Europejska Unia Nadawców ogłosiła dzisiejszym popołudniem, że Eurowizja 2020 w Rotterdamie nie odbędzie się. Anulacja tegorocznej edycji związana jest z pandemią wirusa COVID-19 na świecie. Co na ten temat sądzą nasi redaktorzy?

Po raz pierwszy od początku istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji, czyli 1956 roku, nie odbędzie się on. Członkowie redakcji portalu eurowizja.org omówili decyzję EBU. Rozważaniom poddali m.in. plusy, minusy oraz konsekwencje przesunięcia 65. edycji Eurowizji na 2021 rok.

Eurowizja 2020: wyróżnienie dla kraju organizatora

Redaktorzy omówili inne opcje, które według doniesień różnych źródeł rozważali członkowie Europejskiej Unii Nadawców. Jedna z nich to nagranie każdego z występów w danym kraju uczestniczącym w Eurowizji 2020. To zaprzeczenie idei a przecież jest to ogromne wyróżnienie dla kraju organizującego widowisko i nie każdy kraj posiada takie same możliwości. Inną opcją mogłoby być przesunięcie konkursu, ale jak podkreślono bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Eurowizja 2020: dostaniemy gratkę od EBU

Redaktorzy omawiają również kwestię wykorzystania piosenek wybranych i przygotowanych na 2020 rok. Przypomnijmy, że według obecnego regulaminu nie mogą one być ponownie wykorzystane. Konsekwencją wykorzystania utworów z tego roku byłoby wymazanie sezonu selekcyjnego w 2021 roku. Nie wchodzi też w grę pozostawienie nadawcom i artystom wyboru: czy chcą stworzyć nowy utwór, czy wykorzystać ten wcześniej przygotowany. Stworzyłoby to sytuację, w której kraje nie miałyby równych szans. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie przez Europejską Unię nadawców specjalnego koncertu z użyciem wybranych kompozycji jak koncerty jubileuszowe jednak bez elementu rywalizacji. Każdy redaktor podkreślił, że artyści powinni być ponownie poproszeni o reprezentowanie danego państwa.

Eurowizja 2021: co wiemy?

W związku z anulacją Eurowizji 2020 to przyszłoroczny konkurs będzie 65. edycją. Nie podano jeszcze czy zostaną zachowane logo, slogan, scena oraz prowadzący. Trwają rozmowy nad tym czy Rotterdam będzie ponownie miastem-gospodarzem. W tegorocznym konkursie wystąpić miało 41 krajów. Wiemy, że telewizje m.in. z Chorwacji, Malty i Ukrainy potwierdziły, że nie zmieniają reprezentantów. Nadal nie znamy stanowiska Telewizji Polskiej na temat udziału Alicji Szemplińskiej w Eurowizji 2021.

Źródło: własne, EBU; Foto: Eurowizja.org;