Logo Dansk Melodi Grand Prix 2020, fot. DR

Większość krajów potwierdziła swój udział w Eurowizji 2020, lecz Dania zrobiła to jako jedna z pierwszych, ogłaszając datę finału preselekcji. Dzień po wyborze belgijskim, duński nadawca DR ogłasza zmiany w Dansk Melodi Grand Prix (DMGP).

Dotychczas specjalny panel zorganizowany w siedzibie DR przesłuchiwał wszystkie propozycje i wybierał całą stawkę Dansk Melodi Grand Prix, liczącą 10 piosenek. Dziś wraz ze startem zgłoszeń zapowiedziano zupełnie nowy format imprezy.

Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix

Dansk Melodi Grand Prix 2020: jakie zmiany?

Według nowego regulaminu Dansk Melodi Grand Prix szansę zaprezentowania się duńskiej publiczności dostanie 16 piosenek. I tu czeka nas mała niespodzianka: wszystkie konkursowe kompozycje poznamy już w styczniu, lecz DR do stawki telewizyjnej wybierze tylko 7 utworów. Pozostałe 3 wskażą słuchacze radia DR P4 spośród 9 propozycji, emitowanych na ich antenie. Warto podkreślić fakt, że już teraz, w formularzu zgłaszającym utwór można znaleźć punkt, gdzie zaznacza się przynależność do regionalnego oddziału DR. Dyrektor P4 Gustav Lützhøft nie ukrywa, że zmiany mają na celu zwiększenie wpływu publiczności oraz zainteresowania wydarzeniem. To sposób, dzięki któremu mamy nadzieję, że marcowe DMGP będzie jeszcze większą imprezą niż dotychczas – podkreśla.

Dansk Melodi Grand Prix 2020: kiedy preselekcje?

Dansk Melodi Grand Prix to preselekcje z wieloletnią tradycją. W ostatnich latach format był poddawany wielu ulepszeniom (m.in. dodanie panelu fanów OGAE), co dało efekt w postaci interesującej stawki. Dwie ostatnie edycje wydarzenia pokazały, że wybór reprezentanta, który osiągnie przyzwoity wynik na Eurowizji jest możliwy. Awans do finału, co było głównym celem nadawcy, uzyskali zarówno Rasmussen (2018), jak i Leonora (2019). Przyszłoroczne DMGP, do którego ruszyły właśnie zgłoszenia i potrwają one do 1 listopada, odbędzie się 7 marca 2020 w Royal Arena w Kopenhadze. Co prawda nie wiadomo jeszcze, kto poprowadzi show, lecz można spodziewać się jak co roku – dużych emocji.

Czy zmiany formatu wpłyną pozytywnie na wybór reprezentanta?

Źródło: DR