Reprezentantka Szwajcarii, Eurowizja 2017

Huczne zapowiedzi, skrzętne przygotowania – dziś wreszcie fani Eurowizji mogą to wszystko zweryfikować, ponieważ telewizja SRG SSR opublikowała listę uczestników ESC 2018 – Enscheidungsshow wraz z piosenkami. 

Skomplikowany proces selekcji składający się z etapu zgłoszeń, specjalnego obozu dla twórców oraz przesłuchań przez grupę 20 jurorów pozwolił wyłonić 6 wykonawców, którzy 4 lutego powalczą o prawo do reprezentowania Szwajcarii w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Poniżej przedstawiamy wszystkich uczestników selekcji wraz z ich utworami:

Zibzz – duet składający się z rodzeństwa: Corinne Gfeller (32 lata) i Stee Gfellera (30 lat). Swoje życie dzielą między USA a Szwajcarię, profesjonalnie działają od 2012 roku. Rodzeństwo wydało do tej pory dwa albumy: „Ready? Go!” z 2013 roku oraz „It Takes a Village” z zeszłego roku. Swój styl muzyczny osadzają w gatunku indie popu. Ich preselekcyjny utwór to „Stones”.

Angie Ott – uczestniczka „The Voice of Switzerland”, w którym śpiewała m.in. z Juliuszem Kamilem znanym polskiej widowni z rodzimej edycji programu (a także kompozytorem piosenki Uli Kowalskiej w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji Junior 2017). W programie doszła aż do finału i zajęła w nim drugie miejsce. 27-latka inspiracje czerpie z miłości do męża i syna. Do tej pory Angie wydała kilka singli, żadnego albumu studyjnego. W preselekcjach wykona kompozycję pt. „A Thousand Times”.

Naeman – tak naprawdę Naeman Meier, 23-letni mieszkaniec Zurychu, którego największym marzeniem jest to, by zostać muzykiem światowej sławy. Ma korzenie holendersko-włosko-indonezyjskie. Gra na gitarze, perkusji, pianinie, a dodatkowo tańczy. Uczestnik programów typu talent show. Jest przede wszystkim muzykiem ulicznym, a w ramach koncertów odwiedził wiele miast europejskich, w tym Paryż czy Berlin. Nagrał kilka coverów piosenek Justina Biebera, a inspiracje tym artystą wyczuwalne są w muzyce młodego Szwajcara. Propozycja Naemana nosi tytuł „Kiss Me”.

Chiara Dubey – dla 24-latki pochodzenia indyjskiego będzie to już trzeci udział w preselekcjach szwajcarskich (2012, 2013). Gra na skrzypcach i fortepianie. Jak sama mówi – „muzyka jest jej nadnaturalnym językiem”. Po raz pierwszy zaśpiewa w preselekcjach do Eurowizji utwór w języku angielskim, którego tytuł brzmi „Secret And Lies”.

Alejandro Reyes – pochodzący z Chile 26-latek, mimo swojej niepełnosprawności, nie poddaje się w drodze do spełniania marzeń. Inspiracje czerpie z życia codziennego oraz swego pochodzenia. Nigdy nie myślał o tworzeniu muzyki, dopóki nie dostał gitary od przyjaciela. Piosenka Alejandro to „Compass”. Tytuł można interpretować jako to, że muzyka jest kompasem, który wskazuje artyście drogę w trudnych chwilach.

Vanessa Iraci – kolejna uczestniczka „The Voice of Switzerland” w stawce, w zeszłym roku zadebiutowała też jako aktorka w filmie pt. „Ich schänke dir es Lied”. Vanessa ma włoskie korzenie, komponuje i tworzy, odkąd skończyła 15 lat. Występuje wraz z zespołem Myron. Jej utwór to „Redlights”.

Fani konkursu są zaskoczeni utworami zgłoszonymi do preselekcji szwajcarskich, wskazując na wyższy poziom niż w ubiegłych latach. Zwycięzca ESC 2018 – Enscheidungsshow wybrany przez jury i telewidzów powalczy w maju o to, by po 4 latach wprowadzić Szwajcarię znów do finału. 63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Lizbonie w dniach 8, 10, 12 maja.

Źródło: SRG SSR

1 KOMENTARZ