Fot. E. Blaževič/LRT

Telewizja LRT ujawniła właśnie szczegóły dotyczące przyszłorocznych selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Jakie zmiany czekają nas w sposobie wyboru litewskiego reprezentanta?

Litwa co roku raczy fanów Eurowizji rozbudowanymi selekcjami. Przez lata ich formuła ulegała różnym zmianom. Zawsze jednak był to złożony, kilkutygodniowy proces dostarczający widzom wielu wrażeń. W zeszły czwartek delegacja litewskiego nadawcy spotkała się z gronem producentów muzycznych oraz menedżerami artystów rodzimego rynku by omówić projekt preselekcji do Eurowizji 2020.

Litewski styl: szczyt bezguścia czy wyrafinowania?

Eurowizja 2020: krótszy maraton Eurovizijos Atranka i większa transparentność

Preselekcje litewskie przejdą sporą metamorfozę. Fani wieloodcinkowego formatu mogą poczuć się nieco zawiedzeni ponieważ jednym z głównych punktów rozmów był właśnie czas trwania selekcji. W 2020 roku zostaną one skrócone do 6 odcinków. Jak stwierdził Gytis Oganauskas, zastępca dyrektora generalnego telewizji LRT zmniejszenie ilości prezentacji znacznie polepszy ich jakość, a na tym głównie należałoby się skupić.

Po co komu selekcyjne maratony?

W przeciwieństwie do lat ubiegłych jurorzy nie będą wypowiadać się po każdym występie, a tylko kilka razy w całej transmisji co ma zapewnić znaczne ożywienie każdego koncertu. Dodatkowo komisja będzie oglądać poczynania artystów z zupełnie innego studia – ma to stworzyć efekt podobny do Eurowizji, gdy jurorzy oglądają półfinały w swoich krajach. Podczas spotkania dyskutowano także nad deklaracją bezstronności, którą miałby podpisać każdy członek jury, a także nad długością głosowania publiczności. Co ciekawe LRT zamierza odejść od prezentacji cząstkowych wyników głosowania i pokazywać je tylko raz, na koniec transmisji. Cały proces oddawania głosów ma też być nadzorowany przez specjalnie wyznaczoną firmę audytorską co uczyni głosowanie bardziej przejrzystym i obiektywnym.

Eurowizja 2020: zgłoszenia do Eurovizijos Atranka tylko z jedną piosenką

W poprzednich latach artyści wielokrotnie zgłaszali do preselekcji więcej niż jeden utwór. W zeszłym roku zrobiła tak chociażby Monika Marija wystawiając do walki Criminal i Light on. Ostatecznie zdecydowała się wycofać pierwszą piosenkę, a z Light on zajęła drugie miejsce w finale ustępując pierwszeństwa Jurijusowi Veklenko. By zapobiec podobnemu zamieszaniu LRT chce wprowadzić możliwość zgłoszenia przez danego artystę tylko jednej kompozycji.

Zgłoszenia do Eurovizijos Atranka 2020 mają ruszyć już dziś, 30 września i potrwać do 8 grudnia. Gdy telewizja LRT opublikuje dokładny regulamin preselekcji ten artykuł zostanie zaktualizowany.

Litwę w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentował Jurijus Veklenko z utworem Run with the lions. Zajął w półfinale 11 miejsce z dorobkiem 93 punktów.

Źródło: LRT