Pali Się (Fire of Love) zespołu Tulia to 1 z 5 najlepszych etnicznych utworów, wybranych przez czytelników eurowizja.org, fot. Andres Putting (EBU)

Czy zespołowi Tulia uda się awansować do sobotniego finału? Już dziś o 21:00 rozpocznie się pierwszy półfinał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Zmagania 17 państw, w tym Polski, możemy śledzić m.in. w TVP 1, TVP Polonia i Internecie.

Pierwszy półfinał Eurowizji zobaczymy na żywo dziś o 21:00 m.in. w TVP 1 i TVP Polonia, a także w Internecie za pośrednictwem strony eurowizja.tvp.pl oraz aplikacji mobilnej TVP VOD.  Komentatorem tradycyjnie już będzie Artur Orzech. Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto wcześniej sprawdzić ich program. Półfinał transmitować będą m.in. hiszpańska La 2, francuska France 4 czy islandzka RÚV. Transmisję bez komentarza zapewnia oficjalny kanał Eurowizji na YouTube tutaj*.

Poniższe kraje udostępniają transmisję online za pośrednictwem swoich serwisów internetowych:

*ze względu na ograniczenia licencyjne transmisja online będzie niedostępna m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Boliwii, Republice Dominikany, Ekwadorze, Hondurasie, Panamie, Paragwaju, Urugwaju czy Wenezueli.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Erez Tal, Bar Refaeli, Assi Azar i Lucy Ayouby. W 1. półfinale zobaczymy zmagania artystów z 17 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Cypr – Tamta Replay
 2. Czarnogóra – D mol Heaven
 3. Finlandia – Darude feat. Sebastian Rejman Look Away
 4. Polska – Tulia Fire of Love (Pali się)
 5. Słowenia – Zala Kralj & Gašper Šantl Sebi
 6. Czechy – Lake Malawi Friend of a Friend
 7. Węgry – Joci Pápai Az én apám
 8. Białoruś – ZENA Like It
 9. Serbia – Nevena Božović Kruna
 10. Belgia – Eliot Wake Up
 11. Gruzja – Oto Nemsadze Keep on Going
 12. Australia – Kate Miller-Heidke Zero Gravity
 13. Islandia – Hatari Hatrið mun sigra
 14. Estonia – Victor Crone Storm
 15. Portugalia – Conan Osiris Telemóveis
 16. Grecja – Katerine Duska Better Love
 17. San Marino – Serhat Say Na Na Na


Jak głosować?

Głosować mogą tylko widzowie przebywający na terenie państw biorących udział w 1. półfinale – czyli także z Polski – oraz dodatkowo z Francji, Hiszpanii i Izraela, czyli krajów, które automatycznie znalazły się w finale konkursu. Pozostałe państwa mogą zapewnić transmisję koncertu, ale nie biorą udziału w głosowaniu. Zgodnie z zasadą rywalizacji fair-play nie głosujemy na piosenkę z własnego kraju – egzekwowanie tej reguły w praktyce oznacza brak możliwości głosowania na występ państwa, na terenie którego przebywamy.

Głosowanie będzie trwać około 15 minut po wybrzmieniu wszystkich występów. Numery telefonów, pod które należy dzwonić bądź wysyłać SMS-y, zostaną podane podczas telewizyjnych transmisji w każdym z tych państw. Głosy na ulubione piosenki można oddawać również poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na systemy iOS, Android i Windows Phone – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie SMS premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych.

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje noty przyznały już 5-osobowe zespoły jury z 20 państw głosujących w 1. półfinale. Głosy jury i widzów zostaną oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do finału, który zostanie rozegrany w sobotę, 18 maja o godz. 21:00. Dokładna liczba punktów uzyskanych przez poszczególne piosenki zostanie ujawniona dopiero po zakończeniu finału Eurowizji.

Dołączcie do zabawy, pobierając jedną z kart do głosowania: przygotowaną przez stację BBC. Udanego wieczoru i trzymajcie kciuki za zespół Tulia!

źródło: eurovision.tv, rtve.es, ruv.is, cybc.com.cy, france.tv, raiplay.it, informacje własne