64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Izraelu z każdym dniem staje się coraz realniejszy. Zapadła decyzja, kto zaopiekuję się kolejną edycją widowiska. Tymczasem izraelski parlament umożliwił telewizji KAN dołączenie do grupy członków aktywnych Europejskiej Unii Nadawców. 

Zivit Davidovitch została powołana na funkcję Producent Wykonawczej Konkursu Piosenki Eurowizji w Izraelu. Davidovitch jest wiceprezesem do spraw treści i produkcji w izraelskim Kanale 10. Z telewizją KAN, odpowiedzialną za Eurowizję, rozpocznie współpracę w przyszłym miesiącu. Producentka miała do tej pory doświadczenie między innymi z transmisjami mundiali czy wyborów Miss Izraela, odpowiadała także za takie programy jak Survivor, Beauty and the Geek czy The Bachelor (polska wersja „Kawalera do wzięcia”). W swojej karierze miała także epizody z Herzliya Studios (jednym z największych studiów telewizyjnych w Izraelu) czy z amerykańską stacją telewizyjną CBS News.

Będzie ona osobą ostatecznie odpowiadającą za wygląd eurowizyjnego show i to ona pośredniczyć będzie między telewizją KAN a Europejską Unią Nadawców.

Yuval Cohen został mianowany Naczelnym Edytorem oraz Głównyme Dyrektorem Eurowizji 2019. Cohen ma doświadczenie m.in. przy produkcji izraelskich wersjach programów „The Voice” oraz „Taniec z gwiazdami”. Był także odpowiedzialny za KDAM 2010, czyli izraelskie selekcje, które wskazały utwór dla Harela Skaata na Eurowizję w Oslo. Cohen współpracował z telewizjami Reshet oraz Gil Productions.

Tymczasem parlament izraelski Knesset zmodyfikował prawo, otwierając tym samym drogę dla oficjalnego wejścia telewizji KAN w poczet członków aktywnych Europejskiej Unii Nadawców. Jednogłośnie została zmieniona ustawa, według której nadawca publiczny miał być podzielony na dwie różne stacje – rozrywkową i informacyjną. W tekście poprawki znalazła się uwaga, że zmiana ta została wprowadzona, aby znieść przeszkody mogące w jakikolwiek sposób zagrozić organizacji 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Izraelu po zwycięstwie Netty Barzilai w Lizbonie.

Europejska Unia Nadawców grozić miała, że gdy izraelski nadawca nie będzie miał w swoim paśmie programów informacyjnych, zostanie mu odebrane prawo do organizacji Eurowizji. Każdy członek aktywny musi posiadać tego typu programy w swojej ofercie.

O tym, które miasto zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji 2019, dowiemy się najpóźniej we wrześniu. W grze pozostają ciągle Tel Awiw, Hajfa, Ejlat oraz twierdza Masada. Kandydatura Jerozilimy nie jest aktualnie zbyt mocno brana pod uwagę.

Źródło: eurovision.tv, timesofisrael.com