Polska powinna już rozpocząć przygotowania do Eurowizji 2020

Według naszych informacji Telewizja Polska weźmie udział w Eurowizji 2020. Warto, aby polski nadawca zaczął już myśleć o przygotowaniach do dorosłej wersji konkursu. Po Eurowizji Junior tego czasu wcale nie będzie tak dużo.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że zobaczymy polskiego reprezentanta podczas Eurowizji w Rotterdamie. Niestety nie znamy ani metody wyboru, ani nie został ogłoszony nabór piosenek. Takie szczegóły pewnie pojawią się dopiero po Eurowizji Junior. Warto pamiętać, że na selekcję uczestnika na dorosłą wersję konkursu potrzeba dużo więcej czasu.

Eurowizja 2020: mało czasu na zgłoszenia

Najważniejsze jest zbudowanie przeświadczenia o przewidywalności wyboru. Chętni artyści oraz wytwórnie powinni wiedzieć, jak, i czy w ogóle, nadawca będzie poszukiwał piosenek na konkurs. Tego czasu w ostatnich latach zazwyczaj było niewiele. W 2019 roku od ogłoszenia sposobu wyboru do zamknięcia zgłoszeń było raptem 13 dni. Poprzednie lata (2017 i 2018) dawały artystom miesiąc od publikacji regulaminu. Kwestią problematyczną nie jest sam okres zgłoszeń, ale czas, który Telewizja Polska przeznacza na takie działanie od momentu publikacji zasad. Nawet jeśli okres zgłoszeń jest bardzo krótki, to taka informacja powinna zostać ogłoszona z należytym wyprzedzeniem. Nikt nie lubi być zaskakiwanym z dnia na dzień.

Eurowizja 2020: Junior nie powinien być pretekstem

Z tego względu organizacja Eurowizji Junior jest bardzo niefortunna, ponieważ skupia całą swoją uwagę, odsuwając uczestnictwo w przyszłorocznym konkursie na dalszy plan. Dobrze byłoby, aby prace nad zasadami (jeśli nie będzie to pełen wybór wewnętrzny) rozpoczęły się jak najszybciej. Szczególnie, że od wielu lat mamy do czynienia z wariacją na temat tych samych reguł. Proces decyzyjny w Telewizji Polskiej jest czasochłonny. Dlatego ogłoszenie formy wyboru oraz ewentualna publikacja terminów zgłoszeń, pomogłaby artystom oraz ich przedstawicielom na rozpoczęcie przygotowań utworów, które mają zawalczyć o udział w Eurowizji 2020.

Eurowizja 2020: szczegóły. Kiedy? Gdzie?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie. Konkurs rozegra się 12, 14 i 16 maja 2020 roku. Jak co roku, będzie podzielony na trzy koncerty: dwa półfinały oraz wielki finał, w trakcie którego telewidzowie i jurorzy wybiorą zwycięzcę. Do tej pory 38 państw potwierdziło udział. Znamy też już pierwszego uczestnika Eurowizji 2020. Belgię będzie reprezentować zespół Hooverphonic.

1 KOMENTARZ