Fot. Paul Barendregt

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w maju 2020 roku. Po miesiącach spekulacji medialnych Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziła miasto-gospodarza przyszłorocznego widowiska oraz kiedy odbędzie się Eurowizja 2020.

Jak podała EBU oraz holenderski nadawca NPO (Nederlandse Publieke Omroep), Eurowizja 2020 odbędzie się w Rotterdamie. To jedno z największych miast Holandii, które w przetargu na organizację konkursu ostatecznie pokonało Maastricht. Rotterdam zaprezentował najlepszą ofertę głównemu organizatorowi Eurowizji (Więcej).

12 i 14 maja odbędą się półfinały, a 16 maja będzie miał miejsce wielki finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2020.

Ogłoszenie miasta-gospodarza odbyło się poprzez oficjalne kanały eurowizyjne, w tym stronę eurovision.tv. Wiadomość podano także w programie nadawcy NPO w południowym wydaniu programu informacyjnego.

Eurowizja 2020: gdzie?

Konkurs odbędzie się w Ahoy Rotterdam. Arena pomieści 16 500 fanów Eurowizji. Obiekt gościł już Eurowizję Junior w 2007 roku, kiedy reprezentantkami gospodarzy była formacja OG3NE (ESC 2017), zaś w barwach Serbii występowała tegoroczna reprezentantka swojego kraju w Tel Awiwie, Nevena Božović. Ponadto arena była miejscem koncertów takich artystów, jak Enrique IglesiasAdam Lambert z zespołem Queen czy Britney Spears. Trzy lata temu odbyło się tu również rozdanie nagród MTV EMA’s.

Zgodnie z ogłoszeniem producentów, Rotterdam przedstawił najbardziej kompleksową ofertę dotyczącą lokalizacji, kwestii finansowych i technicznych.

Eurowizja W PIGUŁCE: Rotterdam vs Maastricht

Rotterdam od samego początku był traktowany jako faworyt do organizacji Eurowizji w Holandii. Jednak Jon Ola Sand z ramienia EBU zwracał uwagę, że włodarze Maastricht również przedstawili imponującą propozycję.

Producent Sietse Bakker zauważa, że:

Z Rotterdamem jako gospodarzem konkursu jesteśmy w stanie przedstawić określoną historię. Z tego względu zdecydowaliśmy się wskazać arenę Rotterdam Ahoy jako miejsce przyszłorocznych zmagań, które będzie śledzić ponad 180 milionów widzów.

Natomiast Shula Rijxman – dyrektor generalna sieci holenderskich nadawców publicznych NPO – twierdzi, że zgodnie z planem w świętowanie Eurowizji w Holandii będzie włączony cały kraj. Rijxman zwraca uwagę, że kreatywny i przedsiębiorczy aspekt Rotterdamu świetnie wpisuje się w charakter konkursu. W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Maastricht, który ma nadzieję, że Holandia zaprezentuje się jak najlepiej jako gospodarz przyszłorocznej Eurowizji.

 

Miasto – port – Rotterdam

Rotterdam to miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2011 roku liczyło ponad 610 tysięcy mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.  Miasto posiada  Międzynarodowy Port Lotniczy i Międzynarodowy Port Morski. Metro w Rotterdamie obsługuje pięć lokalnych linii, w tym jedną do Hagi. Rotterdam posiada 36 linii autobusowych o długości 432,7 kilometra i 9 linii tramwajowych o długości 93,4 kilometra. W odległości około 100 km znajdują się lotniska takich miast jak Amsterdam czy Eindhoven.

Realizatorzy Eurowizji 2020

  • Reżyseria: Marnix Kaart, Marc Pos
  • Producent: Jon Ola Sand
  • Producent wykonawczy: Sietse Bakker, Inge van de Weerd
  • Oficjalny nadawca: AVROTROS, NOS (Nederlandse Omroep Stichting) oraz NPO (Nederlandse Publieke Omroep)

źródło: NPO, EBU, rotterdam.nl

73 KOMENTARZE

  1. […] Jak podała EBU na konferencji prasowej, powodem dla którego został wybrany Rotterdam, a nie Maast…. Decyzja została podjęta dopiero w ostatnich dniach, i nie była ona łatwa. Obie lokalizacje miały sporo do zaoferowania, a na organizację Eurowizji 2020 w Rotterdamie miały wpływ detale. Burmistrz Maastricht wyraził oczywiście swój smutek z powodu przegranej, jednak zapowiedział wsparcie i pogratulował władzom zwycięskiego miasta. […]