Tulia - polskie reprezentantki na Eurowizję 2019
fot. Grzegorz Gołębiowski

Na tę informację wszyscy czekali. Polskę w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie reprezentować Tulia!

 🇬🇧English version of this article: HERE.

Polska po czterech latach powróciła do wyboru wewnętrznego. Jak można spekulować do zmiany formatu wyboru mogło zachęcić zwycięstwo  Roksany Węgiel podczas Eurowizji dla Dzieci, który odbył się w Mińsku.

Polska wybierze wewnętrznie! TVP rozpoczęła zbieranie zgłoszeń

Spośród nadesłanych zgłoszeń, Telewizja Polska wskazała grupę Tulia do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. 

Więcej o polskim udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji możecie dyskutować na naszej grupie na facebooku: Warsaw Calling. Zapraszamy!

Co wiemy o grupie Tulia?

 

Czego nie wiesz o zespole Tulia? Wiesz, że dziewczyny były wspierane przez Depeche Mode?

Opublikowany przez eurowizja.org Piątek, 15 lutego 2019

Tulia to grupa składająca się z czterech wokalistek: Patrycji Nowickiej, Dominiki Siepki, Joanny Sinkiewicz i Tulii Biczak, które łączą klasyczne wokale z folkową muzyką i nowoczesną produkcją. Przełomem w ich karierze był sukces nagranego coveru do przeboju grupy Depeche Mode – Enjoy the Silence. W 2018 wystąpiły na gali rozdania Fryderyków razem z Natalią Nykiel oraz Piotrem Orzechowskim (Pianohooligan).

W maju tego samego roku formacja wzięła udział w konkursie premier podczas Festiwalu w Opolu z piosenką Jeszcze Cię Nie Ma. Grupa zdobyła trzy statuetki: nagrodę jurorów i publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAiKS.

Zaraz po festiwalu w Opolu wydały swój debiutancki album zatytułowany Tulia. Krążek pokrył się platyną oraz dotarł do 7. miejsca najczęściej kupowanych płyt. Ostatnim utworem, który promował album jest piosenka Pali się.

 

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji

Udział podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie będzie 22. podejściem Polski. Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku z piosenką To Nie Ja w wykonaniu Edyty Górniak. Ta propozycja uplasowała się na 2. miejscu zaraz za zwycięską Irlandią. Oprócz Edyty Górniak, w pierwszej dziesiątce znaleźli się również Ich Troje (2003) oraz Michał Szpak (2016). Od momentu wprowadzenia zmagań półfinałowych, Polska 6 razy awansowała do wielkiego finału, a 7 razy nie. Ostatnim reprezentantem polski byli Gromee ft. Lukas Meijer, którzy podczas Konkursu Eurowizji wykonali utwór Light Me Up. Polscy artyści uplasowali się na 14. miejscu z liczbą 81 punktów.

 

Źródło: TVP, wikipedia

6 KOMENTARZE

  1. […] Adrian Makar – wokalista i kompozytor. W 2014 roku zwyciężył program Mam talent, w finale którego wykonał utwór You Raise Me Up z repertuaru Josha Grobana. W 2019 roku zgłosił do Telewizji Polskiej swój autorski singiel Where I Belong w ramach wyboru wewnętrznego reprezentanta Polski na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Musiał jednak wtedy uznać wyższość zespołu Tulia. […]

  2. Szkoda. TVP nie rozumie Eurowizji ani sposobu myślenia niezaściankowych państw. Żaden folk nie jest atrakcyjny dla przeciętnego słuchacza, a już na pewno nie słowiański folk. Jakieś delikatne wstawki mogą być, ale taka ordynarna wiejska muzyka to nie wiem dla kogo ma być. TVP jak zwykle w sposób nieudolny usiłuje promować polskie wartości, albo raczej coś, co oni uznają za polskie wartości. Powtórzę to, co mówię po każdym ogłoszeniu kandydata: może za rok będzie lepiej.