Marte Stokstad, prowadząca Adresse Europa 2020, fot. Julia Marie Naglestad / NRK

Eurowizja 2020 będzie żywa także w Norwegii. Rusza Adresse Europa, czyli tradycyjny norweski panel eurowizyjny, emitowany nieprzerwanie od 2012 roku, który nosił wówczas inną nazwę – Adresse Baku. Dziennikarze, piosenkarze, kompozytorzy i fani konkursu ocenią eurowizyjne propozycje.

W tym roku odbędzie się już dziewiąta edycja programu, która z uwagi na to, że Eurowizja 2020 miała odbyć się w Holandii, powinna nosić nazwę Adresse Rotterdam. Jednak stacja NRK postanowiła zorganizować specjalną jego edycję – Adresse Europa.

Eurowizja 2020: co wiemy o Adresse Europa?

Przypomnimy sobie najbardziej niezapomniane chwile w 65-letniej historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Usłyszymy najlepsze piosenki, zobaczymy najbardziej spektakularne występy i najciekawsze kostiumy. Organizatorzy szykują dla widzów także nie zawsze znane ciekawostki dotyczące Eurowizji. Gospodarzem programu została po raz szósty Marte Stokstad. Prezenterka prowadziła go w latach 2012 oraz 2016-2019. Marte była także gospodynią Melodi Grand Prix w 2013 i 2014 roku.

Eurowizja 2020: kto weźmie udział w Adresse Europa? Gdzie oglądać?

Zgodnie z formułą programu najlepsze momenty Eurowizji oceni panel jurorów. Stacja NRK zaprosiła do współpracy dziennikarzy, muzyków oraz fanów konkursu. Udział w nim wezmą:

  • Per Sundnes – dziennikarz oraz prowadzącego autorski talk show. Miał już za sobą eurowizyjne doświadczenie – komentował konkurs w 2007 roku.
  • Ingeborg Heldal – redaktor naczelny KKmagazine. Zarówno Per oraz Ingeborg uczestniczą corocznie w panelu.
  • Bendik – muzyk
  • Jan Thomas – stylista.

Jak zwykle zaproszono także czterech oddanych fanów Eurowizji, którzy również będą mieć szansę podzielić się swoimi opiniami. W ubiegłym roku uczestników oceniała Ulrikke – niedoszła reprezentantka Norwegii w 2020 roku. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany już dzisiaj wieczorem w NRK1 o godzinie 21:20. Transmisja będzie dostępna na oficjalnej stronie NRK.

Wcześniej przedstawiciele norweskiego nadawcy zadeklarowali, że choć Eurowizja 2020 została odwołana, w przyszłym roku stacja ponownie wybierze reprezentanta za pomocą Melodi Grand Prix. Tegoroczna uczestniczka selekcji, Ulrikke, odmówiła przyznania automatycznego miejsca w finale przyszłorocznych zmagań. Poza Norwegią organizację krajowych selekcji potwierdzili Duńczycy, Estończycy, Finowie, Islandczycy i Szwedzi.

Źródło: nrk.no, eurovoix.com