Montaigne, fot. SBS/eurovision.tv

Poznaliśmy właśnie reprezentantkę Australii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020.  W Rotterdamie Montaigne wykona piosenkę Don’t Break Me. To szósty start Australii na Eurowizji – czy Montaigne ma szansę na zwycięstwo?

W finale Australia Decides wzięło udział 10 wykonawców: iOTA, Jordan-Ravi, Jaguar Jozne, Jack Vidgen, Vanessa Amorosi, Diana Rouvas, Mitch Tambo, Casey Donovan, Montaigne oraz Didirri. Gospodarzami show byli Myf Warhurst oraz Joel Creasey.

Zobaczyliśmy gościnne występy Kate Miller–Heidke (Eurowizja 2019), Månsa Zelmerlöwa (zwycięzca Eurowizji 2015) oraz Dami Im (Eurowizja 2016), którzy dodatkowo zaśpiewali w duecie piosenkę Walk with Me. Dami Im wyznała po występie, że tęskni za konkursem. Zapowiedziała, że będzie walczyć o możliwość reprezentowania Australii na Eurowizji 2021.

Finaliści „Australia Decides 2020” oraz Måns Zelmerlöw, zwwycięzca Eurowizji 2015. (fot. SBS)

„Australia Decides 2020” – wyniki eliminacji do Eurowizji

Na dzień przed eliminacjami wyraźną faworytką bukmacherów była Montaigne. Gdy telewizja SBS ujawniła fragmenty występów z próby generalnej na prowadzenie wysunęła się jednak Vanessa Amorosi. Po rozpoczęciu selekcji szanse obu wokalistek na zwycięstwo były już oceniane identycznie.

O zwycięstwie w australijskich eliminacjach zdecydowali widzowie i jurorzy. W składzie jury zasiedli m.in. Måns Zelmerlöw i Kate Miller–Heidke. Jurorzy zagłosowali tak:

Montaigne na tle tablicy z wynikami głosowania jury, fot.: screen transmisji online SBS.

W głosowaniu widzów wygrała Casey Donovan, jednak nie zdobyła wystarczającej liczby punktów, by pokonać Montaigne, która została reprezentantką Australii na Eurowizji 2020  w Rotterdamie. Poniżej końcowa tabela z wynikami:

Casey Donovan gratuluje zwycięstwa Montaigne na tle tablicy z wynikami, fot.: screen transmisji online SBS.

Eurowizja 2020: kim jest Montaigne?

Montaigne to 24-letnia przedstawicielka sceny art-pop i indie-pop. Pochodzi z Sydney i jest laureatką nagrody ARIA dla najbardziej przełomowego artysty. Wydała do tej pory dwa albumy, które zostały bardzo dobrze przyjęte na rodzimym rynku. Za debiutancką płytę Glorious Heights otrzymała nominację do nagrody ARIA.

Oto konkursowa piosenka Montaigne:

Australia na Eurowizji – historia udziałów

Montaigne będzie szóstą reprezentantką Australii na Eurowizji. Kraj zadebiutował w konkursie w 2015 roku jako gość specjalny 60. edycji. Telewizja SBS zapewniła jednak późniejsze uczestnictwo Australii do 2023 roku.

W tym krótkim okresie Australia dwukrotnie wygrywała półfinał, w którym startowała, jednak w finale Eurowizji jeszcze nie udało jej się zwyciężyć. Niewiele jednak zabrakło, bowiem w 2016 roku Dami Im dotarła do drugiego miejsca.

Australia na Eurowizji – 5 najciekawszych faktów

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powraca Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródła: eurovisionworld.com, fot.: SBS/eurovision.tv

Poprzedni artykułSanremo 2020: skandal przed finałem. Uczestnicy zdyskwalifikowani!
Następny artykułŁotwa: weteranka Samanta Tīna jedzie na Eurowizję 2020!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

2 KOMENTARZE