Albania, Festivali i Këngës

W niedzielę wieczorem poznamy reprezentanta Albanii podczas Eurowizji 2020. Po dwóch półfinałach przyszedł czas na ogromne emocje i finał muzycznych starań albańskich artystów. Kto pojedzie do Rotterdamu?

Już dzisiaj o godz. 21 rozpocznie się finał 58. Festivali i Këngës. W walce o Grand Prix i udział w barwach Albanii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 zobaczymy 12 wykonawców, którzy wcześniej zakwalifikowali się półfinałowej walce.

Śladami preselekcji: pieśń narodowa i kursor w tle, czyli Albania i Festivali i Këngës

Albania na Eurowizji 2020: finaliści 58. Festivali i Këngës

Stawka finału prezentuje się następująco.

1. Tiri GjociMe gotën bosh

2. GenaShqiponja e lirë

3. Alberie HadërgjonajKu ta gjej dikë ta dua

4. Olta BokaBotë për dy

5. Robert BerishaAjo nuk është unë

6. Elvana GjataMe Tana

7. Bojken LakoMalaseen

8. Arilena AraShaj

9. Sara BajraktariAjer

10. Kamela IslamajMe Ngjyros

11. Era RusiEja merre

12. Valon ShehuKutia e pandorës

Albania na Eurowizji 2020: kto wygra 58. Festivali i Këngës?

Spośród tej dwunastki ewidentnie wybija się trójka faworytów fanów albańskich i europejskich: Era Rusi, Arilena Ara i Elvana Gjata, która uchodzi za główną pretendentkę do wygranej. Jej piosenka bardzo szybko podbiła listy na platformach streamingowych. Wokalistka znalazła się też „kartach na czasie” YouTube w wielu krajach zamieszkiwanych przez liczną diasporę albańską. W przypadku Arileny dużo przed festiwalem mówiło się o jej powiązaniach z producentką, Verą Grabocką. Jednak po wstępie półfinałowym te kontrowersje ucichły. Obu paniom kibicuje wielu popularnych artystów albańskiej sceny muzycznej, m.in. Juliana Pasha (ESC 2010). Czy to wśród nich odbędzie się ostateczna bitwa?

Albania na Eurowizji 2020: Foureira gościem finału

Dziś na scenie zobaczymy Eleni Fureirę, cypryjsko-albańską artystkę i ulubienicę fanów Eurowizji. Wykona ona kilka utworów, w tym eurowizyjny hit Fuego. Oprócz niej pojawi się gwiazda włoskiej sceny, Giusy Ferreri, która trzykrotnie brała udział w Sanremo, a w 2015 roku wylansowała przebój Roma-Bankok, który obejrzało ponad 250 mln osób na YouTube.

Albania na Eurowizji 2020: jak zostanie wybrany zwycięzca?

Jak co roku zwycięzce wybierze jury, nie dając możliwości widzom. Będą to:

  1. Dimitris Kontopulos – muzyk, tekściarz, twórca wielu utworów Konkursu Piosenki Eurowizji. Jego ostatnie przeboje to: Shady Lady (Ukraina 2008) czy Scream (Rosja 2019)
  2. Christer Björkman – piosenkarz i producent telewizyjny, reprezentant Szwecji w 1992 roku, od 2002 r. producent wykonawczy Melodifestivalen, a także Eurowizji 2013 i 2016
  3. Felix Bergsson – piosenkarz i aktor, szef delegacji eurowizyjnej Islandii

Albania na Eurowizji 2020: gdzie i o której oglądać?

Finał rozpocznie się o godzinie 21:00 i potrwa do 24:00. Koncert oglądać można:

Zapraszamy Was serdecznie do wspólnego oglądania i komentowania na naszej grupie Warsaw Calling. Przeżyjmy te emocje wspólnie! 

Źródło: RTSH, tirananews.al, dziennik-eurowizyjny, własne