W ostatnim tygodniu poznaliśmy m.in. reprezentantów Malty, Australii, Włoch i Łotwy.

Za nami kolejny intensywny tydzień preselekcji oraz ogłoszeń reprezentantów. Co się działo w ostatnim czasie w świecie Eurowizji? 

Eurowizja 2020: wygrywa Sanremo we Włoszech

W pierwszej trójce znaleźli się Francesco Gabbani oraz Diodato, Pinguini Tattici Nucleari. Ostatecznie wygrał Diodato z utworem Fai rumore.

Włochy: Diodato wygrywa Sanremo i jedzie na Eurowizję!

https://www.instagram.com/p/B8U_AqRpmdg/

Eurowizja 2020: Destiny z Malty

Drugą edycję X Factor Malta wygrała Destiny, która ma na koncie zwycięstwo w Eurowizji Junior 2015. Piosenkę na konkurs zapewne poznamy w marcu lecz nabór zgłoszeń dla kompozytorów telewizja TVM otworzyła kilka tygodni temu.

Malta: Eurowizja w Rottedamie przeznaczeniem Destiny!

Eurowizja 2020: Samanta Tīna z Łotwy

Szóstą edycję łotewskich preselekcji Supernova wygrała Samanta Tīna z piosenką Still Breathing. Współautorką tej propozycji jest Aminata Savadogo (ESC 2015). Drugie miejsce zajęła Katrīna Dimanta z piosenką Heart beat, a na trzecim miejscu znalazła się ANNNA z propozycją Polyester.

Łotwa: weteranka Samanta Tīna jedzie na Eurowizję 2020!

Eurowizja 2020: Montaigne z Australii 


W sobotę rano odbyły się australijskie selekcje Australia Decides. Ostatecznie wygrała je piosenka Don’t break me w wykonaniu Montaigne. Wokalistka wygrała głosowanie jury oraz zajęła 2. miejsce w klasyfikacji widzów.

Eurowizja 2020: Australia wysyła Montaigne

Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska w finale Szansy na Sukces

Do finału Szansy na Sukces awansowała Alicja Szemplińska, która w odcinku poświęconym piosenkom eurowizyjnym wykonała To nie ja z repertuaru Edyty Górniak. Wyróżnienia otrzymały Paulina Czapla oraz Weronika Curyło.

Eurowizyjna „Szansa na sukces” – znamy drugą finalistkę!

Eurowizja 2020: preselekcje w grze 

  • Ukraina

Półfinał wygrał zespół KRUTЬ z propozycją 99. W finale zobaczymy również Go_A z Sołowiej oraz Jerry Heil z piosenką #Vegan.

  • Norwegia

Liza Vassilieva z piosenką I Am Gay dopełniła skład finałowy Melodi Grand Prix 2020. Finał odbędzie się za tydzień w Trondheim.

  • Szwecja

Do finału Melodifestivalen awansowały Anna Bergendahl z Kingdom Come oraz Dotter z piosenką Bulletproof. W etapie drugiej szansy zobaczymy Paula Reya z Taking in my sleep i Mendez & Alvaro Estrella z Vamos Amigos.

  • Litwa

Znamy już stawkę finałową preselekcji Pabandom iš naujo!. Monique (Make me human), Monika Marija (If I leave), Meandi (DRIP) i The Backs (Fully) dopełniają skład finału na Litwie.

  • Islandia

Do finału Söngvakeppnin awansowała grupa DIMMA z propozycją Almyrkvi oraz duet Isold i Helga z Klukkan tifar.

Eurowizja 2020: nowi uczestnicy

Grecki nadawca oficjalnie zaprezentował Stefanię jako swoją reprezentantkę. Jej piosenka nosi tytuł Supergirl. Utwór przygotowali Dimitris Kontopoulos, kolektyw ARCADE, a słowa napisała Sharon Vaughn.

OFICJALNIE: Stefania Liberakakis w barwach Grecji!

https://www.instagram.com/p/B8HeipSp4Nb/

Do grona uczestników Eurowizji w Rotterdamie dołączy też zwyciężczyni izraelskiego widowiska The Rising StarEden Alene. Wybór piosenki dla wokalistki będzie miał miejsce 3 marca.

Izrael: Eden Alene na Eurowizję 2020!

https://www.instagram.com/p/B8KQxjgHunb/

Poznaliśmy również wyniki preselekcji ESCZ 2020. W Rotterdamie zobaczymy Benny’ego Cristo, który wykona utwór Kemama.

Benny Cristo reprezentantem Czech

https://www.instagram.com/p/B8HTXfZnWdM/

Eurowizja 2020: znamy kolejne piosenki selekcyjne 

W tym tygodniu poznaliśmy piosenki z preselekcji w Serbii i Armenii. Serbska Beovizja 2020 będzie się składać z dwóch półfinałów i finału. Reprezentanta poznamy 1 marca.

Beovizija 2020: znamy piosenki uczestników serbskich selekcji

Ormiański nadawca ARM TV opublikował piosenki artystów, którzy powalczą w selekcjach Depi Evratesil. Finał dobędzie się już w przyszłą sobotę. 15 lutego.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.