Roxen będzie reprezentować Rumunię na Eurowizji 2020. (fot. TVR)

Poznaliśmy decyzję telewizji TVR dotyczącą reprezentanta Rumunii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Na konkursowej scenie stanie Roxen. Kim jest nowo wybrana uczestniczka Eurowizji 2020? Szczegóły poniżej. 

Tegoroczny sposób wyboru Rumunii był owiany tajemnicą. Przez dłuższy czas wszystko wskazywało, że nadawca TVR po raz kolejny wybierze reprezentanta za pomocą telewizyjnego formatu Selecția Națională. Burmistrz położonego 100 km od stolicy Buzău deklarował, że to w programie poznamy artystę, który pojedzie do Rotterdamu.

Rumunia: Selecția Națională ponownie poza stolicą

Pod koniec stycznia rumuńska telewizja TVR niespodziewanie poinformowała o zmianie sposobu wyboru swojego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. Na taką decyzję miały wpływ przede wszystkim niezbyt zadowalające wyniki Rumunii w dwóch ostatnich edycjach Konkursu. Miłośnicy formatu Selecția Națională mogą czuć się zawiedzeni, bowiem zostanie on zastąpiony zupełnie nową formułą.

Rumunia na Eurowizji 2020: wybór wewnętrzny

Spośród chętnych przedstawicieli rumuńskiego rynku muzycznego, specjalna komisja wybierze jednego artystę, któremu powierzy się rolę reprezentowania Rumunii na tegorocznej Eurowizji. W tym celu nadawca nawiązał współpracę z jedną z największych wytwórni na tamtejszym rynku muzycznym – Global Records. Następnym krokiem jest organizacja obozu muzycznego, podczas którego najpopularniejsi, rumuńscy kompozytorzy napiszą utwór dla nowego reprezentanta. Dopasują go specjalnie do stylu, możliwości wokalnych oraz osobowości artysty. Najlepsze pięć kompozycji, wybranych przez komisję złożoną z kompozytorów, producentów i dyrektorów programów muzycznych, publiczność pozna już 21 lutego. Podczas publicznego finału preselekcji, który odbędzie się 1 marca, widzowie wybiorą tę, ich zdaniem, najlepszą.

Rumunia: kto będzie następcą Ester Peony?

Przed chwilą w specjalnym programie eurowizyjnym emitowanym w TVR1 dowiedzieliśmy się, że nową reprezentantką Rumunii została ROXEN.

Naprawdę nazywa się Larisa Giurgiu. Pochodzi z miejscowości Cluj-Napoca. Po raz pierwszy świat usłyszał o niej przy okazji współpracy z producentem Sickotoy. Ich wspólny singiel You don’t love me ma na chwilę obecną prawie 4,5 miliona wyświetleń w serwisie YouTube. Ponadto zdobył również popularność w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, oraz samej Rumunii. Jej solowy singiel Ce-ti canta dragostea dotarł do 32 miejsca na największej liście przebojów w kraju.

Rumunia a Eurowizja: historia

Śladami preselekcji: muzyczna różnorodność rumuńskiej Selecția Națională

Rumunia swoją pierwszą próbę uczestnictwa w konkursie podjęła w 1993 roku, kiedy Dida Drăgan wzięła udział w Kvalifikacij za Millstreet. Jednak za pierwszego reprezentanta kraju uważa się Dana Bittmana, który w Dublinie (1994) wykonał utwór Dincolo de nori. Do tej pory Rumunia dwukrotnie znalazła się na podium, a to za sprawą Luminițy Anghel (2005) oraz Pauli Seling i Oviego (2010). Ostatnie dwa starty niestety popsuły dobrą passę nieprzerwanych awansów do finału Eurowizji.

 

Źródło: esc-plus.com, wikipedia.org, prywatne
Foto: esc-plus.com