W ramach pasma poświęconego Eurowizji 2020 doszło do niecodziennego duetu pomiędzy Kristą Siegfrids i Mr. Lordi.

Tak jak w wielu innych krajach, również w Finlandii zdecydowano się przygotować alternatywny program zastępujący emisję Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto został faworytem fińskich widzów oraz jakimi sekretami podzielili się goście i prowadzący? 

Eurowizja 2020 w Finlandii: przebieg Euroviisustudio

Fiński nadawca YLE przygotował bogatą ofertę dla swoich widzów. W ramach talk show Yle Olohuone wyemitowano program Top 10 show, podczas którego zostanie zaprezentowanych 10 piosenek, które zdobyły największą liczbę głosów. Widzowie wskazali swoje ulubione piosenki za pomocą aplikacji telewizji YLE. Program poprowadzili gospodarze Uuden Musiikin Kilapilu – Krista Siegfrids oraz Mikko Silvennoinen. Wśród gości pojawiła się m.in. Erika Vikman (UMK 2020), Aksel Kankaanranta (ESC 2020), Hanna Pakarinen (ESC 2007) oraz Mr. Lordi (ESC 2006).

Fani Eurowizji w Finlandii mogli również oglądać retransmisję Eurowizji 2014 podczas której zespół Softengine zajął najwyższe miejsce dla tego nordyckiego kraju od czasów zwycięstwa grupy Lordi w 2006 roku. Dodatkowo, w ramach eurowizyjnego cyklu przypomniano również Eurowizję 2007, którą gościła fińska stolica – Helsinki.

W ostatnich tygodniach również szwedzkojęzyczna stacja YLE emitowała panel podczas, którego oceniano piosenki z Eurowizji 2020. Sprawdź jak oceniono propozycję Polski. 

Eurowizja 2020 w Finlandii: kto wygrał głosowanie widzów?

Na podstawie przeprowadzonego głosowania tak przedstawia się ranking 10 ulubionych piosenek z Eurowizji 2020 w Finlandii:

  1. Islandia: Daði og Gagnamagnið – Think About Things (24,4% głosów)
  2. Litwa: The Roop – On Fire (15,3%)
  3. Rosja: Little Big – Uno  (10,9%)
  4. Szwajcaria: Gjon’s Tears – Répondez-moi (8,2%)
  5. Bułgaria: Victoria – Tears Getting Sober (5,1%)
  6. Szwecja: The Mamas – Move (4,5%)
  7. Włochy: Diodato – Fai rumore (4%)
  8. Niemcy: Ben Dolic – Violent Thing (2,5%)
  9. Norwegia: Ulrikke – Attention (2,1%)
  10. Ukraina: Go_A – Solovey (2%)

Polska propozycja Empires w wykonaniu Alicji Szemplińskiej otrzymała 0,7% wszystkich głosów.

Eurowizja 2020 a formy zastępcze. Czy miało to sens? [opinia]

To już kolejne głosowanie, w którym islandzka propozycja zdobywa serca widzów. Przypomnijmy, że formacja Daði og Gagnamagnið zdobyła również 1. miejsce w Szwecji czy w Australii. Islandia zajęła też bardzo wysokie miejsce w głosowaniu widzów w Niemczech oraz w plebiscycie fanów zgromadzonych w stowarzyszeniach OGAE.

Eurowizja 2020 w Finlandii: fińskie piosenki dekady 


Przy okazji widzowie w Finlandii mogli wskazać swoje ulubione piosenki w każdej z dekady, w której uczestniczył ten północny kraj. Tak prezentowały się wyniki:

Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji

Podczas programu fińskie postaci związane ze światem Eurowizji podzieliły się zakulisowymi informacjami, o których do tej pory nie mówił głośno. Przykładowo, Mr. Lordi wspomniał o tym, że ich trofeum zostało zepsute podczas powrotu z Eurowizji w Atenach. Hanna Pakarinen w pierwotnych planach miała zdjąć perukę, pod którą miały być jej naturalne włosy w kolorze czerwonym. Krista Siegfrids pierwotnie miała się pojawić w Melodfestivalen już w 2014 roku. Sprzęt, który asekurował Saarę Aalto zaciął się przed półfinałowym wejściem na scene w Lizbonie.

Eurowizja 2020 w Finlandii: szczegóły przerwanych przygotowań do Rotterdamu

Mimo, że finał fińskich preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu 2020 a decyzję o anulowaniu Eurowizji w Rotterdamie dzieliły jedynie dwa tygodnie, to nadawca YLE zdołał podjąć dość intensywne przygotowania. Ujawniono, że punkty miała podać redaktorka radia YleX – Katri Norrlin. Podczas emisji programu zaprezentowano również wizualizację występu fińskiej delegacji w Rotterdamie. Poniżej można zobaczyć zdjęcia z planowego występu do piosenki Looking Back.

Finlandia patrzy do tyłu. Aksel Kankaanranta jedzie na Eurowizję 2020!

Wizualizacja do występu Finlandii na Eurowizji 2020
Wizualizacja do występu Finlandii na Eurowizji 2020

Finlandia przygotowuje się do Eurowizji 2021

Tak jak większość krajów Europy Północnej, Finlandia decyduję się na przeprowadzenie selekcji do Eurowizji 2021. Zgłoszenia do kolejnej edycji selekcji będą miały miejsce we wrześniu. Swoją gotowość do ponownego udziału w selekcjach zgłosił tegoroczny zwycięzca – Aksel Kankaanranta. Dodatkowo, podczas emisji ujawniono, że producent muzyczny Tapio Hakanen namawiał do przygotowania piosenki Borislava Milanova stojącego m.in. za ostatnimi sukcesami Bułgarii na Eurowizji. Producent odmówił tłumacząc się brakiem czasu. Jednocześnie wyraził zainteresowanie przygotowaniem propozycji do selekcji w 2021 roku.

Finlandia: Uuden Musiikin Kilpailu wraca w 2021 roku. 

Warto dodać, że w przyszłym roku Uuden Musiikin Kilpailu będzie świętować swoja 10. rocznicę. W tym celu przygotowano konkurs na statuetkę, którą otrzyma każdy kolejny zwycięzca selekcji. Laureat nagrody dla najlepszego projektu otrzyma 3000 euro.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Do tej pory 25 krajów zadeklarowało udział w przyszłorocznym konkursie. Aż 18 nadawców postawi ponownie na artystów wybranych na Eurowizję 2020. W ostatni weekend swój udział potwierdziły m.in. Destiny z Malty, Samanta Tīna z Łotwy, Ana Soklić ze Słowenii czy Senhit z San Marino. Przyszłoroczny konkurs odbędzie się w Rotterdamie. Na ten moment nie znamy jego daty. Wcześniej spekulowano, że holenderscy nadawcy zorganizują finał 15 maja. Dziś też bierze się pod uwagę kolejną sobotę, 22 maja. Ma to związek z innymi wydarzeniami zaplanowanymi w Ahoy Arena i czasem niezbędnym na dostosowanie hali do wymagań Eurowizji.