Macedonia Północna, Tamara Todevska
fot. Andres Putting/EBU

Macedonia Północna, po zeszłorocznym sukcesie, postanowiła kontynuować sprawdzoną formę wyboru reprezentanta. Macedońskie Radio i Telewizja (MRT) sama zdecyduje kogo wyśle do Rotterdamu. W tym sezonie mija pięć lat od ostatniego użycia formatu Skopje Fest.

Macedonia Północna: za co kochamy ten kraj na Eurowizji?

Informacja o wyborze wewnętrznym nie jest w zasadzie żadnym zaskoczeniem. W przeciągu ostatnich dziesięciu startów kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji, tylko trzykrotnie zdecydowano się na użycie publicznych selekcji. W siedzibie macedońskiego nadawcy trwają od jakiegoś czasu rozmowy z różnymi artystami. Propozycja z Rotterdamu będzie 20. udziałem tej bałkańskiej republiki.

Macedonia Północna a Eurowizja: kto wystąpi w Rotterdamie?

Macedończycy przyzwyczaili już nas do tego, że w zasadzie należy się spodziewać każdego i wszystkiego. Nadal nieznana jest data czy to ogłoszenia artysty, czy tym bardziej publikacji piosenki (historia radzi spodziewać się tego na przełomie lutego i marca). Kogo więc możemy się spodziewać w arenie Ahoy Rotterdam? Najpoważniejszym kandydatem wydaje się być obecnie Vasil Garvanliev. W Tel Awiwie był chórzystą Tamary Todevskiej, zaś w 2007 roku brał udział w macedońskich preselekcjach (gdzie jego autorska piosenka zajęła 13. miejsce na 15 konkursowych utworów). Decydenci z telewizji mogą jednak nadal iść kluczem powrotów. Cały czas mówi się o powtórnym udziale zespołu Next Time (którego repertuar zdążył się od 2009 roku zmienić – obecnie wciąż grają rocka, jednak z dużo większą dawką muzyki ludowej) lub Vlatka Lozanoskiego (który w 2013 r. śpiewał w Malmo wraz z romską divą Esmą).

W kraju pojawiają się również głosy, by dać szansę młodemu pokoleniu. Coraz więcej nadawców stawia na artystów z Eurowizji Junior – również i Macedończycy mają takich brać pod uwagę. Mówi się, że na celowniku MRT są choćby Viktorija Loba (Eurowizja Junior 2003) czy Anja Veterova, obecnie tworząca pod pseudonimem ANNIA. Nie można też wykluczyć, że MRT da szansę odrzuconej przez Albańczyków Kanicie Sumie. W ostatnim Festivali i Këngës jej piosenka była jedną z faworytów do zwycięstwa, lecz Ankth nie weszło ostatecznie do finału. Może jednak jej angielska wersja znajdzie większe poparcie w Skopju?

Macedonia Północna a Eurowizja: Królowa Tamara

Macedonia Północna zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1998 roku (jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). W zeszłym roku reprezentowała ją Tamara Todevska, której piosenka Proud zajęła w finale 7. miejsce, jednocześnie wygrywając głosowanie jury. W przekazie na żywo z Tel Awiwu nie mogliśmy jednak tego zobaczyć – wobec błędnego głosowania białoruskich jurorów, wówczas głosowanie profesjonalistów wygrała Szwecja. Od listopada pojawiły się głosy, że w Rotterdamie nastąpi zadośćuczynienie wobec tej sytuacji, a Tamara wystąpi w ramach interval actu. Jednakże to nie Europejska Unia Nadawców (EBU) decyduje o tym, a nadawca holenderski. Sama Tamara również zdementowała te plotki, jednak jak pokazują ostatnie lata – wszystko jest możliwe.

Źródła: eurovoix.com, play.mrt.com.mk, twitter.com, youtube.com

1 KOMENTARZ