Eurowizja 2020: Azerbejdżan rozpoczyna poszukiwanie utworu na konkurs. Kto go zaśpiewa?

Na zdjęciu Safura, reprezentująca Azerbejdżan na Eurowizji 2010.

Azerbejdżan bierze udział w Eurowizji po raz trzynasty. Zgodnie z informacjami podanymi przez telewizję publiczną rozpoczęto poszukiwanie idealnego utworu na konkurs. Czy to oznacza, że reprezentant jest już wybrany? Kto nim będzie?

Azerski nadawca iTV rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń utworów na Eurowizję 2020. Zarówno kompozytorzy, jak i muzycy muszą przesłać nagrania utworów i teksty piosenek na adres nadawcy wraz z dodatkowymi informacjami o sobie. Akceptowane będą utwory zgodne z wytycznymi EBU do konkursu Eurowizji. Piosenka nie może być dłuższa niż trzy minuty, a także musi zawierać oryginalny tekst i melodię. Nie wolno też jej wykorzystywać do celów komercyjnych i opublikować przed 1 września 2019. Termin składania zgłoszeń upływa 7 lutego 2020 roku.

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: kiedy poznamy reprezentanta?

Mimo oficjalnych wieści na temat wyboru azerskiej piosenki na Eurowizję 2020, telewizja Ictimai nie przedstawiła żadnych informacji odnośnie do selekcji reprezentanta. Wiadomo, że będzie to kolejny wybór wewnętrzny, na który krajowy nadawca stawia od 2015 roku. Wcześniej przeprowadzano preselekcje w latach 2008 i 2010 z oryginalnymi kompozycjami. Natomiast w okresie 2011-2013 wykorzystywano format talent show Milli Seçim Turu, w którym pojawiali się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. W 2014 roku stacja zorganizowała inny talent show Böyük Səhnə, który stworzono przy współpracy z ukraińską firmą produkcyjną.

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: kto wystąpi?

Mimo, że nie znamy postępów prac nad wyborem reprezentanta do Eurowizji, z portali społecznościowych wiemy, że kilku artystów zgłosiło swoją chęć udziału w konkursie. Wśród nich jest Murad Arif, popularny piosenkarz i kompozytor w Azerbejdżanie. Był także komentatorem Eurowizji dla IctimaiTV. To on skomponował piosenkę na Eurowizję Junior 2013 Me and My Guitar Rustama Karimova. Na swoim Instagramie umieścił wpis, że jest gotowy wziąć udział w Eurowizji i ma nadzieję, że ludzie w niego uwierzą. Ponadto zainteresowani udziałem są także bracia Rauf i Faik, pochodzący z Azerbejdżanu, ale mieszkający w Rosji. Ich nazwiska brano pod uwagę już w zeszłym roku, ale ostatecznie nie doszło do współpracy z nadawcą. Ich najpopularniejszy utwór ma ponad dwieście milionów wyświetleń na YouTubie.

Fani Eurowizji chętnie widzieliby powrót jednej z faworytek do wygranej Eurowizji 2010 – Safury. Artystka wydała trzyminutowy singiel High on your Love i planuje premierę nowego albumu It’s My War. Sama wokalistka w wywiadzie wyznała, że Eurowizja jest piękną przygodą, ale tylko do przejścia raz w życiu. Czy piosenkarka zmieniła zdanie? A może na Eurowizję pojedzie zupełnie ktoś inny?

Azerbejdżan a Eurowizja 2020: historia startów

Azerbejdżan: Co zawdzięcza Eurowizji?

Debiutowali na Eurowizji w 2008 roku. Kraj reprezentował wtedy duet Elnur i Samir z piosenką Day After Day, z którą zajęli ósme miejsce w finale. W 2011 roku Azerbejdżan wygrał konkurs dzięki Ell i Niki i ich piosenką Running Scared. Mimo, że tylko trzy kraje przyznały im najwyższą notę (Malta, Rosja i Turcja), piosenka zdobyła łącznie 221 punktów, co dało pierwsze zwycięstwo Azerbejdżanowi na Eurowizji. Do 2018 roku Azerowie co roku kwalifikowali się do finału. Niestety nie udało się to Aisel, która zajęła jedenaste miejsce w pierwszym półfinale Eurowizji 2018. W 2019 roku powrócili do czołówki z piosenką Truth Chingiza. Zajął on ósme miejsce w wielkim finale.

Źródło: 12xal.wordpress.com, esckaz.com, infeazerbaijan.org

 

Exit mobile version