Mimo, że w tym roku Eurowizja 2020 została odwołana z powodu epidemii COVID-19, to wielu nadawców zdecydowało się na emisję swoich corocznych eurowizyjnych programów. Nie zabraknie między innymi szwedzkojęzycznego panelu De Eurovisa w fińskiej telewizji YLE. Za nami wszystkie odcinki. Kto okazał się ostatecznym zwycięzcą? Jak na tym tle wypadła Alicja Szemplińska?
De Eurovisa: jakie są zasady oceny piosenek z Eurowizji 2020?
Program składa się z 6 odcinków, w którym każda z piosenek jest poddawana ocenie trzyosobowego jury w skali od 1 do 10. Piosenki oceniają prowadzący i szwedzkojęzyczni komentatorzy Eurowizji w Finlandii: Eva Frantz oraz Johan Lindroos oraz jeden z gości. W ostatnich trzech odcinkach gośćmi byli: Paul Elias (piosenkarz, UMK 2015 razem z grupą Satin Circus), Mia Hafrén (aktorka), Lasse Piirainen (muzyk, ESC 2017).
De Eurovisa – Eurowizja 2020: Bułgaria, Finlandia i Holandia zwycięzcami kolejnych trzech odcinków
Do Litwy, Islandii i Rosji, które wygrały pierwsze trzy odcinki dołączyły propozycje z Bułgarii, Finlandii oraz Holandii. Jak paneliści skomentowali te utwory?
Finlandia: panel De Eurovisa na półmetku. Jak poradziła sobie Alicja Szemplińska?
Bułgarska propozycja Tears getting sober w wykonaniu Victorii spotkała się pozytywnymi ocenami w panelu. Paul Elias podkreślił, że ten utwór posiada bardzo klarowny urok. Wokalista zauważył, że nie da się odbiec od porównań do Billie Eilish. Jego zdaniem ta młoda amerykanka wpłynęła na całe pokolenie wokalistek i takich porównań będzie dużo więcej w przyszłości. Johan Lindroos zastanawiał się jak ten styl śpiewania, który przypomina szept zabrzmi na żywo. Prowadzący porównuje tę propozycję na poziomie emocji do Salvadora Sobrala. Ostatecznie Bułgaria otrzymała 28 punktów.
Bez zaskoczenia obyło się w kolejnej odsłonie programu, gdzie Aksel z Finlandii wygrał odcinek z jego piosenką Looking back. Mia Hafrén, która była gościem tego odcinka zwróciła uwagę na to, że Aksel bardzo dobrze oddaje emocje związane z treścią piosenki oraz to, że utwór wpasował się w sytuację związaną z pandemią. Zdaniem Lindroosa, prezentacja do tej piosenki była najbardziej gotowa na scenę eurowizyjną. Eva Frantz dodaje, że Aksel jest nieśmiałą osobą, ale jednak czuje się bardzo dobrze na scenie. Hafrén na koniec zaznaczyła, że mimo wrażliwości i tekstu, tej piosence brakuje dodatkowego elementu, który zostałby widzowi w pamięci. Finlandia otrzymała 27 punktów.
Warto zwrócić też na ocenę Szwajcarii, która była jednym z faworytów do zwycięstwa. Eva Frantz skupiła swoją uwagę na podobieństwo do zeszłorocznego zwycięzcy – Duncana Laurence’a. Lindroos natomiast zauważył , że jeśli głos Gjona nie byłby tak szczególny, to nie zwróciłby uwagi na melodię tego utworu.
W ostatnim odcinku zwycięzcą okazał się przedstawiciel Holandii – Jeangu Macrooy z utworem Grow. Lasse Piirainen podkreślił, że siłą tej piosenki jest prostota, wiarygodność i ciepło, które bije od tej melodii. Natomiast zdaniem Evy Frantz, ta piosenka świetnia pasuje jako hymn odwołanej Eurowizji. Paneliści podsumowali, że holenderski utwór jest bardzo dobrym przykładem tego, że nie da się już zaszufladkować piosenek z konkursu.
De Eurovisa – Eurowizja 2020: kto wygrał tegoroczną edycję panelu?
- Islandia – Daði og Gagnamagnið – Think about things (30 punktów)
- Bułgaria – Victoria – Tears getting sober (28 punktów)
- Finlandia – Aksel – Looking back (27 punktów)
- Litwa – The Roop – On fire (26 punktów)
- Ukraina – Go_A – Solovey (26 punktów)
- Dania – Ben & Tan – Yes (26 punktów)
- Rosja – Little Big – Uno (25 punktów)
- Irlandia – Lesley Roy – Story of my life (24 punkty)
- Niemcy – Ben Dolic – Violent thing (23 punkty)
- Australia – Montaigne – Don’t break me (23 punkty)
Alicja Szemplińska z Polski ostatecznie skończyła na 14. miejscu z 22 punktami.
Przegląd piosenek z Eurowizji 2020
Mimo odwołania Eurowizji w Rotterdamie, wielu nadawców nie zrezygnowało z przeglądu piosenek biorących udział w konkursie. Ostatnio poznaliśmy wyniki w Niemczech czy Islandii. Wielu nadawców szykuje też alternatywną ofertę dla widzów na czas Eurowizji.
Eurowizja 2020: Które eurowizyjne programy warto obejrzeć? [HARMONOGRAM]
Źródło: Svenska YLE