To był tydzień! Eurowizyjne podsumowanie tygodnia. Na zdjęciu: The Mamas i Robin Bengtsson, fot. SVT Melodifestivalen

To był tydzień! Publikacja piosenki w Hiszpanii, lista uczestników selekcji w Armenii, zmiany w formacie wyboru w Rumunii oraz wyniki preselekcji w Szwecji, Norwegii i Litwie. Oto telegraficzny skrót tego, co działo się w ostatnim tygodniu stycznia oraz w pierwszy weekend lutego.

Eurowizja 2020: kto w którym półfinale?

Tydzień rozpoczęliśmy od losowania półfinałów. Polska zaprezentuje się w pierwszej połowie drugiego półfinału.

Czy Polska ma szansę na awans do finału? Kto zyskuje, a kto traci?

Hiszpania

RTVE opublikował eurowizyjną piosenkę Blasa Cantó. Universo ma uniwersalny charakter. Warto wspomnieć, że za piosenką stoi między innymi Mikołaj Trybulec, połowa duetu Linia Nocna, który to z kolei współtworzył też zeszłoroczną propozycję Lake Malawi (Czechy 2019). Kto wie, może któregoś dnia napisze coś dla Polski?

Eurowizja 2020: Blas Cantó prezentuje „Universo” 

Armenia

ARMTV zgodnie z oczekiwaniami przedstawiła stawkę Depi Evratesil 2020. Nie brakuje ciekawych nazwisk. W zestawieniu są m.in. starająca się od lat o start z Armenii, Athena Manoukian, zwycięzca Eurowizji Junior 2010, Vladimir Arzumanyan, czy współtwórca Walking Out, TOKIONINE. Ormiański nadawca zapowiada publikację piosenek już w tym tygodniu. Wtedy też szczegółowo omówimy sylwetki uczestników Depi Evratesil 2020. Finał już 15 lutego.

Znamy stawkę Depi Evratesil 2020. Zwycięzca Eurowizji Junior powalczy o bilet do Rotterdamu

Rumunia

Rumuński nadawca zdecydował o zmianie formatu Selectia Nationala. Tym razem modyfikacja bliźniaczo przypomina to, z czym mieliśmy do czynienia całkiem niedawno, bo w latach 2018-2019 w fińskim UMK. Jeden artysta wybrany wewnętrznie i wiele piosenek (w przypadku rumuńskim będzie ich pięć). Nie wiadomo jeszcze, kto nim ma być, jednak TVR ogłosiła wytwórnię Global Records za partnera selekcji. Finał już 1 marca w Buzau.

Australia, Dania, Białoruś, Mołdawia, Finlandia

Australijczycy opublikowali drugą połowę piosenek do Australia Decides. Finał już w nadchodzący weekend, lecz dopiero co poznaliśmy utwory Vanessy Amorosi (wersja eurowizyjna nieznacznie różni się od wersji albumowej), Montaigne, Didirri, Jacka Vidgena oraz Jaguar Jozne.

Australia Decides: ujawniono pozostałe piosenki walczące o Eurowizję 2020

Dania zaś ogłosiła, kto z radiowego półfinału otrzymał dziką kartę, a także podała nazwiska automatycznych finalistów. Kolejnego reprezentanta Danii na Eurowizji poznamy już 7 marca.

Dansk Melodi Grand Prix 2020: wszyscy finaliści już znani!

Wszystkie piosenki finałowe opublikował już fiński nadawca, YLE, odpowiedzialny za organizację selekcji Uuden Musiikin Kilpailu 2020.

Finlandia: znamy wszystkie utwory z Uuden Musiikin Kilpailu 2020.
Kto jest Twoim faworytem?

Na początku tego tygodnia swój casting zorganizowała Białoruś i wyłoniła stawkę finałową, chociaż pierwotnie zakładano, że będzie wybór wewnętrzny. Podobnie miało być w Mołdawii, jednak prawdopodobnie nie było jednomyślności, efektem czego była minimalna redukcja branych pod uwagę utworów z 34 (tyle było zaprezentowanych podczas castingu) do 20. Finał 29 lutego.

Białoruś odkrywa karty! Znamy finalistów

Mołdawia: znamy wynik przesłuchań na żywo. Kto pojedzie na Eurowizję 2020?

Chorwacja

Zmiana sposobu glosowania w Dorze. Jury i widzowie będą przydzielać punkty od 1 do 16 (1. miejsce 16 pkt, 2. miejsce 15 pkt itd). Podobnie jak rok temu glosowanie jurorów będzie regionalne. Głosować będą ośrodki: Zagrzeb, Split, Rijeka, Osijek oraz Varaždin/Čakovec. Głosowanie widzów potrwa krócej – 10 minut. Z jednego numeru będzie można wysłać maksymalnie pięć smsów (rok temu nie było ograniczeń).

Gruzja

Wiadomo coraz więcej na temat gruzińskiej piosenki. Rąbka tajemnicy ujawnił sam Tornike Kipiani podczas wywiadu dla publicznego nadawcy. Wiadomo już, że piosenka będzie miała tytuł Take Me As I Am i ma być mieszanką klasycznego rocka, elektroniki i dubstepu. Artysta do Rotterdamu zabierze trzy osoby, które będą wspomagać go wokalnie. Będą to: Marian Shengelia, Mariko Lezhava oraz Aleko Berdzenishvili.

Szwecja

Przewidywania bukmacherów oraz sondy przeprowadzonej przez Melodifestivalklubben (OGAE Szwecja) sprawdziły się co do czterech pierwszych miejsc. Do finału awansowali The Mamas oraz Robin Bengtsson (który był typowany do etapu drugiej szansy), natomiast do Andra Chansen dostali się Malou Prytz oraz Felix Sandman (typowany do finału).
Następnego dnia po finale pojawiła się informacja, że Thorsten Flinck został zdyskwalifikowany. Pierwotnie miał wystąpić w najbliższą sobotę. Powód? Kłopoty z prawem. SVT i producent muzyczny. Thomas G:son, poszukują wykonawcy, który zaśpiewa szwedzkojęzyczny utwór. Rezultat mamy poznać wkrótce.

Norwegia

Kolejnym finalistą Melodi Grand Prix został Magnus Bokn, który w ostatecznym pojedynku pokonał zespół Nordic Tenors. Dołączy on do finałowego składu norweskich preselekcji, czyli artystów takich jak: Akuvi, Didrik &Emil Solli-Tangen, Sondrey, Tone Damli, Ulrikke Brandstorp (automatyczni finaliści) oraz do wcześniej zakwalifikowanych artystów z półfinałów – Raylee, Reina Alexandra i Kristiny Husøy.

Litwa

Pierwszy półfinał litewskich selekcji za nami. Do finału, który odbędzie się 15 lutego, awansowali faworyci: The Roop, KaYra, Aiste Pilvelyte oraz Ruta Loop.

Oto pierwsza czwórka finalistów litewskich preselekcji – The Roop, KaYra, Aiste Pilvelyte oraz Ruta Loop.Co sądzicie o takim wyniku pierwszego półfinału?

Posted by eurowizja.org on Saturday, February 1, 2020

Malta

Maltańczycy wyłonili czworo finalistów, którzy wystąpią 8 lutego w walce o bilet do Rotterdamu. Są to: Destiny Chukunyere (Eurowizja Junior 2015), Justin Shorfid, Kyle Cutajar oraz zespół F.A.I.T.H. Odpadły dwa duety: Yazmin & James i Bloodline. Telewizja maltańska otworzyła nabór piosenek więc możliwe, że każdy z finalistów wykona wybrany dla niego utwór. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Izrael

W sobotę miał miejsce pierwszy półfinał HaBy. Do drugiego etapu przechodzili zwycięzcy dueli oraz jeden „lucky looser” (tj. ten, który otrzymał wyższe poparcie swojego wykonania). Awans uzyskali: Ella-Lee Lahav, Lali Kolishkin i Eden Alene. Odpadł Ohad Shargai (twórca Home – Izrael 2019). W drugim etapie głosowali zarówno jurorzy (75% wpływu na wyniki, każdy przyznawał 8, 10 lub 12 punktów) oraz publiczność za pomocą aplikacji (25% wpływu na wyniki). Jury poparło Ellę-Lee, publika zaś Eden. Wszyscy zaś byli zgodni, by trzecie miejsce zajęła Lali, która jednocześnie odpadła z wynikiem 72 punktów. Ella-Lee i Eden otrzymały po 84 punkty.
Dzień później miał miejsce drugi półfinał. W duelach Or Amrami-Brockman wyeliminował Moran Aharoni, a Raviv Kaner pokonał Gayę Shaki, która jednak otrzymała od jurorów drugą szansę. W drugim etapie tego odcinka zarówno jurorzy, jak i publiczność przyznała pierwsze miejsce Orowi (86 punktów). Różnicą jedynie dwóch punktów (78 do 76) stawkę finału uzupełniła Gaya. Finał już jutro.

Polska

Wczoraj TVP wyemitowała pierwszą odsłonę Szansy na sukces. Eurowizja 2020. Nie zabrakło wspomnień eurowizyjnych ze Sztokholmu oraz Eurowizji Junior 2019, a także różnych anegdot opowiadanych przez byłych reprezentantów: Michała Szpaka, Gromee’go i Cleo oraz wieloletniego komentatora Artura Orzecha. Uczestnicy formatu mierzyli się z repertuarem ABBY. Według jurorów najlepiej poradziła sobie Kasia Dereń, która to uzyskała awans do finału selekcji. Wyróżnienie otrzymał Patryk Skoczyński.

Przed nami ekscytujący tydzień. Jeszcze dzisiaj poznamy reprezentanta Grecji oraz Czech, a także piosenki ormiańskie do Depi Evratesil. Od jutra startuje włoskie San Remo – dzięki któremu poznamy reprezentanta tego kraju. Tego samego dnia swojego artystę na Eurowizję wyłoni Izrael. W tygodniu będziemy mogli także po raz pierwszy poesłuchać fragmentów utworów oraz występów z drugiej odsłony szwedzkiego Melodifestivalen. Na dniach będziemy mogli zapoznać się z pierwszymi piosenkami do Vidbiru.