Roxen, Cezar Guna & Diana V to pretendenci do wyjazdu na Eurowizję 2020. Nazwisko poznamy jutro

Rumuński nadawca podał nazwiska trójki artystów, z których jeden zostanie wybrany na reprezentanta Rumunii w Eurowizji 2020. Kto pojedzie do Rotterdamu? 

Tegoroczny sposób wyboru Rumunii przez długi czas był owiany tajemnicą. Przez dłuższy czas wszystko wskazywało, że nadawca TVR po raz kolejny wskaże swojego reprezentanta za pomocą tradycyjnego formatu – Selecția Națională. Burmistrz położonego 100 km od stolicy – Buzău  deklarował, że to właśnie tam poznamy artystę, który pojedzie do Rotterdamu.

Rumunia: Selecția Națională ponownie poza stolicą

Jakiś czas temu rumuńska telewizja TVR niespodziewanie poinformowała o zmianie sposobu wyboru swojego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. Na taką decyzję miały wpływ przede wszystkim niezbyt zadowalające wyniki Rumunii w dwóch ostatnich edycjach Konkursu. Miłośnicy formatu Selecția Națională mogą czuć się zawiedzeni, bowiem zostanie on zastąpiony zupełnie nową formułą.

Rumunia na Eurowizji 2020: nowy format wyboru reprezentanta

Nadawca podjął współpracę z jedną z największych wytwórni muzycznych w kraju – Global Records. Spośród gwiazd w niej zrzeszonych specjalna komisja miała wybrać jednego artystę, któremu zostanie powierzona rola reprezentowania Rumunii na tegorocznej Eurowizji.

Następnym krokiem będzie organizacja obozu muzycznego, podczas którego najpopularniejsi, rumuńscy kompozytorzy napiszą utwór dla nowego reprezentanta, specjalnie dopasowany do jego stylu, możliwości wokalnych i osobowości. Najlepsze pięć kompozycji, wybranych przez komisję złożoną z kompozytorów, producentów i dyrektorów programów muzycznych, zostanie zaprezentowane 21 lutego i podczas, już publicznego finału preselekcji, który odbędzie się 1 marca widzowie wybiorą tę najlepszą, która wybrzmi na scenie w Rotterdamie.

Rumunia na Eurowizji 2020 – kim są kandydaci?

Wiemy już, że oficjalnie reprezentanta Rumunii poznamy we wtorek, 11 lutego. Tymczasem nadawca podgrzał atmosferę i opublikował nazwiska trójki wykonawców. Roxen, Cezar Guna i Diana V – to właśnie jedno z nich będzie miało zaszczyt stanąć na rotterdamskiej scenie w barwach Rumunii.

ROXEN

Po raz pierwszy świat usłyszał o niej przy okazji współpracy z producentem Sickotoy. Ich wspólny singiel You don’t love me ma na chwilę obecną prawie 4,5 miliona wyświetleń w serwisie YouTube, zdobył również sporą popularność w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, oraz samej Rumunii.

 

CEZAR GUNA

Ma 23 lata. Pochodzi z Aleksandrii, miasta, które położone jest w południowej części Rumunii. Ma na swoim koncie udział w X Factorze i The Voice of Romania, a większą karierę rozpoczął dzięki innej rumuńskiej artystce, Irinie Rimes, która zauważyła go… grającego na jednej z bukaresztańskich ulic.

DIANA V

To najbardziej tajemnicza uczestniczka tegorocznych, rumuńskich, wewnętrznych selekcji. Na chwilę obecną wiadomo o niej jedynie tyle, że udzielała się w wielu utworach klubowych.

Rumunia na Eurowizji – historia startów

Rumunia swoją pierwszą próbę uczestnictwa w konkursie podjęła w 1993 roku, kiedy Dida Drăgan wzięła udział w Kvalifikacij za Millstreet. Jednak za pierwszego reprezentanta kraju uważa się Dana Bittmana, który w Dublinie (1994) wykonał utwór Dincolo de nori.

Śladami preselekcji: muzyczna różnorodność rumuńskiej Selecția Națională

Do tej pory Rumunia dwukrotnie znalazła się na podium, a to za sprawą Luminițy Anghel (2005) oraz Pauli Seling i Oviego (2010). Ostatnie dwa starty niestety popsuły dobrą passę nieprzerwanych awansów do finału Eurowizji.

Źródło: esc-plus.com, wikipedia.org, prywatne
Foto: esc-plus.com