Eurowizja 2020: Islandia z własnym formatem Alla leið. Fot. Twitter.com / SuRie

Eurowizja 2020 nie odbędzie się w planowanym terminie. Nadawcy nie próżnują i szykują dla fanów programy, które zastąpią konkurs. Do ich grona dołącza islandzki RUV. Stacja co tydzień pokaże format Alla Leið, w którym oceni wszystkie konkursowe propozycje.

Zgodnie z decyzją EBU, Eurowizja 2020 nie odbędzie się w maju w Rotterdamie. Organizacja poinformowała także, że zgodnie z regulaminem zgłoszenie na przyszłoroczny konkurs utworu wystawionego w tym roku nie będzie możliwe. Tym samym nadawcy publiczni postanowili uhonorować wybrane piosenki, emitując je w specjalnych programach. Swoje inicjatywy przygotowali Australijczycy, Brytyjczycy, Finowie, Szwedzi, Niemcy czy Włosi. Z kolei Holendrzy wyprodukują format Eurovision: Europe Shine A Light, którego transmisję zobaczymy w 46 krajach, w tym także w Polsce.

Eurowizja 2020: Alla Leið

Alla Leið nie jest nowym formatem. Program ma na celu wskazanie najlepszej piosenki zdaniem Islandczyków. Czterech jurorów oceni wszystkie konkursowe piosenki w czterech pierwszych odcinkach. Jurorzy przyznają punkty w skali eurowizyjnej (12-10-8-7-6-5-4-3-2-1) i komentują oglądane teledyski oraz występy z selekcji. Ich opinia stanowić będzie tylko 50% rezultatów. Druga połowa to punkty widzów, którzy od 2 maja będą mogli oddawać głosy na swoich faworytów. 12 maja poznamy najlepsze 15 kompozycji, które awansują do finału. Ten odbędzie 14 maja. Z kolei 16 maja, tuż po emisji Eurovision: Europe Shone A Light, zobaczymy specjalny odcinek formatu „Eurovision ball”. Szczegóły poznamy niebawem.

Twórcy programu dopuszczają do udziału w głosowaniu także propozycję islandzką. Felix Bergsson, prowadzący Alla Leið, nie kryje wyniku, jakiego spodziewają się organizatorzy:

Wiemy, że Dadi pewnie wygra, dlatego z udziałem publiczności chcemy sprawdzić, kto zajmie drugie miejsce.

Eurowizja 2020: Alla Leið: szczegółowy harmonogram

  • 18 kwietnia – odcinek pierwszy
  • 25 kwietnia – odcinek drugi
  • 2 maja – odcinek trzeci
  • 9 maja – odcinek czwarty
  • 12 maja – Eurovision pre-party show, podczas którego poznamy najlepszą piętnastkę (na żywo)
  • 14 maja – Our 12 points 
  • 16 maja – Eurovision-ball

Eurowizja 2020: Alla Leið – wyniki pierwszego odcinka

Program współprowadzi Björg Magnúsdóttir, która przypomina widzom ciekawe historie dotyczące Eurowizji. Piosenki oceniają i komentują jurorzy w składzie: Jóhannes Þór Skúlason (historyk), Karitas Harpa (zwyciężczyni The Voice of Iceland 2017), Sigurður Þorri Gunnarsson (dyrektor radia K100) oraz Svanhildur Hólm Valsdóttir (dziennikarka RUV i polityk).

W pierwszym odcinku jurorzy ocenili pierwszych dziesięć propozycji. Wygrał reprezentant Włoch, Diodato z utworem Fai Rumore. Zdobył on komplet punktów otrzymując od wszystkich oceniających „12”. Na drugim miejscu uplasował się Ben Dolic z Niemiec z piosenką Violent Thing (40 punktów). Podium uzupełnił rosyjski zespół Little Big. Przebój Uno zdobył 34 punkty. Ku zaskoczeniu, jurorzy najbardziej skrytykowali propozycję ze Szwecji. The Mamas i Move otrzymały zaledwie 11 punktów. Transmisję odcinka można obejrzeć tutaj.

Na ten moment nie wiemy, w którym odcinku formatu zostanie oceniona Alicja Szemplińska i Empires.

Eurowizja 2020: Islandia w konkursie

Tuż po zakończeniu Söngvakeppnin spekulowano, że Eurowizja 2020 będzie stać pod znakiem Islandii. Dadi Freyr i Think About Things był jednym z faworytów bukmacherów do zwycięstwa. Konkursowa piosenka spotkała się z ogromną popularnością Islandczyków. W pierwszych tygodniach umieszczali oni w sieci własne wideo, na których odtwarzali charakterystyczny taniec wykonywany przez Dadiego i jego zespół.

Kompozycję docenili także Austriaccy jurorzy i widzowie. W zeszły weekend zwyciężyła ona w programie organizowanym przez ORF – Der Kleine Song Contest. Podczas jego rundy finałowej Dadi Freyr zapowiedział, że weźmie udział w Eurowizji 2021, jeśli RUV go wystawi. Wcześniej nadawca zdecydował, że swojego reprezentanta wyłoni za pomocą kolejnej edycji Söngvakeppnin.

Źródła: eurovoix.com, facebook.com, instagram.com, ruv.is, twitter.com, wiwibloggs.com