Foto: NPO/AVROTROS/NOS

Europejska Unia Nadawców i holenderska sieć nadawców publicznych NOS opublikowały projekt sceny Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. W przyszłym roku dominować będzie minimalizm i prostota.

Projekt sceny jest inspirowany tegorocznym hasłem Open Up oraz holenderskim nizinnym krajobrazem. Co ważne, po roku przerwy green room, czyli przestrzeń w której artyści oczekują na wyniki wraca do areny.

Open Up. Znamy hasło Eurowizji 2020!

Eurowizja 2020: krajobraz Holandii inspiracją dla projektu sceny

Po raz kolejny autorem zwycięskiego projektu jest Florian Wieder. Jak tłumaczy celem sceny jest zachowanie jedności pomiędzy trzema dominującymi aspektami holenderskiego krajobrazu: niebem, morzem i ziemią. Linia horyzontu łączy te trzy elementy i stanowi okno, które otwiera się na świat Eurowizji. Natomiast inspiracją dla platformy sceny są kanały i mosty, które łączą ziemię i akweny wodne w Holandii. Zdaniem Wiedera ten układ sceny umożliwi artystom zbliżenie się do widowni. W tym samym celu green room wraca do areny.

Eurowizja 2020: scena a przesłanie konkursu w Rotterdamie

Zdaniem Sietse Bakkera, producenta wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 ten projekt idealnie wpasowuje się w historię jaką producenci chcą opowiedzieć poprzez przyszłoroczne widowisko.

Ten design jest jednocześnie innowatorski oraz skromny i funkcjonalny. Umożliwia on stworzenie zupełnie różnych obrazów dla każdego z 41 uczestniczących krajów oraz poszczególnych sekwencji konkursu. Zaprezentujemy innowacyjny design sceniczny, którego rozmach zawiera się w prostocie, ale jednocześnie jest pełen niespodzianek.

Eurowizja 2020: Florian Wieder – weteran eurowizyjnych projektów

Eurowizja 2019. Florian Wieder zaprojektuje scenę w Tel Awiwie!

To jest trzeci projekt z rzędu projekt sceny eurowizyjnej, której autorem jest Florian Wieder. Bakker zaznacza, że widać w projektach niemieckiego designera spójność, ale też podążanie za obowiązującymi trendami. Sam Wider dodaje:

Byłem zainspirowany unikatowymi elementami holenderskiego designu. Na tej podstawie chciałem stworzyć niekonwencjonalny, minimalistyczny i nowoczesny projekt dla przyszłorocznego widowiska. Jestem bardzo zadowolony, że holenderski nadawca jest otwarty i entuzjastycznie przyjął mój projekt. To jest mój nowy rozdział w projektowaniu sceny, który miałem w głowie od dłuższego czasu.

Wieder ma doświadczenie przy pracach nad wieloma wydarzeniami telewizyjnymi takimi jak nagrody MTV czy Emmy oraz wieloma dobrze znanymi międzynarodowymi produkcjami.

Eurowizja 2020: gdzie i kiedy?

Eurowizja 2020 odbędzie się 12, 14 oraz 16 maja 2020 w Ahoy Arena w holenderskim Rotterdamie. Organizatorem przyszłorocznego wydarzenia są stacje telewizyjne AVROTROS, NOS (Nederlandse Omroep Stichting) oraz NPO (Nederlandse Publieke Omroep) we współpracy z EBU (Europejską Unią Nadawców). W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

 

Źródło: EBU

41 KOMENTARZE