Eurowizja 2020 została odwołana z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Taką informację podała w środę po południu Europejska Unia Nadawców. Organizacja od 64 lat zarządzająca Konkursem Piosenki Eurowizji udzieliła odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z obecną sytuacją.
Eurowizja 2020: oficjalny komunikat EBU
Z głębokim żalem zawiadamiamy o odwołaniu Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. W ciągu ostatnich kilku tygodni rozważaliśmy wiele scenariuszy, które pozwoliłby zorganizować konkurs w planowanym terminie, zawiadamiają władze Europejskiej Unii Nadawców.
Dodają, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie i podjętymi restrykcjami państw oraz krajowych nadawców, Eurowizja nie może odbyć w maju. W oświadczeniu EBU zadeklarowała, że prowadzi rozmowy z władzami Rotterdamu i holenderskimi nadawcami w celu zorganizowania konkursu w tym mieście w 2021 roku.
Jesteśmy dumni z tego, że Konkurs Piosenki Eurowizji jednoczy widownię każdego roku bez przerwy od 64 lat. Tak jak miliony na całym świecie, tak i my jesteśmy zasmuceni z powodu konieczności odwołania Eurowizji, napisali włodarze EBU.
Eurowizja 2020: EBU odpowiada na pytania
W celu uniknięcia dezinformacji oraz chcąc prezentować tylko rzetelne i sprawdzone informacje, prezentujemy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi opublikowanych na oficjalnej stronie Konkursu Piosenki Eurowizji.
Ustaw nakładkę na Facebooku wyrażającą smutek z powodu odwołania Eurowizji 2020!
Dlaczego Eurowizja 2020 nie została przełożona na inny termin?
Obecna sytuacja w całej Europie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest trudna do przewidzenia w najbliższych miesiącach. Na tym etapie nie moglibyśmy zapewnić organizacji tak dużego przedsięwzięcia z udziałem wielu grup interesu w późniejszym terminie. Dodatkowo przesunięcie konkursu oznaczałoby mniej czasu na jego zorganizowanie dla kolejnego zwycięskiego nadawcy.
Czy konkurs nie mógłby się odbyć bez udziału publiczności?
Uważnie śledziliśmy komunikaty władz o zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Holenderskie restrykcje zakazujące organizowania wydarzeń masowych oraz międzynarodowe ograniczenia podróży oznaczają, że zorganizowanie imprezy, nawet bez publiczności, byłoby obecnie niemożliwe.
Czemu Eurowizja 2020 nie może zostać zorganizowana zdalnie?
Tradycją Konkursu Piosenki Eurowizji jest wspólne celebrowanie wydarzenia przez krajowe delegacje, artystów i fanów w jednym miejscu. Naczelną zasadą jest zapewnienie równej platformy dla wszystkich artystów do konkurowania razem na tej samej scenie. Uznaliśmy, że w ekstremalnych okolicznościach, z którymi mamy do czynienia w tym roku, organizowanie Konkursu Piosenki Eurowizji w inny sposób nie byłoby zgodne z naszymi wartościami. Unikalny format Eurowizji jako międzynarodowego wydarzenia na żywo oznacza, że nie można znaleźć żadnej realnej alternatywy. Dlatego nie mamy innego wyjścia, jak anulować widowisko.
Czy wybrani artyści będą mogli wystąpić ze swoimi piosenkami w 2021 roku?
To zagadnienie będzie przedmiotem dyskusji Grupy Referencyjnej EBU z nadawcami publicznymi biorącymi udział w konkursie. Stosowny komunikat zostanie wydany niebawem.
Co zrobić, gdy posiadam bilet na Eurowizję 2020?
Wszelkie informacje dotyczące kwestii biletów opublikujemy najszybciej jak to tylko możliwe. Wśród rozważanych propozycji rozwiązania sytuacji jest zwrot kosztów za bilety lub przeniesienie ich ważności na 2021 rok.
Czy mogę uzyskać zwrot za bilety na Eurowizję 2020 już teraz?
Na ten moment pracujemy nad przygotowaniem możliwości dotyczących zwrotu lub wykorzystania kupionych biletów. Więcej informacji pojawi się na stronie songfestival.nl.
Co z moimi biletami, jeśli dokonano zakupu za pośrednictwem Ticketswap, AVROTROS lub w ramach pakietów OGAE?
W takich przypadkach obowiązują te same zasady, co przy zakupie biletów przez stronę songfestival.nl. Każda osoba, która dokonała zakupu, otrzyma niebawem informację mailową na adres e-mail podany przy rejestracji, co może zrobić z biletami na Eurowizję 2020.
Czy znany są termin i miejsce Eurowizji 2021?
EBU, NPO, NOS, AVROTROS i miasto Rotterdam kontynuują rozmowy na temat organizacji Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Jest za wcześnie, by dyskutować o szczegółach.
Eurowizja 2020: co wiemy?
65. Konkurs Piosenki Eurowizji miał odbyć się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Prowadzącymi Eurowizję zostali ogłoszeni Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie zadeklarowało udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy wróciły Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.