Eurowizja 2020 w Niemczech, fot. Eurovision.de / DASDING

Eurowizja 2020 została odwołana z powodu epidemii koronawirusa. Niemcy mają jednak bogatą ofertę eurowizyjnych wydarzeń, która z rozmachem zapełni brak konkursu w maju. Czego spodziewać się po naszych zachodnich sąsiadach

Zgodnie z decyzję Europejskiej Unii Nadawców Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Nie oznacza to jednak, że fani Eurowizji będą się nudzić. Kilkunastu nadawców przygotowało programy mające zastąpić odwołany konkurs. Bogatą ofertą formatów zaskakują Niemcy!

Eurowizja 2020: które eurowizyjne programy warto obejrzeć? Zobacz harmonogram!

Eurovision Song Contest 2020: ESC Songcheck

Jak co roku, na kanale Eurovision Song Contest Deutschland eksperci i fani konkursu oceniają uczestników Eurowizji w odcinkach ESC Songcheck. Obok osobowości medialnych piosenki ocenia m.in. Jane Comerford z zespołu Texas Lightning, który bronił barw Niemiec na Eurowizji 2006. Dotąd pojawiło się już jedenaście epizodów ocen.

Od 5 do 8 maja o 20:00 na portalu Eurovision.de będzie można oglądać odcinki ESC Songcheck, podczas których widzowie będą mieli możliwość komentowania i oceniania w skali eurowizyjnej poszczególnych piosenek odwołanej Eurowizji. Prowadzący Alina Stiegler i Stefan Spiegel także skompletują swoją punktację. Głosy będą sumowane i na koniec każdego odcinka poznamy faworytów.

Eurowizja 2020: Alina Stiegler i Stefan Spiegel poprowadzą program ESC Songcheck, fot. Eurovision.de

World Wide Wohnzimmer – das ESC Halbfinale 2020

Dennis i Benni Wolter, prowadzący popularnego formatu World Wide Wohnzimmer, pomogą w pokazaniu niemieckiej publice uczestników Eurowizji 2020. 9 maja o 20:15 na głównym kanale niemieckiego nadawcy, stronie funk.net oraz kanale World Wide Wohnzimmer na YouTubie, wraz z eurowizyjnym komentatorem Peterem Urbanem przedstawią teledyski artystów wybranych na konkurs. Pojawią się też odpowiedniki pocztówek prezentowanych przed każdym występem.

Swoje głosy widzowie oddadzą za pomocą głosowania online lub klasycznego televotingu. Razem z panelem jurorskim, który wskazał Bena Dolica na niemieckiego reprezentanta w Rotterdamie, widzowie wybiorą dziesięć najlepszych piosenek, które zakwalifikują się do finału. Ten odbędzie się w Elbphilharmonie w Hamburgu. Nie będzie jednak możliwości zagłosowania na niemiecką piosenkę Violent Thing. 

Eurowizja 2020: Dennis i Benni Wolter są twórcami formatu World Wide Wohnzimmer, fot. DASDING

Eurowizja 2020: Free European Song Contest

W przeciwieństwie do innych formatów organizowanych przez nadawców, w tym najprawdopodobniej nie wezmą udziału uczestnicy Eurowizji 2020. Dokładną koncepcję poznać mamy niebawem, ale pomysł organizacji konkursu padł już ze strony Stefana Raaba kilka tygodni temu. Wiemy jednak, że do rywalizacji staną obiecujący artyści z różnych krajów. Wystąpią oni na żywo ze studia w Kolonii, a pod koniec wieczoru widzowie przyznają punkty i w ten sposób wybiorą zwycięzcę nowego konkursu. Ten wyprodukuje Raab TV (Stefan Raab – reprezentant Niemiec na Eurowizji 2000 i prowadzący konkursu w 2011 roku). Program poprowadzą Conchita Wurst (zwycięzca Eurowizji 2014) i Steven Gätjen. Transmisja w sobotę 16 maja o 20:15 w ProSieben.

Conchita Wurst i Steven Gätjen poprowadzą „Free European Song Contest” fot. Raab TV / ProSieben

Eurovision Song Contest 2020 – das deutsche Finale live aus der Elbphilharmonie

16 maja o 20:15 odbędzie się także kontynuacja oficjalnej alternatywy dla Eurowizji 2020. Barbara Schöneberger, wielokrotna prowadząca niemieckich preselekcji i prezenterka wyników głosowania Niemiec na Eurowizji, zaprezentuje dziesięciu finalistów wybranych tydzień wcześniej podczas World Wide Wohnzimmer. Konkursowe piosenki zobaczymy prawdopodobnie w formie występów na żywo. Gościnnie wystąpi też niedoszły reprezentant Niemiec, Ben Dolic, pokazując choreografię przygotowaną na występ w Rotterdamie.

Podczas transmisji, Peter Urban i Michael Schulte – reprezentant Niemiec w 2018 roku, pojawią się w roli komentatorów najpiękniejszych, najciekawszych i najbardziej wzruszających momentów z historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Schulte będzie też prawdopodobnie śpiewać na scenie.

Eurovision: Europe Shine A Light

O godzinie 22:00 Das Erste i Eurovision.de będą z kolei transmitować Eurovision: Europe Shine A Light. Oficjalny program Europejskiej Unii Nadawców skomentują również Peter Urban i Michael Schulte. Eurovision: Europe Shine A Light to inicjatywa holenderskich nadawców NPO, NOS i AVROTROS, która ma zastąpić Eurowizję 2020. Podczas programu emitowanego ze studia w Hilversum usłyszymy wszystkie 41 piosenek, które miały wziąć udział w konkursie. Oprócz tego czekają nas występy specjalne gwiazd konkursu. Wszyscy artyści wspólnie zaśpiewają zwycięski utwór z Eurowizji 1997 Love Shine A Light. Z kolei piosenkę Johnny’ego Logana What’s Another Year, z którą Irlandczyk wygrał Eurowizję 1980, zaśpiewają wspólnie fani Eurowizji, mający możliwość wysłania swojego coveru piosenki. Program poprowadzą gospodarze Eurowizji 2020: Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit oraz NikkieTutorials. 

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010

Nocą po transmisji Eurovision: Europe Shine A Light niemiecki nadawca pokaże finał 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo, który zwyciężyła Lena z piosenką Satellite. Było to drugie i jak dotąd ostatnie zwycięstwo Niemców. Transmisja ruszy około północy.

Źródła: Das Erste, ARD, NDR, Eurovision.de, DASDING, YouTube, Instagram

1 KOMENTARZ