Amsterdam zrezygnował z kandydowania do miana organizatora Konkursu Piosenki Eurowizji 2020. Jest to kolejne miasto po Hadze i Bredzie, które zrezygnowało z udziału z wyścigu. 

Powodem rezygnacji Amsterdamu jest fakt, że Ziggo Dome – arena widowiskowa, która miała zostać zgłoszona do konkursu na gospodarza nie jest dostępna w trakcie Eurowizji.

Burmistrz Amsterdamu tak komentuje całą sprawę:

Przyglądając się wszystkim rezerwacjom obiektu, nie jest możliwe przeniesie poszczególnych wydarzeń na czas Eurowizji

Już wcześniej mówiło się o tym, że Amsterdam może nie być faworytem do organizacji Eurowizji. Amsterdam od lat boryka się z ogromną liczbą turystów odwiedzających miasto w ciagu całego roku. Władze miasta prowadzą nawet batalię z właścicielami użyczanych w ramach serwisu AirBnB lokali, którzy nagminnie przekraczają dopuszczalny okres, przez jaki mogą przyjmować turystów. Dodatkowo istnieje obawa, że organizacja tak wielkiego widowiska, jakim jest Eurowizja, może stanowić wyzwanie dla Amsterdamu.

Holandia: Euforia i przygotowania organizacji Eurowizji 2020. Gdzie odbędzie się konkurs?

Dodatkowo burmistrz miasta Femke Halsema, dość jasno zwracała uwagę, że Amsterdam nie planuje się bić zawzięcie z innymi holenderskimi miastami o organizację Konkursu Piosenki Eurowizji. Holenderska stolica będzie zaangażowana w inne wydarzenia międzynarodowe m.in. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Halsema dodawała wcześniej, że nie jest to nielogiczne, że Amsterdam powinien gościć Eurowizję, ale jednocześnie nie ma presji, aby stawać na drodze innych miast do ugoszczenia fanów muzyki z całej Europy (i świata).

10 lipca poznamy listę miast, które zgłosiły swoje kandydatury do organizacji Eurowizji 2020. Nadawcy NPO, NOS i AVROTROS planują ogłosić gospodarza Eurowizji już w sierpniu. Wcześniej w tym roku z konkursu na organizatora wycofały się Haga, Breda i Zwolle. Cały czas brane są pod uwagę: Rotterdam, Utrecht, Den Bosch, Arnhem i Maastricht.

Przypomnijmy, że Eurowizja 2020 odbędzie się w Holandii dzięki zwycięstwie utworu Arcade, którego wykonawcą i współautorem był Duncan Laurence.

Duncan Laurence zagra koncert w Warszawie!

Źródło: nu.nl 

 

2 KOMENTARZE