fot. eurovision.de

Dziś o 21:00 rozpocznie się drugi półfinał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Zmagania 18 państw możemy śledzić m.in. w TVP 1, TVP Polonia i Internecie. Późnym wieczorem dowiemy się kto uzupełni finałową stawkę.

Podobnie jak w poprzednich latach Telewizja Polska pokaże wszystkie trzy koncerty Eurowizji: oba półfinały oraz sobotni finał konkursu. Dziś o 21:00 rozpocznie się 2. półfinał Eurowizji – do obejrzenia na żywo m.in. w TVP 1 i TVP Polonia oraz za pośrednictwem eurowizja.tvp.pl i aplikacji mobilnej TVP VOD.

Transmisja online i za granicą

Zmagania eurowizyjnych artystów można śledzić również w Internecie. Transmisję bez komentarza zapewnia oficjalny kanał Eurowizji na YouTube tutaj*. Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program. Półfinał pokażą m.in. brytyjska BBC Four, irlandzka RTÉ2 i niemiecka Das Erste.

Poniższe kraje udostępniają transmisję online za pośrednictwem swoich serwisów internetowych:

*ze względu na ograniczenia licencyjne transmisja online będzie niedostępna m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Boliwii, Republice Dominikany, Ekwadorze, Hondurasie, Panamie, Paragwaju, Urugwaju czy Wenezueli.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Erez Tal, Bar Refaeli, Assi Azar i Lucy Ayouby. W 2. półfinale zobaczymy zmagania artystów z 18 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Armenia – Srbuk Walking Out
 2. Irlandia – Sarah McTernan 22
 3. Mołdawia – Anna Odobescu Stay
 4. Szwajcaria – Luca Hänni She Got Me
 5. Łotwa – Carousel That Night
 6. Rumunia – Ester Peony On a Sunday
 7. Dania – Leonora Love Is Forever
 8. Szwecja – John Lundvik Too Late for Love
 9. Austria – PÆNDA Limits
 10. Chorwacja – Roko The Dream
 11. Malta – Michela Chameleon
 12. Litwa – Jurij Veklenko Run with the Lions
 13. Rosja – Sergey Lazarev Scream
 14. Albania – Jonida Maliqi Ktheju tokës
 15. Norwegia – KEiiNO Spirit in the Sky
 16. Holandia – Duncan Laurence Arcade
 17. Macedonia Północna – Tamara Todevska Proud
 18. Azerbejdżan – ChingizTruth

Jak głosować?

Głosować mogą tylko widzowie przebywający na terenie państw biorących udział w 2. półfinale oraz dodatkowo z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, czyli krajów, które automatycznie znalazły się w finale konkursu. Pozostałe państwa mogą zapewnić transmisję koncertu, ale nie biorą udziału w głosowaniu. Zgodnie z zasadą rywalizacji fair-play nie głosujemy na piosenkę z własnego kraju – egzekwowanie tej reguły w praktyce oznacza brak możliwości głosowania na występ państwa, na terenie którego przebywamy.

Głosowanie będzie trwać około 15 minut po wybrzmieniu wszystkich występów. Numery telefonów, pod które należy dzwonić bądź wysyłać SMS-y, zostaną podane podczas telewizyjnych transmisji w każdym z tych państw. Głosy na ulubione piosenki można oddawać również poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na systemy iOS, Android i Windows Phone – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie SMS premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych.

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje noty przyznały już 5-osobowe zespoły jury z 21 państw głosujących w 2. półfinale. Głosy jury i widzów zostaną oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do finału, który zostanie rozegrany w sobotę, 18 maja o godz. 21:00. Dokładna liczba punktów uzyskanych przez poszczególne piosenki zostanie ujawniona dopiero po zakończeniu finału Eurowizji.

Dołączcie do zabawy, pobierając kartę do głosowania przygotowaną przez stację BBC. Udanej zabawy!

źródło: eurovision.tv, bbc.co.uk, daserste.de, rte.ie, cybc.com.cy, raiplay.it, informacje własne