Eurowizja 2019 dopiero za kilka miesięcy. Wielu fanów już teraz zastanawia się, jak Telewizja Polska wyłoni reprezentanta na konkurs w Tel Awiwie. Głos w sprawie zabrał niedawno Jacek Kurski, prezes TVP. Czy w przyszłym roku odbędą się krajowe eliminacje?

Fani konkursu od jakiegoś czasu spekulują, jaką strategię przyjmie TVP na nadchodzący, 64. Konkurs Piosenki Eurowizji. Niektórzy zastanawiają się, czy telewizja postawi na wybór wewnętrzny. Dobrym pretekstem ku takiemu rozwiązaniu jest fakt, że wyłoniona poza publicznymi eliminacjami Roksana Węgiel w pięknym stylu wygrała w tegorocznym finale Eurowizji Junior w Mińsku. Więcej o sukcesie młodej piosenkarki: TUTAJ.

O plany związane ze sposobem wyboru reprezentanta Polski w konkursie organizowym w Tel Awiwie został zapytany Jacek Kurski. Prezes TVP niedawno gościł w studiu Radiu Zet, a w trakcie audycji wypowiedział się na temat „eurowizyjnej” strategii na kolejny rok. Jak się okazuje, decyzja o sposobie wyboru polskiego przedstawiciela na Eurowizję 2019 nie została jeszcze podjęta.

Zastanawiamy się, czy to będzie „dyktatorska” decyzja prezesa Telewizji Polskiej czy jednak konkurs. (…) Czasem jest tak, że gusta jury są bardzo dziwne i rozchodzą się z gustami ludzi.

Tematem najnowszego wywiadu były też krajowe eliminacje, które organizowane były przez TVP przez trzy ostatnie lata. Jacek Kurski potwierdził, że czołowi, polscy wykonawcy nie chcą uczestniczyć w publicznej selekcji w obawie przed ewentualną przegraną. Jak zauważa, możliwość wyboru wewnętrznego zapewniłaby większe szanse na zachęcenie popularnego artysty na start w Eurowizji.

Wiemy, dlaczego eliminacje nie udawały się do tej pory. Mieliśmy sygnały od prestiżowych, najlepszych polskich wykonawców, że nie chcą uczestniczyć w eliminacjach, gdzie dziewięciu czy dziesięciu artystów musi przegrać, a jeden wygrywa. Jest to takie trochę „liczenie koni na targu”. W związku z czym szukamy formuły bardziej dyskrecjonalnej, która zaangażuje najlepszych, ale jednocześnie nie będzie takiego otwartego konkursu. Może to jest właściwa formuła. Szczegółów jeszcze nie potrafię podać.

Prezes TVP dodał również, że wciąż szuka odpowiedniej formuły wyłonienia reprezentanta na Eurowizję 2019. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach krajowy przedstawiciel był wyłaniany wewnętrznie dwa razy: w 2014 i 2015 roku. W 2016 roku TVP ogłosiła, że zorganizuje publiczne eliminacje. Jak tłumaczył ówczesny dyrektor programowy TVP1, Jan Pawlicki, telewizja chciała uniknąć „kapturowych sądów” i dać publiczności prawo wyboru wykonawcy, który będzie bronił barw kraju w konkursie. Teraz najwyraźniej zmieniono strategię.

https://twitter.com/Jan_Pawlicki/status/691962153440563200?ref_src=twsrc%5Etfw

TVP bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Do 2001 roku polski reprezentant wybierany był wewnętrznie przez władze nadawcy. Zaproszenie telewizji do udziału w konkursie przyjęli kolejno: Edyta Górniak, Justyna Steczkowska (1995), Kasia Kowalska (1996), Anna Maria Jopek (1997), zespół Sixteen (1998), Mietek Szcześniak (1999) i Andrzej Piaseczny (2001). Do wyboru wewnętrznego TVP powróciła w 2014 roku, kiedy wysłała swojego reprezentanta (Donatana i Cleo) po dwuletniej nieobecności na Eurowizję. W 2015 roku ostatni raz wybrała przedstawiciela poza otwartym konkursem, a Polskę w Wiedniu reprezentowała Monika Kuszyńska.

Eurowizja 2019 – kiedy i gdzie?

64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się 14, 16 i 18 maja w Tel Awiwie. Organizatorem imprezy będzie Europejska Unia Nadawców oraz izraelska telewizja Kan, która została gospodarzem widowiska dzięki zwycięstwu Netty Barzilaj w finale tegorocznego konkursu.

źródło: Radio Zet; fot.: nortus.pinger.pl

2 KOMENTARZE