Eurowizja 2020: Conchita Wurst i Steven Gätjen poprowadzą "Free European Song Contest" fot. Raab TV / ProSieben

Eurowizja 2020 została odwołana z powodu epidemii koronawirusa. Niemcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom fanów i chcą zorganizować własną wersję konkursu, opartą na rywalizacji. Pomysłodawcy Free European Song Contest zapowiadają występy na żywo.

Anulowana Eurowizja 2020 zyskała kolejną alternatywę. Swój program polegający na wyborze najlepszej konkursowej piosenki z tego roku emitują Austriacy. Własne produkcje zastępujące konkurs przygotowują także Brytyjczycy, Finowie, Szwedzi, Norwegowie, czy Włosi. Najbardziej popularną inicjatywą pozostaje Eurovision: Europe Shine a Light. Format pokażą nadawcy z ponad 20 krajów, w tym Telewizja Polska, 16 maja o godz. 21:00, czyli w pierwotnym terminie emisji finału Eurowizji. Co ciekawe, transmisja zapowiadanego niemieckiego Free European Song Contest odbędzie się w tym samym terminie, co projekt pod egidą EBU.

Eurowizja 2020: Free European Song Contest

Początkowo Thomas Schreiber, przewodniczący niemieckiej delegacji eurowizyjnej, wraz ze Stefanem Raabem przedstawili EBU koncepcję alternatywnego konkursu. Zgodnie z nią uczestniczyłyby w nim wszystkie 41 kraje. W przeciwieństwie do innych pomysłów, niemiecki miał opierać się na wykonaniach na żywo. Pomysłodawcy zapewniali, że organizacja przedsięwzięcia odbyłaby się z zachowaniem zasad profilaktycznej opieki zdrowotnej. Do realizacji występów organizatorzy planowali użyć popularnych platform do wideokonferencji – Skype, Zoom lub Facetime. Inicjatywa została jednak odrzucona przez EBU, lecz pozostaje ciągle żywa. Stefan Raab wraz z nadawcą ProSieben planują pierwszą edycję Free European Song Contest w podobnej formule.

31 marca 2020 r. nadawca ProSieben na portalu Twitter zapowiedział organizację konkursu pod nazwą Free European Song Contest:

Jeden z inicjatorów idei Free European Song Contest i wieloletni szef niemieckiej delegacji oraz uczestnik Eurowizji 2000 i prowadzący Eurowizję 2011, Stefan Raab, wyjaśnia szczegóły swojego pomysłu.

Muzyka łączy ze sobą wiele osób, szczególnie w trudnych czasach. Specjalne wyzwania wymagają specjalnych rozwiązań. To moment na narodziny nowego formatu – Free European Song Contest. Tego wieczoru Europa będzie razem w wyjątkowy sposób.

Free European Song Contest – co wiemy?

W przeciwieństwie do innych formatów organizowanych przez nadawców, w tym najprawdopodobniej nie wezmą udziału uczestnicy Eurowizji 2020. Dokładną koncepcję poznamy niebawem. Wiemy jednak, że do rywalizacji staną obiecujący artyści z różnych krajów. Wystąpią oni na żywo ze studia w Kolonii. Pod koniec wieczoru widzowie przyznają punkty i w ten sposób wybiorą pierwszego zwycięzcę nowego konkursu, który produkuje Raab TV (Stefan Raab). Program poprowadzą Conchita Wurst (zwycięzca Eurowizji 2014) i Steven Gätjen.

Szef ProSieben, Daniel Rosemann, jest bardzo zadowolony z wyboru:

Conchita i Steven to właściwy wybór na wielki muzyczny koncert. Conchita zachwyciła miliony ludzi swoim występem na Eurowizji, który ostatecznie wygrała. Idealnie pasuje do tej roli, Nikt nie będzie lepszy. Z kolei Steven ma doświadczenie w prowadzeniu widowisk  na żywo na światowym poziomie.

Źródła: ProSieben.de; Dwdl.de; Twitter