi w czasie drugiej połowy drugiego półfinału.

Źródło: RTV SLO, Eurovoix; Fot: RTV SLO

Exit mobile version