Napoli, uczestniczka selekcji na Białorusi

W poniedziałek w siedzibie białoruskiego nadawcy publicznego odbyły się przesłuchania na żywo kandydatów chcących wystąpić na eurowizyjnej scenie. Członkowie branży muzycznej, telewizji i show-biznesu ocenili występy uczestników, po czym wyłonili 12 finalistów. Kto będzie reprezentował Białoruś na Eurowizji 2020? Oto finaliści!

Pomimo początkowych zapowiedzi telewizji BTVR, że wybór tegorocznego reprezentanta ma mieć charakter wewnętrzny, do ogłoszonych pod koniec ubiegłego roku otwartych selekcji wpłynęło łącznie 95 zgłoszeń. Jest to niewiele mniej niż w ubiegłym roku, gdy w walce o bilet do Tel Awiwu stanęło 113 utworów. Spośród tegorocznych zgłoszeń około 30 pochodziło od obcokrajowców niebędących na co dzień obywatelami Białorusi, ani nawet rezydentami tego kraju. Dlatego, zgodnie z regulaminem finału narodowego, tacy artyści  zostali odrzuceni już na wstępie. Natomiast z przywileju rezydenta skorzystało kilku wykonawców z Rosji, Ukrainy czy Cypru, którzy dzisiaj, na równi z obywatelami Białorusi, mieli możliwość zaprezentowania swoich piosenek w stołecznym studiu.

Spośród zgłaszających utwory znalazło się zarówno wielu nowych, jak i znanych nam już artystów. Wśród nich znajdują się również tacy, którzy występowali na międzynarodowej scenie Eurowizji – tak tuż po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń skomentowała portalowi Sputnik, skład chętnych do reprezentowania Białorusi artystów, kierownik ds. kontaktu z mediami Swietłana Smolonskaja-Kraskowskaja. Jako ciekawostkę dodała również, że ostatni utwór wpłynął do BTVR, 17 stycznia o godzinie 23:58, czyli na dwie minuty przed końcem przyjmowania zgłoszeń.

Białoruś na Eurowizji 2020: kto wystąpił w przesłuchaniach na żywo?

Do poniedziałkowych przesłuchań „na żywo” została dopuszczona niewiele ponad połowa uczestników. Każdy z 49 artystów biorących udział w dzisiejszym przesłuchaniu, odbywającym się w największym studiu telewizyjnym stacji BTVR w Mińsku, zaśpiewał swój utwór przed jury. W skład komisji weszli m.in. byli reprezentanci Białorusi na Eurowizji, np. zespół NaviBand (2017) czy Zena (2019). Zapis wokali chórków lub innych wokalnych imitacji na taśmie był niedopuszczalny. Każdy utwór, zgodnie z regulaminem Eurowizji trwał nie dłużej niż 3 minuty. Tylko dziewięć propozycji zostało zaśpiewanych w języku urzędowym Republiki Białoruś, tj. po białorusku lub rosyjsku. Pozostałe 39 utworów to kompozycje wykonane po angielsku i 1 po francusku.

Przed przesłuchaniem na liście 49 szczęśliwców i najbardziej popularnych artystów, można było doszukać się artystów, takich jak Julia Bykowa znana również jako AURA, Żanet, grupa PROwokacija, Iwan Zdoniuk, ALET HIT, Sasza Zacharik, Anżelika Pusznowa, Aliona Gorbaczowa, duet sióstr bliźniaczek Korol, KiejSi, Aleksiej Gross, Witalij Woronko, Anastasija Małaszkiewicz czy Witalij Artist. W przesłuchaniach wystąpiła też Olga Szymańska z zespołem Napoli, który startował w polskich preselekcjach do Eurowizji 2016. Oprócz wyżej wymienionych wykonawców w stawce pojawił się również były reprezentant Białorusi, Artiom Michalenko, który z zespołem 3+2 wystąpił na eurowizyjnej scenie w Oslo w 2010 roku.

Białoruś na Eurowizji 2020: oto finaliści!

Do finału narodowego, który zostanie zorganizowany nie później niż 6 marca, zakwalifikowano 12 utworów. Poniżej prezentujemy listę wokalistów i zespołów wraz z utworami, które zdaniem jury najbardziej zasługiwały na finał na scenie w Mińsku:

 1. Anastasija Glamozda – Burning Again
 2. Daria Chmielnicka – On Fire
 3. Julia Bykowa „Aura” – Ram pile
 4. Waleria Gribusowa, Władisław Paszkewicz „Val” – Yes, I See
 5. Anżelika Pusznowa True Love
 6. Olga Szymańska „Napoli” – Do Not Let Me Down
 7. Sasza Zacharik – Rocky Road
 8. Jekatierina Smolska „KejSi” – Chili Pepper
 9. Jan JaroszFire
 10. Anastasija RazwadowskaHello
 11. Zespół Chakras (Olga Grigorjewa, Julia Janoczkina, Swietłana Kaufman)La-ley-la
 12. Anastasija Wachomczik (znana też pod nazwiskiem Malaszkiewicz)Invisible

Finał transmitowany będzie na dwóch kanałach telewizyjnych Belarus1 i Belarus24. Transmisja dostępna będzie również na oficjalnej stronie internetowej telewizji BTVR. Siedemnastego reprezentanta Białorusi wybiorą widzowie i jurorzy. W przypadku remisu o zwycięzcy zdecyduje jury w dodatkowym, otwartym głosowaniu.

Białoruś bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 2004 roku. Najlepszy wynik w historii startów uzyskał Dźmitry Kałdun (ang. Dmitry Koldun), zajmując szóste miejsce z piosenką Work Your Magic w finale Eurowizji 2007. W ubiegłym roku kraj reprezentowała Zena, która z utworem Like it zajęła 24. miejsce w finale.

Źródło: tvr.by, sputnik.by

3 KOMENTARZE