RTVE – hiszpański nadawca – poinformował we wrześniu, że rozpoczął intensywne poszukiwanie artysty i piosenki na Eurowizję 2020. Na ostateczną decyzję nie musieliśmy długo czekać. Dzisiaj stacja RTVE podała, że Blas Cantó to reprezentant Hiszpanii w 65. edycji konkursu. Kim jest Blas Cantó?

We wrześniu dowiedzieliśmy się, że RTVE wybierze reprezentanta Hiszpanii na Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 wewnętrznie, porzucając popularny program nowych talentów Operación Triunfo jako platformę selekcyjną. Zmiany wywołane są słabymi wynikami w konkursie w ostatnich latach. Dzisiaj 5 października w popołudniowych wiadomościach poznaliśmy nowego reprezentanta Hiszpanii na Eurowizję 2020.

Twórca hitu „El no soy yo” pojedzie na Eurowizję

Blas Cantó to 28-letni muzyk z Murcji. Wieloletni wokalista najważniejszego młodzieżowego zespołu Auryn oraz zwycięzca piątej edycji hiszpańskiego konkursu telewizyjnego Tu cara son sonme. Na swoim koncie ma pięć wydanych albumów. Natomiast pierwszy solowy album Complicado ukazał się w 2018 roku. Pozostałe cztery zostały wydane jako boysband Auryn. Znany jest z takich hitów jak: El no soy yo czy Si te vas.

Blas Cantó to ponadto artysta z bogatym doświadczeniem muzycznym i scenicznym. Jego przygoda z Eurowizją rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy dwunastoletni Blas wziął udział w selekcjach do Eurowizji Junior. Zajął czwarte miejsce, a Maria Isabel została hiszpańską reprezentantką i wygrała międzynarodowy  konkurs. Później próbował jako członek zespołu Auryn w selekcjach Destination Eurovision w 2011 roku. Auryn byli finalistami z piosenką Volver, ale to Lucía Pérez wygrała preselekcje i pojechała do Düsseldorfu. Teraz nadszedł wymarzony czas dla Blasa, który bardzo interesuje się Eurowizją i ma spore wsparcie wśród fanów konkursu. Często zaliczano go do grona ulubionych artystów widzianych w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Nie znamy jeszcze piosenki jaką zaprezentuje Blas w Rotterdamie, ale nadawca rozpoczął już współpracę z artystą, producentami i autorami, aby znaleźć idealny utwór na Eurowizję 2020.

Wybór wewnętrzny

Wybór znanego artysty ma na celu wynieść Hiszpanię na upragnione wysokie miejsce na Eurowizji. Holandia, Belgia, Austria czy Irlandia od lat z sukcesami stosują wybory wewnętrzne jako metodę selekcji do Eurowizji i właśnie dlatego w tym rozwiązaniu Hiszpanie pokładają duże nadzieje. Natomiast wyniki są różne we wszystkich przypadkach, od eliminacji w półfinale do wspaniałych wyników ostatnio uzyskanych przez Duncana Laurence’a czy Conchitę Wurst.

Eurowizja 2020: Hiszpania wybierze wewnętrznie

Zanim wybrano Blas Cantó na przedstawiciela Hiszpanii na Eurowizji, w mediach przewijało się wiele nazwisk artystów, którzy mogliby być zainteresowani Eurowizją. Wśród nich była m.in laureatka hiszpańskiego Mam Talent, Cristina Ramos, która podbiła także amerykańskie i brytyjskie talent show. Inną faworytką była Diana Navarro, którą brano pod uwagę zanim zdecydowano, że uczestnik Operación Triunfo 2017 pojedzie do Lizbony.

Hiszpania na Eurowizji

Wewnętrzny sposób wybierania reprezentanta Hiszpanii na Eurowizję nadawca stosował do 2000 roku. Jednak wraz z nowym tysiącleciem popularność zyskały się formaty selekcyjne (Eurocanción, Misión Eurovisión, Destino Eurovisión, Objectivo Eurovisión i Operación Triunfo), gdzie widzowie wraz z jury wybierali swoich faworytów. Większość z nich osiągnęła niewielki sukces w konkursie, zazwyczaj zajmując najniższe miejsca w końcowej klasyfikacji.

Program Operación Triunfo był sposobem wyboru na początku XXI wieku. Przyniosło to zamierzony efekt w postaci trzech kolejnych edycji w pierwszej dziesiątce. Rosa López (2002), Beth (2003) i Ramón (2004) reprezentowali Hiszpanię na Eurowizji odpowiednio zajmując siódme, ósme i dziesiąte miejsce w konkursie. W 2005 roku hiszpański kanał telewizji prywatnej Telecinco przejął widowisko i wyemitował w sumie pięć sezonów programu, ale nie miał on już powiązania z Eurowizją. Powrót Operación Triunfo po latach na TVE miał być szansą na długo wyczekiwany sukces. W związku z tym dwie ostatnie edycje OT 2017 i OT 2018 wyłoniły kolejne młode talenty. Wśród nich duet Alfred Garcia i Amaia Romero, którzy reprezentowali Hiszpanię na Eurowizji 2018. Piosenka Tu Canción zajęła dopiero 23. miejsce w konkursie. Rok później Miki Nuñez z piosenką La Venda uplasował się tylko na 22. pozycji.

Wśród wewnętrznych wyborów w ostatnich latach na scenie Eurowizji pojawili się Pastora Soler (ESC 2012), El Sueño de Morfeo (ESC 2013) i Edurne (ESC 2015). Natomiast największym sukcesem może pochwalić się jedynie Pastora Soler, która zajęła  dziesiątą lokatę na Eurowizji. Czy Blas Cantó poprawi wynik w Rotterdamie?

Źródło: rtve.es, elnacional.cat, formulatv.com, lavanguardia.com, ogaespain.com

7 KOMENTARZE

  1. […] 65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie. Konkurs rozegra się 12, 14 i 16 maja 2020 roku. Jak co roku, będzie podzielony na trzy koncerty: dwa półfinały oraz wielki finał, w trakcie którego telewidzowie i jurorzy wybiorą zwycięzcę. Wśród uczestników konkursu zobaczymy również Polskę. Swój udział potwierdziła też powracająca po roku przerwy Ukraina oraz Bułgaria. Natomiast swojego reprezentanta w Rotterdamie nie będą miały za to Węgry oraz Czarnogóra. Do tej pory dwa państwa przedstawiły swoich reprezentantów: Belgia oraz Hiszpania. […]

  2. […] Hiszpania czeka na duży, eurowizyjny sukces od niemal ćwierć wieku, od czasu drugiego miejsca Anabel Conde w 1995 roku. Nic więc dziwnego, że krajowy nadawca, RTVE, tak usilnie szuka swojej drogi w Konkursie. W ciągu ostatnich 20 lat Hiszpanie wybierali swojego reprezentanta za pomocą jednorazowego konkursu, rozbudowanego formatu typu talent-show, Operación Triunfo, czy choćby programu Misión Eurovisión, gdzie widzowie wybierali tylko najciekawszą kompozycję. W tym roku RTVE postanowił wybrać całkowicie wewnętrznie. Do Rotterdamu z Hiszpanii pojedzie Blas Cantó. […]