Zwycięzcy Pabandom iš naujo! 2020, zespół The Roop.

Litewski nadawca publiczny ogłosił, że przygotuje preselekcje do Eurowizji 2021. W jakiej sytuacji znalazł się zespół The Roop i czy są szanse na jego ponowny start w konkursie? Szczegóły poniżej.

Nadawca LRT potwierdził udział w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się po anulowaniu tegorocznej edycji show w Rotterdamie. Przypomnijmy, że Europejska Unia Nadawców poinformowała, iż w 2021 roku nie będzie możliwości ponownego wykorzystania wybranych w tym roku piosenek. Pozostała możliwość wysłania tych samych artystów, na co decyduje się coraz więcej nadawców publicznych.

Litwa zorganizuje preselekcje do Eurowizji 2021

Litwini zdecydowali się na organizację nowych preselekcji. Jak ogłosiła telewizja LRT, Litwę na Eurowizji 2021 będzie reprezentować zwycięzca kolejnej edycji Pabandom iš naujo!. Decyzję tę wytłumaczył Gytis Oganauskas, zastępca dyrektora generalnego LRT. Motywem ponownej organizacji konkursu była rosnąca z roku na rok popularność Eurowizji w kraju i większe zainteresowanie nowych wokalistów i kompozytorów startem. Dlatego też nowy konkurs z uprzywilejowaniem The Roop uznano za najlepsze rozwiązanie.

The Roop: propozycja na przyszły rok

Zespół The Roop, który z utworem On Fire wygrał tegoroczne preselekcje, otrzymał zaproszenie do bezpośredniego udziału w finale konkursu w 2021 roku. Nowa propozycja muzyków ominęłaby etap selekcji uczestników i kilkutygodniowych zmagań na scenie. Ponadto, grupa typowana do wygranej na Eurowizji 2020, otrzyma 20,3 tys. euro zebrane przez siebie w głosowaniu telewidzów w zamian za walkę o historyczne litewskie zwycięstwo na największej scenie Europy. Ponadto, nadawca zwróci muzykom wszystkie koszty przygotowań do występu w Rotterdamie.

Warto podkreślić, że wyróżnienie The Roop i pośrednia chęć wysłania zespołu na Eurowizję 2021 wynikają z jego rekordowego w historii litewskich preselekcji wyniku i najlepszych w historii szans Litwy na zwycięstwo. Utwór On Fire otrzymał w finale preselekcji 50 tys. głosów od telewidzów, ponad trzykrotność wyniku swojej najbliższej rywalki. Piosenka natychmiast poszybowała na szczyt typowań fanów i zakładów bukmacherskich, a także lokalnych list przebojów.

Głos zabrali już sami zainteresowani muzycy. Przyznali, że decyzja o ponownym starcie jest jeszcze do podjęcia. Wokalista grupy Vaidotas Valiukevičius powiedział:

Rozumiemy, że znaleziono wariant, który ma odpowiadać LRT i grupie [odpowiedzialnej za Eurowizję – przyp. red.] Czy weźmiemy udział w zgłoszeniach, choć na zasadzie wyłączności? Jeszcze nie wiemy. Minęło tylko półtora miesiąca od wygranej z „On Fire”.Wszystko dzieje się szybko. Za szybko. Musimy dobrze to przemyśleć i podjąć decyzję znacznie później

Na potwierdzenie udziału The Roop w finale litewskich preselekcji przyjdzie nam poczekać. Niewątpliwie start niedoszłych reprezentantów Litwy na Eurowizji ponownie zwróciłby oczy świata Eurowizji na preselekcje w tym kraju. Rekordowy wynik ich propozycji w tym roku świadczy też o sporych szansach na poparcie publiczności w razie ponownego startu.

Eurowizja 2021: uczestnicy

Do tej pory 12 państw potwierdziło, że w 2021 roku ich reprezentantami będą ci sami artyści, którzy zostali wybrani do udziału w tegorocznym konkursie. W przyszłym roku spotkamy się między innymi z Roxen (Rumunia), Efendi (Azerbejdżan), Victorią (Bułgaria) i Gjon’s Tears (Szwajcaria), którzy byli faworytami do wygrania Eurowizji 2020.

O organizacji nowych preselekcji zadecydowali z kolei nadawcy ze Szwecji i Finlandii. Podobne do Litwinów rozwiązanie zastosowali Estończycy i Norwedzy. Uku Suviste z gwarancją wystąpi w półfinale Eesti Laul 2021, natomiast występu w Melodi Grand Prix 2021 odmówiła Ulrikke.

Nieznany jest jeszcze plan udziału Polski w przyszłorocznej Eurowizji. Fani zorganizowali natomiast wydarzenie, mające na celu wsparcie Alicji Szemplińskiej w wyjeździe na konkurs w 2021 roku.

Źródła: Escxtra.com, lrt.tv

1 KOMENTARZ