Eurowizja 2020 – Belgia rozpoczęła przygotowania. Flamandzki nadawca VRT zwrócił się do konkretnego artysty z propozycją wyjazdu na przyszłoroczny konkurs. Kandydat telewizji otrzymał czas na podjęcie decyzji.

Taką informację podał przewodniczący belgijskiej komisji stojącej za wyborem reprezentanta do Rotterdamu, a także szef muzyczny telewizji publicznej, Gerrit Kerremans. Według Songfestival.be, największego portalu poświęconemu Eurowizji w Belgii, artysta ma teraz czas na podjęcie przyjęcie bądź odrzucenie oferty wyjazdu.

Eurowizja 2020: Belgia stawia na światowy poziom

Według Kerremansa chodzi o kogoś, kto od dłuższego czasu znajduje się na pierwszym miejscu listy wymarzonych kandydatów VRT do reprezentowania kraju. Jeżeli nie zdecyduje się na wyjazd do sąsiedniej Holandii, wówczas telewizja przeprowadzi rozmowy z kolejnymi artystami. Z tego, co wiemy, w zanadrzu ma kilka kolejnych nazwisk. Jak twierdzi komisja wyborcza, proponowany kandydat zaprezentuje Belgię w konkursie na światowym poziomie. Ponadto włodarze stacji deklarują zapewnienie profesjonalnej opieki z ramienia nadawcy.

Belgia na Eurowizji 2020: zdolny nowicjusz czy lokalna gwiazda?

Belgowie przez ostatnie lata przyzwyczaili nas do stawiania na bardzo młodych, często w ogóle niedoświadczonych artystów, dlatego selekcja wokalisty o uznanej pozycji na lokalnym rynku muzycznym byłaby z pewnością czymś nowym i zaskakującym. Sam Kerremans postawiłby najchętniej na znanego i popularnego piosenkarza.

Choć Holendrzy skupiają się przede wszystkim na piosence, Belgowie pragną utrzymać system, jaki stosują od 2017 roku. Telewizja chce najpierw wskazać artystę, a następnie zorganizować zespół, który stworzy utwór dla reprezentanta.

Eurowizja 2020 Belgia – kiedy poznamy reprezentanta?

Jak na razie nie wiemy, kiedy VRT ogłosi publicznie swój wybór. Przypomnijmy, że np. o wyjedzie Sennek do Lizbony nadawca poinformował nas już we wrześniu. Czyżby i tym razem flamandzka telewizja miała odsłonić karty równie wcześnie?

Po serii udanych startów na Eurowizji w latach 2015-2017 Belgia przechodzi eurowizyjny „kryzys”. W tym roku młodemu Eliotowi nie udało się awansować do finału konkursu w Tel Awiwie.

Czy za rok Belgia powtórzy sukces swoich sąsiadów i po wielu latach sięgnie po upragnione zwycięstwo? Tego dowiemy się w maju.

źródło: eurovision.tv; songfestival.be

1 KOMENTARZ