Kolejna, 64. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, odbędzie się w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie-Jaffie. Pierwszy półfinał obejrzymy we wtorek, 14 maja. Polskę w tym półfinale będzie reprezentować zespół Tulia z piosenką „Pali się” (Fire of love). Drugi półfinał 16 maja, a finał – tradycyjnie w sobotę – 18 maja 2019 roku. Transmisja od godziny 21:00 w TVP!
Do Izraela konkurs sprowadziła Netta Barzilai, wygrywając z piosenką Toy konkurs w portugalskiej Lizbonie. Izrael wygrywał do tej pory Eurowizję czterokrotnie: w 1978, 1979, 1999 i właśnie rok temu. Izraelski nadawca nie skorzystał z prawa organizacji gali w 1980 roku ze względu na ograniczony budżet i brak wsparcia lokalnego rządu. Organizacja rok po roku była zbyt dużym obciążeniem finansowym.
O ogloszeniu Tel Awiwu: https://eurowizja.org/eurowizja-2019-juz-wiemy-gdzie-odbedzie-sie-konkurs/
Przeczytaj: Już wiemy, gdzie odbędzie się konkurs Eurowizji 2019!
Także w tym roku problemem było finansowanie konkursu. Rok temu izraelski rząd powołał do życia nową telewizję publiczną o ograniczonym budżecie. Ostatecznie także organizację Eurowizji 2019 w znacznym stopniu finansują podmioty rządowe. Mosze Kachlon, minister finansów, spodziewa się, że budżet konkursu może opiewać na kwotę ok. 120 milionów szekli, czyli ok. 126 milionów złotych. Kwota nie odbiega od wydatków na organizację Eurowizji w poprzednich latach.
Po zwycięstwie w Lizbonie ogłoszono w czerwcu 2018 roku, że o organizację konkursu powalczą władze czterech miast: Tel Awiwu, Hajfy, Jerozolimy i Ejlatu. Dwa miesiące później, 13 września, ogłoszono, że organizatorem będzie Tel Awiw. Postawiono więc na najbardziej „bezpieczny” wybór, rezygnując z kontrowersyjnej pod względem politycznym Jerozolimy oraz mniejszych miast – Hajfy i Eljatu.
Przeczytaj: Odważ się marzyć w Tel Avivie – znamy slogan!
Ceremonia otwarcia konkursu zostanie zorganizowana na skwerze przed Muzeum Sztuki. Hasłem konkursu będzie slogan Dare to dream. Scenę konkursową projektuje eurowizyjny weteran – Florian Wider. To on tworzył projekty na konkursy w 2011, 2012, 2015, 2017 i 2018 roku.
Przeczytaj: Scena w Tel Avivie: wszystko, co aktualnie wiemy!
W tzw. pocztówkach zobaczymy widoki z Izraela. Za ich realizację będzie odpowiadała firma OG Group. Powstanie również kilkuminutowy klip z udziałem wszystkich uczestników. Producentami nagrań będą Keren Hochma i Shmuel Ben Shalom.
W konkursie weźmie udział 41 reprezentacji. Zabraknie Ukrainy (rezygnacja z wystawienia Maruv) i Bułgarii (ze względów finansowych nadawcy publicznego). Polskie reprezentantki, zespół Tulia, wystąpią w pierwszym półfinale z piosenką Pali się.
Przeczytaj: Znamy utwór polskiej reprezentacji w Tel Avivie!