Gruzja po raz drugi stawia na talent show – Gruzińską Gwiazdę. Finał konkursu odbędzie się w Sylwestra i wtedy poznamy zwycięzcę oraz reprezentanta Gruzji na Eurowizję 2020.

Reprezentanta Gruzji na Eurowizję 2020 wybierze publiczność, która przez dziewięć tygodni śledziła zawodników Gruzińskiej Gwiazdy – lokalnej wersji Idola. Każdego tygodnia spośród dziesięciu kandydatów do zwycięstwa odpadał jeden z uczestników. W programie zostało już tylko czworo najlepszych piosenkarzy i jest to finałowa czwórka. Po raz ostatni wystąpią na żywo 31 grudnia i ostatecznie to właśnie widzowie zdecydują, kto wygra program i otrzyma złoty bilet do Rotterdamu.

Gruzja, a Eurowizja 2020: gdzie i kiedy oglądać?

Program będzie wyemitowany na GPB 1 o 21:00 czasu lokalnego (18:00 czasu polskiego) w sylwestrowy wtorek 31 grudnia.

Gruzja, a Eurowizja 2020: kto wystąpi na scenie?

O zwycięstwo zawalczą:

  • Barbara Samkharadze
  • Tornike Kipiani
  • Mariam Gogiberidze
  • Tamar Kakalashvili

Głównym faworytem do wygranej konkursu pozostaje Tornike Kipiani, który wygrał każdy z sześciu odcinków na żywo. Ponadto dobrze radziła sobie Barbara Samkharadze, która zajmowała drugie miejsce prawie w każdym programie.

Gruzja, a Eurowizja 2020: Kiedy poznamy piosenkę?

W tym roku zmienia się zasada selekcji piosenki. W ubiegłym roku decyzję podjęli widzowie, którzy głosowali na jedną z trzech propozycji podczas finału Gruzińskiego Idola. Tym razem utwór na Eurowizję zostanie wybrany wewnętrznie. Ostatecznie z jaką piosenką pojedzie nowo wybrany reprezentant zdecydują: główny producent muzyczny nadawcy publicznego w Gruzji – David Evgenidze, gruzińska szefowa delegacji – Natia Mshogodradze, oraz producentka Eurowizji – Natia Uznadze. Ponadto zespół będzie odpowiadać za  stworzenie konkursowej kompozycji (aranżacja, mastering, nagrywanie w studio), kręcenie teledysku, zarządzanie wykonaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (w tym choreografii, kostiumów) oraz nadzorowanie działań promocyjnych.

Gruzja na Eurowizji

Druga edycja eurowizyjnego, gruzińskiego Idola rozpoczęła się w październiku tego roku. Ostatnią edycję wygrał Oto Nemsadze, który wcześniej triumfował również w programie Idol w 2010 roku. Oto wykonał patriotyczną rockową balladę Sul tsin iare na Eurowizji 2019, której tytuł w oficjalnej wersji brzmi Keep On Going. Niestety piosenka zajęła dopiero 14. miejsce w pierwszym półfinale, co  sprawiło, że Gruzja znalazła się poza finałem trzeci rok z rzędu.

Źródło: ambebi.ge, facebook/@GeorgianIdol, eurovoix.com

1 KOMENTARZ

  1. […] W finale Gruzińskiego Idola wzięło udział czworo wykonawców:W finale Gruzińskiego Idola wzięło udział czworo wykonawców: Barbara Samkharadze, Tornike Kipiani, Mariam Gogiberidze i Tamar Kakalashvili. O tym kto wygra zdecydowali widzowie, którzy mogli głosować na swojego ulubionego artystę za pomocą Facebooka i wiadomości SMS. Czteroosobowe jury: Tinatin Berdzenishvili, David Evgenidze, Natia Todua i David Aladashvili  tylko oceniło kandydatów i wydało werdykt końcowy. Konkurs zwyciężył Tornike Kipiani. […]