Stefania Liberakakis - reprezentantka Grecji na Eurowizji 2020 fot. Instagram

Dzisiaj poznaliśmy grecki utwór na Eurowizję 2020. Stefania Liberakakis zaśpiewa w Rotterdamie piosenkę Superg!rl. Wokalistka, tak jak Alicja Szemplińska, wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału. Co przygotowała dla nas Grecja? Czy piosenka ma szanse na wygraną? Eurowizyjny utwór poniżej. 

Eurowizja 2020 zbliża się wielkimi krokami, dlatego też poznajemy coraz więcej konkursowych propozycji. Dzisiaj tak jak wcześniej zapowiadano, swój utwór zaprezentowała Grecja. Piosenka, z którą Stefania będzie walczyć o Grand Prix w maju, nosi tytułu Superg!rl.

Eurowizja 2020: kto stworzył Superg!rl?

Wiemy, że do stacji ERT napłynęły trzy kompozycje, które oceniła grupa fokusowa. W skład specjalnie powołanej komisji weszli dziennikarze, szefowie delegacji, kompozytorzy, reżyserzy, autorzy tekstów, ale także artyści związani z Eurowizją. Bazując na opiniach grup fokusowych, grecka telewizja publiczna wyselekcjonowała dla Stefanii piosenkę Superg!rl. Utwór powstał we współpracy greckiego kompozytora Dimitrisa Kontopulosa (muzyk był odpowiedzialny za eurowizyjne utwory m.in. z Białorusi, Ukrainy, Rosji czy samej Grecji) i grecko-holenderskiej grupy kompozytorskiej ARCADE. W projekt była zaangażowana również amerykańska tekściarka i producentka Mary Sharon Vaughn. Sam występ stworzy znany w środowisku eurowizyjnym reżyser  Fokas Ewangelinos. Ze względu na spore zaangażowanie krajowego nadawcy i udział znanych nazwisk w projekcie, oczekiwania wobec utworu były bardzo wysokie. Według nieoficjalnych doniesień, grecka stacja liczy na powrót do czołówki konkursu, do której ostatni raz Grecja trafiła 7 lat temu. Więcej na temat kulis powstawania utworu Stefanii można przeczytać poniżej:

Stefania Liberakakis z Grecji? Stworzono dla niej trzy utwory

Eurowizja 2020: Grecja w Rotterdamie

Tak prezentuje się utwór, z którym Grecja będzie walczyć o zwycięstwo w Eurowizji 2020:

Kim jest reprezentantka Grecji?

Stephania Liberakakis (Stefania Liberakakis) urodziła się w 2002 roku w Utrechcie. Jest Holenderką greckiego pochodzenia. Tak jak w przypadku Alicji Szemplińskiej, popularność przyniósł jej udział w znanym programie talent show. W 2013 wokalistka wzięła udział w holenderskiej wersji The Voice Kids, gdzie dotarła do etapu bitew. W 2016 wchodziła w skład grupy Kisses, z którą reprezentowała Holandię na Eurowizji Junior w Valettcie. Stafania śpiewała także w holenderskim chórze dziecięcym Kinderen voor Kinderen. Na rynku fonograficznym solowo zadebiutowała w 2018 roku singlem Stupid Reasons. Z racji tego, że wokalistka wychowywała się w greckiej rodzinie w Holandii, ma liczne powiązania z obydwoma krajami i działa zarówno na holenderskim, jak i greckim rynku muzycznym. Stefania może poszczycić się również występem na prestiżowym rozdaniu nagród muzycznych Mad Video Music Awards 2019. Wydarzenie uświetniają występy gwiazd greckiej muzyki rozrywkowej, w tym również artystów powiązanych z Eurowizją, takich jak Eleni Foureira, Tamta czy też Helena Paparizou.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Na tegorocznej Eurowizji Polskę będzie reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Artystka wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału.

Źrodła: OGAE Greece; Infe Greece; Eurovision.tv; Eurovisionfun.com