Eurowizja 2020: Dotter (Szwecja), Ben & Tan (Dania) i Erika Vikman (Finlandia) mają największe szanse na wygranie preselekcji w swoich krajach

Przed nami ostatni weekend z preselekcjami. Już w sobotę wybiorą swoich przedstawicieli trzy nordyckie państwa: Dania, Finlandia i Szwecja. Sprawdzamy na jakich osiach toczą się pojedynki w poszczególnych krajach i kogo możemy zobaczyć na Eurowizji w Rotterdamie.

Dania a Eurowizja 2020: pojedynek duetów w Kopenhadze 

Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix

Dansk Melodi Grand Prix odbędzie się po raz pierwszy w historii w Royal Arena w Kopenhadze. O wjazd na Eurowizję powalczy 10 uczestników. O zwycięzcy w selekcjach zdecydują widzowie oraz jurorzy.

Wszystko wskazuje, że głównymi pretendentami do zwycięstwa są: Ben & Tan z piosenką Yes oraz Jasmin Rose ft. RoxorLoops  z utworem Human. Bukmacherzy dają duetowi aż 40% na zwycięstwo. Natomiast Jasmin według zakładów ma 31% na wyjazd do Rotterdamu. To też są jedyne dwie piosenki, które mają ponad 50 tysięcy przesłuchań na platformie Spotify. Natomiast na platformie YouTube to Jasmin jest główną pretendentką do zwycięstwa (80 tysięcy). Ben i Tan mają dwa razy mniej odtworzeń. Na te dwie piosenki wskazują też lokalni fani w plebiscytach zorganizowanych przez portale Good Evening Europe i Eurosong DK.

Finlandia a Eurowizja 2020: Erika Vikman kontra Erika Vikman 

Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji

Po dwóch latach przerwy fińskie Uuden Musiikin Kilpailu wraca do otwartej formuły. Tegoroczne selekcje wracają po 10 latach do Tampere. W telewizyjnym kompleksie Mediapolis zmierzy się 6 finalistów.

Niekwestionowaną faworytką do zwycięstwa jest Erika Vikman z piosenką Cicciolina. Według bukmacherów wokalistka ma 50% prawdopodobieństwo na zwycięstwo w sobotę. Inspirowana brzmieniami z lat 80. propozycja Vikman zdeklasowała też konkurencję na różnych platformach społecznościowych. Piosenka została aż 1,2 miliona razy odtworzona na YouTube oraz 1,5 miliona razy odsłuchana na Spotify. Znajdujący się na drugim miejscu Aksel z utworem Looking Back może poszczycić się 4-5 razy niższymi wynikami. Cicciolina dotarła też 6. miejsca fińskiej listy najlepiej sprzedawanych singli. Jest to najlepszy wynik piosenki z fińskich selekcji od 2014 roku.

Natomiast podczas dyskusji o selekcjach w telewizji MTV –  Axel Ehnström (Paradise Oskar; ESC 2011) oraz dziennikarz Ismo Puljujärvi wskazali, że Zühlke jako potencjalną kontrkandydatkę.

 

Szwecja a Eurowizja 2020: pierwsza wokalistka od sześciu lat 

Śladami preselekcji: Melodifestivalen. Hela Sveriges Fest

Po pięciu tygodniach rywalizacji finał Melodifestivalen zawita do Friends Arena w Sztokholmie. O bilet do Rotterdamu zawalczy 12 wykonawców, a zwycięzcę wskażą widzowie oraz międzynarodowe jury. To w Szwecji czeka nas najprawdopodobniej najbardziej wyrównany pojedynek

Wszystko wskazuje, że walka o wygraną rozegra się pomiędzy trzema wokalistkami Dotter, Anną Bergendahl i Hanną Ferm. Według bukmacherów mają odpowiednio 53, 15 oraz 7% szans na zwycięstwo. Na platformie YouTube wyniki oglądalności są dość wyrównane pomiędzy Dotter (500 tysięcy) oraz Hanną (465 tysięcy). Podobna sytuacja ma miejsce na Spotify. Jednak tam liderem jest finalista pochodzący z etapu drugiej szansy – Anis Don Demina.

Co ciekawe, w ostatnich dniach na niespodziewane pretendentki do wygranej wyrastają też The Mamas. Obecnie plasują się na drugim miejscu w zestawieniu bukmacherów. Dodatkowo według symulacji głosowania finałowego z podziałem na grupy wiekowe, to one mają szansę zgarnąć główne noty z największej liczby paneli.

Markus Larsson z Aftonbladet w recenzji stawki finałowej jednoznacznie wskazuje na zwycięstwo Dotter, ale podkreśla, że żadna z piosenek szwedzkich selekcji nie zawalczy o Grand Prix w Rotterdamie.

Źródło: DR, YLE, SVT, Aftonbladet, Iltalehti, MTV

4 KOMENTARZE

  1. Oj. Nie dopuszczam do siebie myśli, że Hanna Ferm wygra Melfest. Uważam, że śpiewa jak kaczka ( na żywo ). a jej piosenka jest kiepska. Dotter ma świetną piosenkę i wokal, więc myślę, że wygra i jest moją faworytką! Anna, śpiewa dobrze, ale zeszłoroczna piosenka była lepsza!!!