Eurowizja 2020 została odwołana. Co z uczestnikami i organizacją konkursu w 2021 roku? (fot. ANP)

Europejska Unia Nadawców odwołała Konkurs Piosenki Eurowizji 2020. Co dalej z uczestnikami, którzy mieli pojawić się już w maju na scenie w Rotterdamie?

Eurowizja 2020: konkurs odwołany! Mamy decyzję organizatorów!

Sytuacja jest na tyle gorąca, że nie ma jasnej odpowiedzi co do tego czy w 2021 zobaczymy tych samych uczestników, a może zupełnie innych artystów. Wśród znaków zapytania pojawia się też kwestia tego czy uczestnicy wykonają te same piosenki. Choć w tym drugim przypadku sprawę utrudnia regulamin Eurowizji określający premierę konkursowych piosenek.

Eurowizja 2020 odwołana: którzy uczestnicy pojawią się w stawce kolejnego konkursu?

Niektórzy nadawcy bardzo szybko zareagowali na zaistniałą sytuację deklarując, że ich przedstawiciele pojawią się na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2021 roku. Wśród krajów, które oficjalnie zdecydowały się już potwierdzić swoich wykonawców są:

  • Hiszpania (Blas Cantó)
  • Chorwacja (Damir Kedžo)
  • Holandia (Jeangu Macrooy)
  • Ukraina (Go_A)
  • Grecja (Stefania)
  • Malta (Destiny Chukunyere)

Ponowne zainteresowanie udziałem wyrazili także: Victoria z Bułgarii, Hooverphonic z Belgii oraz Lesley Roy z Irlandii. Takie same nadzieje wyraził Gjon’s Tears ze Szwajcarii. Natomiast rumuński nadawca głosił, że zamierza utrzymać w całości lub w części tegoroczny projekt. Można z tego wywnioskować, że zobaczymy Roxen na Eurowizji w 2021.

Eurowizja 2020 odwołana: kraje, które stawiają na preselekcje w 2021

Do tej pory dwa kraje potwierdziły, że planują przeprowadzenie preselekcji do Eurowizji w 2021 roku. Szef szwedzkiej delegacji – Christer Björkman potwierdził, że telewizja SVT zorganizuje ponownie Melodifestivalen. Tym samym The Mamas nie będą automatycznymi uczestniczkami konkursu w 2021 roku.

W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele estońskiej telewizji ETV. Telewizja nie zamierza rezygnować z organizacji formatu Eesti Laul. Producent selekcji – Tomi Rahula zapowiedział, że wybrany pod koniec lutego Uku Suviste może otrzymać automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul 2021. Artysta przyjął to zaproszenie Innym tonie wypowiedziała się Samanta Tīna, która nie zamierza walczyć o udział w Eurowizji jeśli zostaną ponownie zorganizowane selekcje na Łotwie.

Można się spodziewać, że preselekcje zorganizują również nadawcy z Norwegii, Danii, Finlandii, Włoch oraz Litwy.

Eurowizja 2020 odwołana: kto będzie gospodarzem w 2021 roku?

Według informacji Europejskiej Unii Nadawców, trwają obecnie rozmowy z nadawcami NPO, NOS, AVROTROS i miastem Rotterdam na temat organizacji Eurowizji w 2021 roku. Jest za wcześnie jednak aby dyskutować o szczegółach.

Eurowizja 2020 odwołana: EBU odpowiada na pytania fanów

Zainteresowanie organizacją konkursu potwierdził burmistrz Rotterdamu – Ahmed Aboutaleb. Aboutaleb zaznacza, że na ponowną organizację Eurowizji Holandia czekała aż 44 lata i dlatego Rotterdam zasługuje na przygotowanie tego wydarzenia. Swoją gotowość w tej materii wyraziła równie sama arena Ahoy. Warto jednak podkreślić, że anulowanie konkursu wygenerowało dodatkowe koszty. W związku z tym miasto zwróciło się do holenderskiego rządu o fundusze w wysokości 6,7 miliona euro.

https://www.instagram.com/p/B94eZGJADS3/

Źródło: własne, ETV, SVT, RTVE, ERT, SPB, HRT, AD.nl

1 KOMENTARZ