Elisa wygrywa w Portugalii (źródło: sapo.pt)

Poznaliśmy właśnie zwycięzcę Festival da Canção! 52. reprezentantem Portugalii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 będzie Elisa. W Rotterdamie wykona piosenkę Medo de Sentir

W tegorocznej edycji Festival da Canção wzięło udział 16 wykonawców, ale tylko ośmioro z nich awansowało do finału. Faworytami byli Bárbara Tinoco i Jimmy P, a o zwycięstwie zadecydowali widzowie i grupy jurorskie w pięciu regionach Portugalii oraz dwóch regionach autonomicznych. 

Po zsumowaniu punktów przyznanych przez jury na pierwszym miejscu znalazł się Filipe Sambado.

Punkty przyznane od jurorów

Widzowie postawili jednak na Bárbarę Tinoco, jednocześnie zwycięzcy głosowania jurorów przyznali tylko cztery punkty i Filipe spadł w rankingu na trzecie miejsce. Ostatecznie zwyciężyła Elisa z piosenką Medo de Sentir. Artystka otrzymała łącznie 20 punktów zdobywając dwa razy drugie miejsce.

Kim jest Elisa?

Elisa urodziła się na Maderze i jest miłośniczką jazzu. Studiuje w Wyższej Szkole Muzycznej w Lizbonie, ale śpiewać zaczęła już mając siedem lat. Do zaśpiewania piosenki Medo De Sentir na Festival da Canção zaprosiła ją kompozytorka utworu, Marta Carvalho. Piosenka jeszcze przed finałem była jednym z najczęściej słuchanych utworów na Spotify w Portugalii. Młoda piosenkarka podpisała niedawno kontrakt z Warner Portugal i ma zamiar wydać swój pierwszy album. Poniżej wykonanie na żywo propozycji na Eurowizję 2020.

Portugalia na Eurowizji

Portugalia bierze udział w Eurowizji z drobnymi przerwami od 1964, łącznie już 51 razy. Ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo (2017: Salvador Sobral Amar Pelos Dois), ale dziesięciokrotnie znajdowała się w dziesiątce najlepszych. Średni wynik tego południowego kraju to pozycja ​14.

Jako gospodarz Eurowizji 2018 Portugalia zajęła miejsca ostatnie, natomiast w zeszłym roku zdecydowany zwycięzca Festival da Canção, Conan Osiris, nie awansował do eurowizyjnego finału z piosenką Telemóveis.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy wrócą Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródło: rtp.pt

Poprzedni artykułThe Mamas wygrywają Melodifestivalen 2020 i jadą do Rotterdamu!
Następny artykułPodsumowanie tygodnia – selekcyjne szaleństwo dobiega końca
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...