Duncan Laurence po zwycięstwie w Tel Awiwie, fot. EBU
Duncan Laurence po zwycięstwie w Tel Awiwie, fot. EBU

Eurowizja 2020 nie odbędzie się – tak zadecydowała 18 marca Europejska Unia Nadawców. Powodem odwołania konkursu jest epidemia koronawirusa w Europie. Nadawcy publiczni próbują umilić czas fanom i jednocześnie przygotować alternatywy na czas antenowy pierwotnie zarezerwowany na Eurowizję. Jakie programy warto zobaczyć? Gdzie można je obejrzeć?

Sympatycy Eurowizji nie mogą narzekać na brak programów, które zastąpią konkurs. W sumie dziesięć krajów szykuje własne eurowizyjne formaty. Pozostałe to inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE i Europejskiej Unii Nadawców. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy pełny harmonogram wydarzeń, dzięki czemu niczego nie przegapicie.

Eurowizja 2020: co warto obejrzeć?

Harmonogram na 16 maja

W ciągu dnia:

🇦🇺 Australia: Eurowizja 2020: Big Night In! (11:30, SBS)
🇦🇺 Australia: Eurowizja TOP 40 Kontrowersji (14:30, SBS)
🇦🇺 Australia: Sekrety Eurowizji (16:30, SBS)
🇫🇮 Finlandia: Viisukevät 2020: Pre-party (17:00, YLE)
🇫🇮 Finlandia: Konkurs Piosenki Eurowizji 2007 (17:45, YLE)
🇳🇱 Holandia: Talk Show M Songfestival (19:00, NPO1)
🇬🇧 Wielka Brytania: Eurovision – Come Together (19:30, BBC One)

Wieczorem:

🇨🇭 Szwajcaria: Die Schweiz am ESC – Dramen, Siege, Emotionen (20:10, SRF1)
🇩🇪 Niemcy: Free European Song Contest (20:15, ProSieben)
🇩🇪 Niemcy: Eurovision Song Contest 2020 – das deutsche Finale live aus der Elbphilharmonie (20:15, Das Erste, eurovision.de)
🇳🇱 Holandia: De Beste Zangers (20:30, NPO1)
🇵🇱 Polska: Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji (20:30, TVP1)
🇸🇮 Słowenia: Pesem Evrovizije: Najboljših 25
🇮🇸 Islandia: Eurovision-ball
🇪🇪 Estonia: Lavale loodud. Uku Suviste
🇪🇪 Estonia: 12 punkti! Eurovisiooni hitid

Od godziny 21:00:

🇳🇱 Holandia: Eurovision: Europe Shine A Light (21:00, TVP1)
🇬🇧 Wielka Brytania:The A-z of Eurovision (23:00, BBC Two)
🇫🇷 Francja: La grande histoire de l’Eurovision (23:10, France 2)
🇩🇪 Niemcy: Konkurs Piosenki Eurowizji 2010 (00:00, Das Erste, eurovision.de)

Eurowizja 2020: Światło dla Europy, Eurovision Come Together, Alicja Szemplińska – droga do Eurowizji i wiele innych programów eurowizyjnych w dzisiejszym harmonogramie. Grafika: Mikołaj Kasiej

🇵🇱 Eurovision Soundcheck 

W czterech odcinkach emitowanych od poniedziałku (11 maja) do czwartku (14 maja) o godz. 20:00 na naszym YouTubie, usłyszeliśmy wszystkie 41 konkursowych propozycji. Każda z nich została poddana krytyce przez dziewięcioro członków redakcji eurowizja.org, wieloletnich obserwatorów i fanów Eurowizji. Następnie ocenimy utwory w skali eurowizyjnej (12-10-8-7-6-5-4-3-2-1). Po czterech odsłonach wyłoniliśmy tę propozycję, dla której Eurowizja 2020 okazałaby się zwycięska.

Obejrzyj Eurovision Soungcheck. Która piosenka wygrałaby Eurowizję?

🇳🇱 Eurowizja 2020: Światło dla Europy

Eurovision: Europe Shine A Light to inicjatywa holenderskich nadawców NPO, NOS i AVROTROS, która ma zastąpić Eurowizję 2020. Podczas programu emitowanego ze studia w Hilversum usłyszymy wszystkie 41 piosenek, które miały wziąć udział w konkursie. Oprócz tego czekają nas występy specjalne gwiazd konkursu. Wszyscy artyści wspólnie zaśpiewają zwycięski utwór z Eurowizji 1997 Love Shine A Light. Z kolei fani konkursu przygotowują piosenkę Johny’ego Logana What’s Another Year, z którą Irlandczyk wygrał Eurowizję 1980. Program poprowadzą gospodarze Eurowizji 2020: Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit oraz NikkieTutorials. Transmisja programu odbędzie się w 46 krajach, w tym w Polsce (TVP 1).

Eurowizja 2020 w nowej odsłonie!

🇳🇱 Eurowizja 2020: Eurovision Song Celebration

12 i 14 maja o 21:00 zobaczyliśmy koncerty, w których wykorzystano wersje studyjne i występy z selekcji do utworów, które miały reprezentować 41 państw na Eurowizji 2020. Kolejność prezentacji odbyła się zgodnie z losowaniem przeprowadzonym pod koniec stycznia. Program urozmaiciły skróty półfinałowych kompozycji, w których wykorzystano materiały przesłane przez fanów konkursu.

Eurowizja 2020 jednak się odbędzie? EBU wraca z nowym pomysłem!

🇪🇺 Eurovision Home Concerts

Co piątek fani konkursu mogli podziwiać specjalne widowiska, podczas których gwiazdy Eurowizji śpiewały swój eurowizyjny przebój oraz cover innej konkursowej piosenki. Wśród zaproszonych osób pojawili się głównie artyści wytypowani na Eurowizję 2020. O tym, jaki utwór zaśpiewa dany uczestnik decydowali fani za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Eurowizja w domu? Oto alternatywa EBU!

🇪🇺 OGAE Eurovision Fan Contest

Specjalny konkurs internetowy przygotowany przez OGAE International. Punkty przyznane przez lokalne kluby OGAE będą traktowane jak głosy jurorów. Ich waga, podobnie do systemu znanego z Eurowizji, wyniesie 50%. Kolejne 50% to rezultaty głosowania internautów. W plebiscycie może wziąć udział każdy fan Eurowizji niezrzeszony w OGAE. Aby móc przyznać punkty swoim faworytom, należy do 3 maja do godz. 23:59 zarejestrować się na specjalnej podstronie partnera plebiscytu. Wyniki zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie.

Fani wybiorą zwycięzcę Eurowizji. Weź udział w plebiscycie OGAE International!

🇦🇺 Eurowizja 2020: Big Night In!

Telewizja SBS przygotowuje tydzień związany z Eurowizją, który ma być pocieszeniem dla fanów po odwołaniu tegorocznej edycji konkursu. Widzowie zobaczą nie tylko specjalne materiały o Eurowizji, ale też finały konkursu z udziałem Australii. Zwieńczeniem tego eurowizyjnego święta będą dwa programy: Eurovision 2020: Big Night In! Podczas trzygodzinnego programu zobaczymy gwiazdy z całego świata oraz wyjątkowy studyjny występ Montaigne, który artystka przygotowała na odwołaną Eurowizję w Rotterdamie.

Australijski tydzień z Eurowizją

🇧🇪 Eurovision, votre Top 20

Belgijski nadawca nadający w języku francuskim, RTBF, przygotował format, którego celem jest wybór najlepszego występu z Eurowizji wszech czasów. Pod ocenę internautów wzięto 20 niezapomnianych prezentacji m.in. zespołu ABBA (Szwecja 1974),  Celine Dion (Szwajcaria 1988), Dany International (Izrael 1998), Rusłany (Ukraina 2004), Leny (Niemcy 2010) czy Netty (Izrael 2018). Czy obecność w stawce Sandry Kim (Belgia 1986) zaważy na ostatecznym wyborze?

🇨🇭 Eurowizja 2020: Die Schweiz am ESC – Dramen, Siege, Emotionen

W specjalnym programie Szwajcarzy pokażą najciekawsze momenty swojego kraju na Eurowizji. Główna uwaga skupi się na rocznikach 1956 i 1988, kiedy kraj wygrywał Eurowizję. Momenty pełne dramaturgii i emocji uzupełnią wywiady. Jednym z rozmówców będzie Gjon’s Tears wybrany na reprezentanta Szwajcarii w tym roku.

🇨🇾 Eurowizja 2020 na Cyprze

Widzowie na Cyprze zobaczą wszystkie piosenki z Eurowizji 2020. W sobotni i niedzielny wieczór (9 i 10 maja) stacja RIK pokazała konkursowe propozycje. Z kolei 16 maja bezpośrednio przed transmisją Eurovision: Europe Shine A Light, telewizja wyemituje program o Sandro, tegorocznym reprezentancie Cypru. Przypomniane zostaną także najlepsze występy kraju w konkursie. Oba formaty poprowadzi Loukas Hamatsos, wieloletni prezenter punktów Cypru na Eurowizji.

🇩🇪 Eurowizja 2020: alternatywy z Niemiec

Niemcy przygotowują trzy formaty. Free European Song Contest, w którym nie wystąpią uczestnicy Eurowizji 2020, a utalentowani debiutanci z różnych krajów. Program poprowadzi m.in. Conchita (Austria 2014), a formą rywalizacji przypominać ma prawdziwą Eurowizję. Od 5 do 8 maja o 20:00 na portalu eurovision.de trwała emisja odcinków ESC Songcheck, podczas których widzowie komentowali i oceniali w skali eurowizyjnej poszczególnych piosenek odwołanej Eurowizji. Prowadzący Alina Stiegler i Stefan Spiegel także skompletowali swoją punktację. Głosy zsumowano i pod koniec każdego odcinka wskazano faworytów.

Zobacz wyniki ESC Songcheck!

9 i 16 maja o 20:15 zobaczymy World Wide Wohnzimmer. 2020. Konkursowe piosenki z Eurowizji 2020 zostaną pokazane w formie występów na żywo. Widzowie wybiorą swój ulubiony utwór. Gościnnie wystąpi też niedoszły reprezentant Niemiec, Ben Dolic, prezentując choreografię przygotowaną na występ w Rotterdamie.

🇪🇪 Estonia z dwoma programami eurowizyjnymi

16 maja Estończycy wyemitują łącznie trzy alternatywy dla Eurowizji 2020. Poza transmisją Eurovision: Europe Shine A Light publiczność czeka 30-minutowe widowisko poświęcone Uku Suviste – zwycięzcy Eesti Laul 2020. Ponadto widzowie zobaczą program, w którym osoby związane z Eurowizją ocenią najlepsze występy w 65-letniej historii konkursu. W skład jury wejdą m.in. Ott Lepland (Estonia 2012) czy Birgit Sarrap (Estonia 2013).

🇫🇮 Eurowizja 2020: De Eurovisa

Program składa się z 6 odcinków, w którym każda z piosenek jest poddawana ocenie trzyosobowego jury w skali od 1 do 10. Piosenki oceniają prowadzący i szwedzkojęzyczni komentatorzy Eurowizji w Finlandii: Eva Frantz oraz Johan Lindroos oraz jeden z gości. W tym sezonie gośćmi programu są: Anders Helenius (komik), Jannika B (piosenkarka), Tika Sevón Liljegren (piosenkarka, UMK 2020), Paul Elias (piosenkarz, UMK 2015 razem z grupą Satin Circus), Mia Hafrén (aktorka), Lasse Piirainen (muzyk, ESC 2017).

Finlandia: panel De Eurovisa na półmetku. Jak poradziła sobie Alicja Szemplińska?

🇬🇧 Eurovision: Come Together

Widzowie programu Eurovision: Come Together obejrzą „klasyczne występy z Eurowizji” i będą mogli zobaczyć, co miało dziać się podczas tegorocznego finału konkursu. W programie nie zabraknie wywiadów z gwiazdami, a jednym z rozmówców będzie James Newman, który miał reprezentować Wielką Brytanię na Eurowizji 2020. Show poprowadzi Graham Norton, dziennikarz i wieloletni komentator Konkursu Piosenki Eurowizji dla BBC.

BBC pokaże program o Eurowizji. Data premiery nie jest przypadkowa

🇮🇸 Eurowizja 2020: Alla Leið

Program ma na celu wskazanie najlepszej piosenki zdaniem Islandczyków. Czterech jurorów oceniło wszystkie konkursowe piosenki w czterech pierwszych odcinkach. Jurorzy przyznali punkty w skali eurowizyjnej (12-10-8-7-6-5-4-3-2-1) i komentowali oglądane teledyski oraz występy z selekcji. Ich opinia stanowiła jednak tylko 50% rezultatów. Druga połowa to punkty widzów, którzy od 2 maja oddwali głosy na swoich faworytów. 12 maja poznalismy najlepsze 15 kompozycji, które awansowały do finału. Z kolei 16 maja, zobaczymy specjalny odcinek formatu „Eurovision ball”.

Eurowizja 2020: Islandczycy wskażą swojego zwycięzcę

🇱🇹 Eurowizja 2020 na Litwie

12 i 14 maja widzowie litewscy zobaczyli program Eurovizija. Istorijos, kurių negirdėjote (pol. Eurowizja. Historie, o których nie słyszałeś). Celem jest pokazanie najciekawszych występów na Eurowizji w ostatniej dekadzie czy zakulisowych ciekawostek. Z kolei 16 maja telewizja LRT wyemituje koncert zespołu The Roop. Podczas EuROOPvision usłyszymy największe przeboje grupy oraz to, jak litewską propozycję ocenili krytycy muzyczni. Członkowie grupy odpowiedzą na pytania fanów.

🇳🇴 Eurowizja 2020: Adresse Europa

Przypomnimy sobie najbardziej niezapomniane chwile w 65-letniej historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Usłyszymy najlepsze piosenki, zobaczymy najbardziej spektakularne występy i najciekawsze kostiumy. Konkursowe występy oceni czteroosobowe jury. Organizatorzy szykują dla widzów także nie zawsze znane ciekawostki dotyczące Eurowizji. Gospodarzem programu jest Marte Stokstad, gospodyni Melodi Grand Prix w 2013 i 2014 roku.

Eurowizja 2020: w Norwegii rusza program Adresse Europa

🇵🇱 Alicja Szemplińska – droga do Eurowizji

Półgodzinny reportaż poprzedzi transmisję Eurovision: Europe Shine A Light. W ramach audycji możemy spodziewać się przybliżenia sukcesów 18-letniej wokalistki. Przypomnijmy, że artystka ma za sobą zwycięstwo w takich formatach telewizyjnych jak Hit Hit Hurra, The Voice of Poland czy Szansa na Sukces. Eurowizja 2020. Ten ostatni dał jej z utworem Empires przepustkę do wystąpienia na największej europejskiej scenie.

🇸🇪 Eurowizja 2020: Sveriges 12:a

Współprowadzącym obok Björkmana będzie tegoroczny prowadzący szwedzkich selekcji – David Sundin. Za pomocą aplikacji, widzowie wskazali najlepsze ich zdaniem 25 piosenek. 14 maja szwedzcy widzowie wskazali swojego faworyta, któremu przekazali symboliczne 12 punktów. Szwedzi nie mogli głosować na swoje reprezentantki. Sama formacja – The Mamas wystąpiła w studiu na żywo, gdzie wykona utwór Move.

Która piosenka z Eurowizji 2020 zdobyła szwedzką dwunastkę? Sprawdź wyniki

🇸🇮 Pesem Evrovizije: Najboljših 25

Słoweńcy wspominają i oceniają występy kraju na Eurowizji. Od czasu debiutu w 1993 roku pokazali Europie swoje propozycje 25 razy. Głosować mogą także fani konkursu w Polsce. Wystarczy wejść na stronę słoweńskiego nadawcy i podać swoją kolejność ulubionych piosenek ze Słowenii. Wyniki zostaną zaprezentowane podczas specjalnego programu 16 maja.

🇺🇦 O czym śpiewa Europa?

W ukraińskim formacie zobaczyliśmy 41 piosenek z Eurowizji 2020. Widzowie poznali biografie artystów i sposób selekcji reprezentanta w poszczególnych krajach. Wszystkie fakty przybliżył Timur Mirosznyczenko, jeden z gospodarzy Eurowizji 2017. Ponadto stacja UA:PBC przygotowała tłumaczenia tekstów utworów.

Eurowizja 2020: Eurovision: Europe Shine A Light – specjalny program EBU już 16 maja!