Eurowizja 2020 dopiero za kilka miesięcy, ale przed nami kolejny selekcyjny weekend. Wieczorem drugie odcinki selekcji w Norwegii – Melodi Grand Prix, a także na Litwie – Pabandom iš naujo. Ostatnich finalistów swoich selekcji wybiorą także Słoweńcy, a Islandczycy opublikują listę artystów biorących udział w Söngvakeppnin. W tle kolejne zmagania w Izraelu oraz na Malcie. Co czeka nas w tym tygodniu?

Przed tygodniem poznaliśmy pierwszych finalistów selekcji w Norwegii i na Litwie. Do finału Melodi Grand Prix awansowała Raylee z energicznym utworem Wild. W finałowej bitwie głosami telewidzów pokonała Lisę Børud. Z kolei pierwszy odcinek odświeżonego litewskiego formatu, Pabandom iš naujo, przyniósł sporo zaskoczeń. Do półfinału awansowali: Baltos VarnosMeandiGabrielius VagelisAndy Vaic oraz Petunija.

To był tydzień! Co się wydarzyło w świecie Eurowizji? Podsumowanie

Norwegia: Melodi Grand Prix – 2. półfinał (Norwegia Wschodnia)

Start transmisji: 19:50

Zgodnie z formułą Melodi Grand Prix w drugim półfinale zobaczymy ponownie czworo artystów. Podczas programu na żywo każdy z wykonawców wylosuje przydział do jednej z dwóch bitew. Ich zwycięzcy zmierzą się w drugim starciu, które wyłoni kolejnego finalistę MGP. Dziś wieczorem wystąpią: JÆGER, Kim Wigaard & Maria Mohn, Rein Alexander oraz Tore Pettersen. Na scenie zobaczymy też automatycznych finalistów selekcji, duet Didrik & Emil Solli-Tangen.

Melodi Gand Prix – gdzie obejrzeć? kto wystąpi?

Litwa: Pabandom iš naujo – odcinek 2.

Start transmisji: 20:00

Czas na kolejną odsłonę litewskich preselekcji. Jak co tydzień możemy liczyć na nieoczekiwane zwroty akcji i szereg kontrowersji. Po raz kolejny na scenie zobaczymy 12 artystów, z czego połowa awansuje do półfinału selekcji. O tym zadecydują jurorzy oraz widzowie. Gdzie możesz obejrzeć litewskie selekcje i kto w nich wystąpi? Sprawdź zapowiedź!

Drugi odcinek Pabandom iš naujo – jak oglądać? co wiemy?

Słowenia: EMA Freš – finał

Start transmisji: 20:00

Coraz bliżej poznania reprezentanta Słowenii na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. W sobotę swój finał ma EMA Freš, czyli specjalna ścieżka selekcji dla debiutantów. Wystąpi dziesięciu młodych wykonawców, wybranych w listopadzie i grudniu spośród grona 18 adeptów rynku muzycznego. Tylko najlepsza dwójka zdaniem widzów i jurorów awansuje do finału selekcji, w których czeka już dziesięciu artystów, w tym m.in. Tinkara Kovač (ESC 2014) czy Lina Kuduzović (JESC 2015).

FINAŁ EMA Freš – kto awansuje do finału? Śledź selekcje!

Islandia: ogłoszenie stawki Söngvakeppnin

Podczas gdy wzrok fanów Eurowizji skupiony będzie na selekcjach litewskich, norweskich i słoweńskich, Islandczycy ogłoszą stawkę Söngvakeppnin 2020. W sumie w stawce znajdzie się dziesięciu artystów, którzy zostaną podzieleni na dwa półfinału. Te odbędą się w dniach 8 i 15 lutego. Z każdego z nich awansuje dwóch wykonawców. Islandzki nadawca, RUV, zastrzega sobie jednak prawo przyznania dzikiej karty jednemu z półfinalistów.

Co wiemy o Söngvakeppnin 2020?

Izrael: kolejne odcinki HaKokhav HaBa L’Eurovizion

Start transmisji: sobota i niedziela, 20:15

Izraelski format HaKokhav HaBa L’Eurovizion trwa w najlepsze! W stawce pozostało już tylko 13 artystów. Pięcioro z nich już zaprezentowało się na scenie w ostatnim tygodniu, w weekend usłyszymy kolejną ósemkę. Finał izraelskiego talent show, który wskaże następcę Kobiego Marimiego w Rotterdamie odbędzie się już 4 lutego. Transmisję śledzić możesz śledzić tutaj.

Co wiemy o tegorocznej edycji HaKokhav HaBa? Kim są uczestnicy?

Malta: X Factor – 2. odcinek na żywo  

Start transmisji: niedziela, 21:00

Przed nami kolejna odsłona maltańskiego X-Factora. O zwycięstwo w programie i wyjazd na Eurowizję do Rotterdamu walczy już tylko dziesięcioro artystów. W tym tygodniu pożegnamy się z kolejnymi dwoma uczestnikami. Jednego wskaże publiczność, drugiego jurorzy. W finałowej stawce jest m.in. zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015 – Destiny Chukunyere. Przed tygodniem zaśpiewała utwór Higher Love, oryginalnie wykonywany przez duet Kygo i Whithey Houston. Jak wypadła?

Więcej o uczestnikach X Factora na Malcie. Jak wygląda 2. edycja programu?

Eurowizja 2020: gdzie? kiedy?

Eurowizja 2020 odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. W 2019 roku Polskę reprezentował zespół Tulia z utworem Fire of love (Pali się).