Eurowizja 2020: ogłoszenie miejsca Polski w półfinale konkursu, fot. eurovision.tv

Europejska Unia Nadawców nie powiedziała ostatniego słowa! Eurowizja 2020 nie odbędzie się w formie dużego stacjonarnego wydarzenia, lecz pojawi się w internecie. 12 i 14 maja odbędą się półfinały konkursu z udziałem 41 państw, tak jak planowano jeszcze na początku marca. Jest jednak jedna znacząca różnica.

18 marca Europejska Unia Nadawców poinformowała o tym, że Eurowizja 2020 nie odbędzie się. Kilka dni później artyści dowiedzieli się, że zgodnie z regulaminem konkursu ich piosenki nie będą mogły wybrzmieć podczas kolejnej edycji w 2021 roku. Część nadawców podjęła inicjatywę zorganizowania alternatyw dla Eurowizji. W specjalnych programach mamy usłyszeć wszystkie utwory wybrane na Eurowizję 2020. Sztandarowym formatem jest Eurovision: Europe Shine A Light, przygotowywany przez holenderskich nadawców przy wsparciu EBU. Dziś ujawniono szczegóły kolejnego przedsięwzięcia

Eurowizja 2020: co wiemy?

Zgodnie z komunikatem Europejskiej Unii Nadawców już 12 i 14 maja o godz. 21:00 zobaczymy format Eurovision Song Celebration. Będą to koncerty, w których wystąpią artyści wraz ze swoimi piosenkami, reprezentujący 41 państw, zgodnie z losowaniem przeprowadzonym pod koniec stycznia. Dodatkowo we wtorek, 12 maja, zaprezentują się wokaliści z Holandii, Niemiec i Włoch. 14 maja swoje kompozycje pokażą Francuzi, Hiszpanie i Brytyjczycy. W stawce drugiego „półfinału” będzie także polska propozycja. Utwór Empires zaśpiewa Alicja Szemplińska, zwyciężczyni formatu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020.

Choć EBU zapewnia nas, że format będzie kopią półfinałów Eurowizji 2020, nie będzie miał on formy rywalizacji. Tym samym nie dowiemy się, które kraje wystąpiłyby w wielkim finale. Nie poznamy faworytów jurorów i telewidzów. Zobaczymy jednak wszystkie występy zgodne z konceptami scenicznymi przygotowanymi przez producentów. Oba koncerty obejrzymy na kanale Eurovision.tv na YouTubie.

Eurowizja 2020: jak możesz wziąć udział?

Organizatorzy chcą zaprosić do wspólnego świętowania nie tylko wszystkich artystów, ale i fanów konkursu. Chcą im oddać głos podczas recapów, czyli podsumowań. To tradycyjny element każdej Eurowizji, kiedy to po zakończeniu części konkursowej wyświetlane są fragmenty wszystkich występów. Tym razem EBU idzie o krok dalej. Chce, by Eurowizja 2020 była wyjątkowa, dlatego zachęca fanów konkursu do nagrania wideo, w którym pokażą, jak bawią się w rytm swoich ulubionych piosenek z Eurowizji 2020. Te następnie zostaną zmontowane w jeden recap.

Jedyne co trzeba zrobić, to nagrać 20-sekundowy klip, podczas którego tańczysz i bawisz się do fragmentu wybranego utworu. Film powinien zostać nagrany w poziomie, w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli i formacie .mov lub .mp4. Wszystkie materiały należy wysłać do 5 maja. 

Eurowizja 2020: sprawdź inne alternatywy

Eurovision Song Celebration oraz Eurovision: Europe Shine A Light to nie jedyne propozycje, które czekają na fanów w maju. Swoje formaty oparte na ocenie piosenek przez jurorów i telewidzów przygotowują m.in. Islandczycy czy Szwedzi. Na ten moment 12 krajów ogłosiło swoje eurowizyjne programy. W ostatnim czasie do tego grona Szwajcarzy, Belgowie i Francuzi. Ci pierwsi wyemitują 16 maja Die Schweiz am ESC – Dramen, Siege, Emotionen, podczas którego zobaczymy najciekawsze momenty związane z udziałem Szwajcarii w konkursie. Belgijski nadawca nadający w języku francuskim, RTBF, przygotowuje format, którego celem jest wybór najlepszego występu z Eurowizji wszech czasów.  Z kolei we Francji przybliżona zostanie historia konkursu.

Zobacz harmonogram wszystkich programów eurowizyjnych!

Inną alternatywą jest OGAE Eurovision Fan Contest. Krajowe oddziały Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji wybiorą swoich faworytów. Ich opinie uzupełnią głosy internatów. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy do 3 maja zarejestrować się na stronie konkursu. 

1 KOMENTARZ