Eurowizja 2020 za pasem. Poznaliśmy nazwisko przedstawiciela Niderlandów. Reprezentantem gospodarzy będzie Jeangu Macrooy.

Informację o reprezentancie Niderlandów podała redakcja na oficjalnej stronie Konkursu Piosenki Eurowizji. Potwierdziły się tym samym plotki, które w ostatnim czasie podawały niderlandzkie media.

Przypomnijmy, że Jeangu Macrooy był jednym z wykonawców, którego nazwisko przewijało się wśród typowań internautów. Wszystko po tym jak jedna z krajowych rozgłośni radiowych ogłosiła, że imię lub nazwisko reprezentanta Niderlandów na Eurowizji 2020 zaczyna się na literę „J”.

Kto będzie reprezentował Holandię na Eurowizji? NPO Radio2 podaje wskazówki

Eurowizja 2020: kim jest Jeangu Macrooy?

Jeangu Macrooy urodził się w 1993 roku w Paramaribo, jednym z miast Surinamu. Gdy miał 13 lat, dostał od rodziców pierwszą gitarę, co skłoniło go do podjęcia kariery muzycznej. Zaczynał w amatorskim zespole, który założył z bratem-bliźniakiem, Xillianem.

W 2014 roku Jeangu Macrooy przeprowadził się do Niderlandów, gdzie stawiał pierwsze profesjonalne kroki muzyczne. Tam nawiązał współpracę z producentem i kompozytorem o pseudonimie Perquisite, który zaoferował mu kontrakt w swojej wytwórni Unexpected Records.

Jego debiutancki singiel Gold został wykorzystany w reklamie promującej popularny serial Gra o Tron. W 2017 roku światło dzienne ujrzał jego pierwszy album High On You, choć publiczności holenderskiej znany jest bardziej z musicalu Pasja, w którego wersji telewizyjnej stworzył postać Judasza. W lutym 2019 roku wydał swój drugi album Horizon. Został również nominowany jako najlepiej ubrany artysta przez magazyn Esquire.

Macrooy to czwarty artysta pochodzenia surinamskiego, który będzie reprezentował Holandię na Eurowizji. Przed nim udział w konkursie wzięli: Milly Scott (ESC 1966), Humphrey Campbell (ESC 1992) i Ruth Jacott (ESC 1993) – wszyscy w barwach Niderlandów. Najlepsze miejsce na Eurowizji zajęła ta ostatnia, szóste.

Kiedy poznamy utwór? 

Jak czytamy na stronie eurovision.tv, konkursowa piosenka Jeangu Macrooya zostanie opublikowana w późniejszym terminie.

Eurowizja 2020: gdzie? kiedy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. W 2019 roku Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem Fire of love (Pali się).

fot. AVROTROS