Pod koniec przyszłego tygodnia ruszają oficjalne próby przed 64. Konkursem Piosenki Eurowizji 2019. Czas najwyższy zatem na końcowe szlify przed wyjazdem do Izraela. Sprawdziliśmy, jak uczestnicy spędzili ostatnie dni przed eurowizyjną gorączką. Eurowizja 2019 coraz bliżej!

W tym tygodniu rządzą remixy!

Po serii publikacji wersji akustycznych, przyszedł czas na prawdziwy wysyp remixów. W tym tygodniu oficjalne przeróbki swoich utworów wydali reprezentanci Australii i Rosji. Scream (Lightsaber Remix) powstał w ramach współpracy greckich producentów – Pavlosa Manolisa, Diveno, Anastasiosa Rammosa i Gabriela Russela. W swoim dorobku mają wspólne projekty m.in. z Sakisem Rouvasem (Grecja 2004, 2009), Heleną Paparizou (Grecja 2001, 2005), Tamtą (Cypr 2019), Eleni Foureirą (Cypr 2018) oraz Demy (Grecja 2017). Natomiast Kate Miller-Heidke udostępniła dwa remixy eurowizyjnego Zero Gravity7th Heaven Remix oraz Where’s It ATT Remix. Oba utwory dostępne są zarówno w serwisie YouTube, jak i na platformach streamingowych.

Leonora z Danii opublikowała wersję akustyczną Love is Forever przy akompaniamencie smyczkowym. Aranżacja została przygotowana przez Nicholai’a Kornerupa. W nagraniu wzięli udział Live Johanssen, Sidsel Feher Most, Karen Johanne Pedersen i Andrea Gyarfas Brahe. Również Tamara Todevska z Macedonii Północnej pokusiła się o wydanie wersji akustycznej swojej propozycji Proud. W minionym tygodniu premierę miał także teledysk do Bigger Than Us z Wielkiej Brytanii. Jak podkreśla Michael Rice: „(teledysk – red.) jest dla wszystkich, którzy kiedykolwiek byli nazywani lub czuli się innymi. Opowiada o akceptacji i pogodzeniu się z prawdą. Miłość jest większa od nas wszystkich”.

Eurowizja 2019 wyzwaniem dla ekipy Białorusi

Kolejni wykonawcy zdradzili szczegóły swoich występów. Podczas rozmowy z Minsk News, ZENA poinformowała, że jej występ w Tel Awiwie będzie zupełnie inny od tego z białoruskich preselekcji. Na scenie towarzyszyć będzie jej zupełnie nowa ekipa tancerzy i chórek. Wśród nich znalazły się siostry Mantuliny oraz Anton Korobka. Występ przygotowywany jest przez Andreya Tsara, który wcześniej odpowiadał m.in. za eurowizyjną choreografię Svetlany Lobody (Ukraina 2009). ZENA choreografię określa jako „nowoczesną i młodzieńczą”, która bardziej współgra z jej wiekiem. Próby do występu odbywają się w Moskwie.

Również ekipa albańska ujawniła nazwiska osób, które będą towarzyszyć na scenie Jonidzie. W skład chórku weszli doświadczeni wokaliści: Artemisa Mithi, Tiri Gjoci oraz Uendi Mancaku. Natomiast Paenda z Austrii w jednym z wywiadów poinformowała, że w Tel Awiwie wspierać ją wokalnie będzie m.in. jej siostra. W międzyczasie poznaliśmy również szczegóły występu zespołu Lake Malawi. Ceska Televize poinformowała, że zespół wokalnie wspierać będzie trzyosobowy chórek w składzie: IBY Pop, Adina Vostry oraz Jakub Gabriel Andel Rajnoch. Za koncepcję występu odpowiada Jan Potměšil, producent kreatywny w dziale rozrywki czeskiej telewizji, który realizował również występy w latach 2016-2018.

Jak wypadnie występ Rosji w Tel Awiwie?

Eurowizja 2019 to także powrót Rosji. W trakcie specjalnej konferencji, w której udział wzięli m.in. Sergey Lazarev oraz Philipp Kirkorov, poznaliśmy kilka szczegółów dotyczących przygotowań tego kraju do udziału w konkursie. Na miejscu w Tel Awiwie od kilku dni jest już reżyser rosyjskiego występu – Fokas Evagelinos, który czuwa aby wszystkie szczegóły zostały dopięte podczas tzw. prób z statystami. Wiemy, że Lazarev na scenie będzie sam, co ma pomóc skupić uwagę jurorów i widzów na mocy wokalu piosenkarza oraz sile przekazu utworu.

Pocztówki ze wszystkimi uczestnikami zostały już nagrane. Trwa ich postprodukcja. Na efekty końcowe trzeba będzie poczekać do emisji koncertów półfinałowych i wielkiego finału. Dziewczyny z zespołu Tulia nie chcą zdradzać szczegółów swojego filmiku. Jak informowaliśmy poprzednio wiemy, że swoje ujęcia nagrywały w Jerozolimie. Na planie zdjęciowym towarzyszyła im czwórka tancerzy.

źródło: wiwibloggs.com, eurovoix.com, esckaz.com, eurovision.tv
foto: RTP