Eurowizja 2020 w Rotterdamie. Fot. Paul Barendregt / Eurovision.tv

Eurowizja 2020 odbędzie się już za dwa miesiące. Plany organizatorów może pokrzyżować epidemia koronawirusa. Jak dotąd na świecie odnotowano ponad 133 tysiące zachorowań*. Jakie jest aktualne stanowisko Europejskiej Unii Nadawców oraz miasta Rotterdam? Znamy możliwe scenariusze dotyczące organizacji konkursu. 

W czwartek rano radni miasta Rotterdam debatowali na temat środków zapobiegania rozprzestrzenieniu się COVID-19. Jednym z wątków była organizacja dużych wydarzeń w najbliższych tygodniach. Jednym z nich jest Eurowizja 2020.

Eurowizja 2020 niezagrożona?

Choć w samej Holandii odnotowano już ponad 500 przypadków zachorowań, organizatorzy konkursu twierdzą, że Eurowizja 2020 jest niezagrożona. Co więcej, nie zamierzają oni odwoływać sprzedaży kolejnej transzy biletów zapowiadanej na 26 marca. Słowa te potwierdza m.in. Christer Björkman, szef szwedzkiej delegacji. Informuje on, że widowisko odbędzie się zgodnie z planem. Dodaje, że obserwują komunikaty dotyczące epidemii zarówno w Szwecji, jak i w Holandii, od których to będzie uzależniona decyzja o udziale w przedsięwzięciu. Z kolei rzecznik NPO, jednego z nadawców przygotowujących wydarzenie, odpowiedział na spekulacje dotyczące innych możliwości związanych z organizacją Eurowizji.

Obecnie jest za wcześnie, aby omawiać możliwe scenariusze, ponieważ zależą one od rozwoju sytuacji w nadchodzącym okresie. Nadal koncentrujemy się na tworzeniu niezapomnianego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2020: podzielone zdania w Holandii

Przedstawiciele Rady Miasta ds. Turystyki uspokajają, że Eurowizja 2020 odbędzie się dopiero za dwa miesiące. Urzędnicy kładą nacisk na fakt, że sytuacja jest dynamiczna.  Wraz z organizatorami konkursu każdego dnia bacznie monitorują spływające informacje dotyczące epidemii koronawirusa. Na ten moment wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń, w których liczba uczestników przekracza sto. Jednak władze lokalne są zdeterminowane do przeprowadzenia innych wydarzeń miejskich w najbliższym czasie. Jednym z nich jest maraton na ulicach Rotterdamu, który ma odbyć się zgodnie z planem, czyli 5 kwietnia.

Nie brakuje też głosów, że Eurowizja 2020 powinna zostać odwołana. Geert Koster, jeden z radnych miasta, uważa, że aby widowisko mogło się odbyć, powinno być przede wszystkim zagwarantowane bezpieczeństwo jego uczestników. Jego zdaniem organizacja wydarzenia w obecnej sytuacji jest obarczona ogromnym ryzykiem masowego rozprzestrzenienia się wirusa w całej Europie. Tego typu głosom wtórują specjaliści, epidemiolodzy. Według nich należy poważnie zastanowić się nad anulowaniem konkursu, analogicznie do innych imprez odwoływanych na całym świecie.

Uczestnicy Eurowizji 2020 rezygnują z działań promocyjnych z powodu koronawirusa

Eurowizja 2020: możliwe scenariusze

Jeden z najbardziej popularnych holenderskich portali AD.nl proponuje pięć możliwych wariantów dotyczących Eurowizji 2020. Pierwszym z nich jest organizacja wydarzenia zgodnie z planem. Choć jest to opcja kontrowersyjna, eksperci wskazują, że trudno przewidzieć brak możliwości odbycia się konkursu w maju. Ostateczną decyzję można podjąć nawet na kilka dni przed konkursem, z czym zawsze muszą liczyć się organizatorzy.

Inną możliwością jest przeniesienie konkursu, np. na jesień. Choć to rozwiązanie wydaje się bezpieczniejsze, w praktyce jest niewykonalne. Generuje to znaczne koszty, problemy organizacyjne i naturalnie zakłada jednomyślną zgodę wszystkich państw biorących udział w konkursie. Alternatywą może być organizacja widowiska bez udziału publiczności. To jednak nie wyklucza zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. W końcu media, delegacje, wolontariusze, osoby pracujące przy Eurowizji to łącznie kilkutysięczna grupa. Wśród  innych pomysłów mówi się o zaproszeniu jedynie widzów z Holandii. Taka decyzja nie byłaby jednak sprawiedliwa względem fanów konkursu i z pewnością również nie zagwarantowałaby poczucia bezpieczeństwa. Ostatnim, najczarniejszym scenariuszem jest odwołanie Eurowizji i organizacja konkursu w kolejnym roku również w Rotterdamie.

Źródła: ad.nl, dialog.ua, eurofestivalnews.com, freenews.live, nltimes.nl, svt.se